Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Inwestorzy ignorują obawy o Syrię. Odreagowują spadki

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, jak przebiegła sesja na warszawskim parkiecie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.10

Na warszawskiej giełdzie już drugi dzień z rzędu trwało wyraźne odreagowanie spadków po ubiegłotygodniowej decyzji rządu w sprawie OFE. WIG20 zyskał na początku tygodnia ponad 2 procent i już tylko kilkunastu punktów brakuje mu do poziomu 2.300 punktów.

W poniedziałek na rynki nie napłynęło wiele danych makroekonomicznych. Tylko przed rozpoczęciem handlu poznaliśmy dane z Japonii i Chin, które okazały się lepsze od prognoz analityków. Inwestorzy spokojniej podchodzą również do kwestii ewentualnego ataku amerykańskich wojsk na Syrię.

Główne indeksy na GPW wyraźnie dzisiaj zyskiwały. To wyraźne odreagowanie po ostatnich spadkach. Pretekstem do ogromnej wyprzedaży akcji w ubiegłym tygodniu były zapowiedzi rządu, dotyczące częściowej likwidacji OFE.

Główne indeksy GPW podczas poniedziałkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek notowanych w indeksie WIG20 bardzo wyraźne wzrosty odnotowały JSW oraz BRE Bank. Zdecydowanie lepiej od poprzedniego rozpoczęli ten tydzień również posiadacze akcji koncernu miedziowego KGHM.

Handel na Wall Strett przebiega teraz również pod dyktando kupujących akcje. Perspektywa ataku na Syrię na razie wciąż nie jest jednoznaczna. Z kolei inwestorzy dochodzą też do przekonania, że zmniejszenie skali programu QE3 będzie mniejsze niż mogliśmy się wcześniej spodziewać.

Szansa na wzrosty na Wall Street. Pomogą GPW?

Łukasz Pałka, godz. 15.05

Wiele wskazuje na to, że notowania na nowojorskim parkiecie rozpoczną się od wzrostów głównych indeksów. Również inwestorzy na GPW odreagowują ostatnie spadki.

Nastroje wśród inwestorów obecnych na Wall Street są dobre, między innymi ze względu na dobre informacje makroekonomiczne, które rano napłynęły z Azji. Chodzi tu głównie o informacje na temat bilansu handlowego Chin. Czynnikiem ryzyka ciągle pozostaje kwestia ewentualnego cięcia w programie QE3, ale po ostatnich danych z rynku pracy można spodziewać się, że będzie ono mniejsze od wcześniejszych prognoz.

Na europejskich rynkach indeks WIG20 zachowuje się dzisiaj lepiej od wskaźników na innych parkietach.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeksy w Europie na minusie. Wyjątkiem jest GPW

Przemysław Ławrowski, godz. 13.10

W połowie dzisiejszej sesji wzrosty na GPW zostały umocnione. Zwyżka przekracza jeden procent. Opublikowany indeks nastrojów inwestorów ze strefy euro może wskazywać na wzrosty na rynkach finansowych w niedalekiej przyszłości.

Po wzrostowym starcie notowań w tym tygodniu inwestorzy _ poszli za ciosem _. Po prawie czterech godzinach handlu indeks WIG20 rośnie około 1 procent. Warto jednak zauważyć, że były momenty, gdy wzrost wynosił około 1,3 procent. Pozostałe wskaźniki (mWIG40 oraz sWIG80) rosną o odpowiednio 1,5 i 1,3 procent. Liderem wzrostów wśród blue chipów jest Jastrzębska Spółka Węglowa (wzrost o ponad 4 procent), która dziś otrzymała wyższą rekomendację od domu maklerskiego BDM.

Przed południem opublikowany został indeks Sentix dla strefy euro, który obrazuje nastroje na inwestorów z europejskich parkietów. Opracowywany przez grupę badawczą Sentix wskaźnik, we wrześniu osiągnął wartość 6,5 punktów. Miesiąc wcześniej była to wartość minus 4,9 procent. Po tej publikacji, z europejskich z gospodarek strefy euro nie zostaną zaprezentowane już żadne dane makroekonomiczne. W połowie sesji indeks CAC oraz FTSE100 spadają o około 0,4 procent. _ Nad kreską _znalazł się indeks DAX rośnie o 0,1 procent.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród danych z USA cały czas obecny jest temat Syrii. Dziś odbyły się konferencje prasowe ministrów spraw zagranicznych takich państw jak Rosja i Wielka Brytania. W środę ma się odbyć głosowanie Kongresu w tej sprawie.

Wkrótce decyzja w sprawie Syrii. WIG20 nadal odrabia straty

Przemysław Ławrowski, godz. 9:35

Europejskie indeksy rozpoczęły sesję minusie. Inaczej wystartowała warszawska giełda, która odrabia straty, po czwartkowej przecenie. Dziś do pracy wracają amerykańscy kongresmeni, którzy będą decydować o losach ataku na Syrię.

Indeks WIG20 rozpoczął sesję wzrostem o około 0,5 procent. Rosną także małe i średnie spółki. Sytuacja na GPW jest nieco inna niż w pozostałej części Europy. Inwestorzy z polskiego rynku najprawdopodobniej nadal odrabiają starty po ubiegłym czwartku. Wielkimi krokami zbliża się posiedzenie Kongresu, który zdecyduje o ataku na Syrię. Dziś wraca on bowiem do pracy po przerwie wakacyjnej. Przed południem odbędzie się także konferencja ministrów spraw zagranicznych dotycząca tej samej sprawy.

Przed rozpoczęciem notowań ciągłych z Europy gospodarka Japonii opublikowała informacje na temat PKB. W drugim kwartale wartość wyprodukowanych dóbr i usług w tej gospodarce rok do roku wyniosła 1,2 procent. Analitycy przewidywali 0,9 procent, co oznacza, że odczyt jest nieznacznie lepszy od oczekiwań.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na warszawskim parkiecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Największe europejskie parkiety rozpoczęły tydzień nieco gorszych niż GPW nastrojach. Indeksy DAX, CAC, FTSE tracą około 0,3 procent. Z danych makroekonomicznych godzinie 10:30 zaprezentowany zostanie indeks nastrojów inwestorów Sentix.

GPW: Inwestorzy stoją przed szansą odreagowania spadków

Łukasz Pałka, 8 września, godz. 20:40

W najbliższych dniach uwaga inwestorów znów skupi się na USA. Tylko chwile dzielą nas od rozstrzygnięć w sprawie Syrii. Wielkimi krokami zbliża się także wrześniowe posiedzenie banku centralnego.

Jest szansa, że temat decyzji rządu w sprawie OFE przynajmniej na jakiś czas odejdzie na drugi plan, pozwalając inwestorom złapać trochę oddechu. W minionym tygodniu właśnie przez zapowiedź, że rząd zabierze funduszom połowę aktywów, giełdę dotknęły duże spadki. WIG20 zatrzymał się dopiero w okolicy poziomu 2.200 punktów, w rezultacie tracąc około 6 procent.

Główne indeksy GPW w ostatnim tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Reakcja inwestorów na sprawę OFE była paniczna, w dużej mierze z tego powodu, że Donald Tusk pozostawił sporo niedopowiedzeń. Sprowadzają się one to stwierdzenia, że na razie właściwie nie wiadomo dokładnie, czy OFE poza przekazaniem do ZUS części obligacyjnej nie będą musiały również sprzedać dużej części swoich akcji. Rosną również obawy, że znaczna część klientów OFE zdecyduje się na przejście do ZUS, a to spowoduje znaczący spadek wpływów nowych środków do funduszy emerytalnych.

Ryzyko kolejnych spadków. Wszystko przez...

W kontekście informacji na temat OFE inwestorzy powinni jednak zachować w tym tygodniu więcej spokoju. Na pierwszy plan wśród czynników ryzyka może znów wysunąć się za to zagrożenie związane ze zbliżającą się interwencją amerykańskich wojsk w Syrii. Również do tych informacji inwestorzy zdążyli się już przyzwyczaić. Nie zmienia to jednak faktu, że samo rozpoczęcie kolejnej operacji na Bliskim Wschodzie znów może spowodować zamieszanie na rynkach, które spowoduje spadki na giełdach połączone ze wzrostem cen ropy.

Drugi czynnik, na który inwestorzy powinni w najbliższych dniach zwrócić szczególną uwagę, to zbliżające się posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, Fed. Chociaż najważniejsze decyzje zapadną dopiero 18. września, to już ten tydzień upłynie pod znakiem spekulacji na temat ewentualnego ograniczenia programu skupu obligacji QE3.

Większość inwestorów jest przekonana, że kierowany jeszcze przez Bena Bernanke Fed na najbliższym posiedzeniu zdecyduje się na ograniczenie skali programu QE3, jednak nie będzie ona tak duża, jak wcześniej się obawiali. Argumentem, który przemawia za takim rozwojem wypadków, są ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy. Według piątkowych doniesień za sierpień w sektorze prywatnym USA przybyło 169 tysięcy miejsc pracy. Chociaż jest to wynik znacznie lepszy od lipcowego, to jednocześnie prognozy mówiły o rezultacie na poziomie 180 tysięcy.

Dane z USA powiedzą o QE3. A Polska...

Właśnie w kontekście ewentualnego ograniczenia QE3 warto w tym tygodniu odczytywać informacje, które napłyną do nas z amerykańskiej gospodarki. To przede wszystkim czwartkowe informacje na temat liczby osób, które w minionym tygodniu po raz pierwszy zgłosiły się po zasiłki dla bezrobotnych. W piątek z kolei inwestorzy będą mogli skupić się na ocenie amerykańskiej gospodarki przez pryzmat konsumentów: najpierw poznamy wyniki sprzedaży detalicznej, a potem najnowszy odczyt wskaźnika Uniwersytetu Michigan, opisującego nastroje wśród konsumentów.

Wśród pozostałych informacji makroekonomicznych nie znajdziemy w tym tygodniu takich, które mogłyby spowodować większe zamieszanie na rynku. Warto odnotować między innymi czwartkowe dane na temat produkcji przemysłowej w strefie euro.

Jeżeli chodzi o polską gospodarkę, to dopiero w piątek na rynek napłyną najnowsze doniesienia na temat inflacji. Ostatni jej odczyt na poziomie 1,1 procent r/r był zaskoczeniem dla ekonomistów. Tym razem spodziewają się oni wyniku na podobnym poziomie. Nie powinien on jednak mieć wpływu na najbliższe decyzje Rady Polityki Pieniężnej, która utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie co najmniej do końca roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)