Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy znów wierzą. Gwałtowne wzrosty na GPW

0
Podziel się:

Kilka pozytywnych wiadomości sprawiło, że inwestorzy z coraz większym przekonaniem dokupują akcje do swoich portfeli.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Paweł Zawadzki, godz. 16:00 **

Około 1,5-procentowe wzrosty *na amerykańskich giełdach zachęciły do jeszcze bardziej wzmożonych zakupów na GPW. *

WIG20 na około 1,5 godziny przed zamknięciem ostatniej w tym tygodniu sesji idzie w górę o niemal 3,5 procent.

Główne indeksy warszawskiej giełdy podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wygląda na to, że inwestorzy chcą podjąć ryzyko bowiem wierzą, że na niedzielnym szczycie UE, bądź w najbliższych dniach, uda się rozwiązać kwestie pomocy dla Grecji, ustalenia kompetencji i wielkości EFSF, czy dokapitalizowania europejskich banków. Tym nadziejom sprzyjają wiadomości, które obecnie napływają na rynki.

Po dwóch kwadransach od otwarcia sesji na Wall Street wszystkie najważniejsze indeksy idą w górę po około 1,5 procent. Wzrosty w przypadku francuskiego CAC-a czy niemieckiego DAX-a przekroczyły natomiast barierę 2 procent.

GPW: Inwestorzy zaryzykowali, indeksy w górę

Paweł Zawadzki, godz. 15:03

Dobre wiadomości, które dziś napływają na rynki sprawiają, że inwestorzy z coraz większym przekonaniem dokupują akcje do swoich portfeli.

Zwyżka WIG20 obecnie przekracza już 2 procent. Wzrosty, choć znacznie mniejszej skali obserwujemy także w przypadku wskaźników spółek średnich i małych. mWIG40 i sWIG80 rosną obecnie o mniej niż 1 procent.

Znakomite humory panują na większości giełd Starego Kontynentu. Najważniejsze europejskie indeksy - brytyjski FTSE, francuski CAC i niemiecki DAX - idą w górę od 1 do ponad 2 procent. Około 1-proc. wzrosty sygnalizują także aktualne notowania kontraktów terminowych na główne amerykańskie indeksy.

Przemysłowy gigant General Electric poinformował, że w trzecim kwartale zarobił netto o 18 procent więcej niż przed rokiem. Z kolei producent programowania Microsoft po wczorajszej sesji poinformował o 6-proc. wzroście zysku. W obu przypadkach były to wyniki zgodne z oczekiwaniami analityków. Wyższe od rynkowych prognoz okazały się natomiast ich przychody.

Kolejne wiadomości napłynęły także z Europy. Według źródeł, na które powołuje się agencja Reutera, przed zaplanowanym na niedzielę szczytem UE między Niemcami i Francją nie ma poważnych różnic poglądów. Z kolei agencja ratingowa Fitch, według jej dyrektora zarządzającego, nie planuje obcięcia wiarygodności kredytowej Francji. Zapowiedział także, że wyniki szczytu nie wpłyną na ratingi Włoch i Hiszpanii.

GPW: Inwestorzy liczą na efekty szczytu UE

Łukasz Pałka, godz. 12.50

WIG20 utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie około 0,8-0,9 procenta wobec wczorajszego zamknięcia. Odreagowanie wczorajszych spadków jest więc spokojne, wszyscy inwestorzy czekają na decyzje unijnego szczytu w sprawie kryzysu w strefie euro.

Na niewielkich plusach pozostają przed godziną 13. również małe i średnie spółki. Podobnie wygląda sytuacja na giełdach europejskich.

Na weekend zaplanowano szczyt UE w sprawie planu pomocowego dla strefy euro. Żadne decyzje jednak raczej na nim nie zapadną, bo zgodnie z zapowiedziami polityków można się ich spodziewać dopiero w najbliższą środę.

Wśród blue chipów na warszawskiej giełdzie wzrosty notują dzisiaj spółki surowcowe i banki. Wyjątkiem jest PKN Orlen, którego notowania spadają obecnie o niecały 1 procent.

GPW: Inwestorzy czekają na decyzje w sprawie strefy euro

Łukasz Pałka, godz. 10.20

Odczyt niemieckiego wskaźnika Ifo okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków. WIG20 notuje niewielki wzrost, podobnie jak inne europejskie indeksy.

Po godzinie 10. wskaźnik blue chipów zyskuje około 0,7 procenta. Dane z niemieckiej gospodarki nie będą miały wpływu na rynek. Indeksy we Frankfurcie i w Londynie znajdują się w okolicach poziomu wczorajszego zamknięcia.

WIG20 na tle głównych indeksów giełd Europy Zachodniej Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek notowanych w indeksie WIG20 najmocniej odreagowują spadki te, które wczoraj najwięcej traciły. W górę o ponad 2,5 proc. idzie KGHM, a JSW zyskuje ponad 3,5 proc.

GPW: Odreagowanie po spadkach. Ryzyko wciąż duże

Łukasz Pałka, godz. 9.15

Od wczorajszego wieczora wiadomo już, że w najbliższych dniach będą miały aż dwa szczyty w sprawie kryzysu w strefie euro. Rozstrzygnięć można zatem spodziewać się zatem dopiero w środę. Do tego czasu na giełdzie czekają nas duże wahania.

Sesja na GPW rozpoczęła się od odreagowania wczorajszych mocnych spadków, które były spowodowane między innymi groźbą obniżenia ratingu Polski przez agencję Moody's. Dopiero sesja na Wall Street przyniosła nieco uspokojenia, gdy na rynek dotarły informacje po rozmowie kanclerz Niemiec z prezydentem Francji w sprawie europejskiego kryzysu. Wyraźnych rozstrzygnięć nie przyniosła również sesja na azjatyckich parkietach.

WIG20 na tle azjatyckich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

WIG20 ma dzisiaj szansę na odreagowanie wczorajszych spadków, co ma również związek z odbiciem na rynku surowców. Od rana w górę idą notowania zarówno ropy naftowej, jak i miedzi. Wśród ważnych danych makroekonomicznych należy zwrócić uwagę na publikację niemieckiego wskaźnika Ifo o godzinie 10.

GPW: Rynek rozchwiany. Dzisiaj znowu wielka wyprzedaż?

Łukasz Pałka, 19.10, godz. 22.50

Zamieszanie wokół planu ratowania strefy euro, groźba obniżenia ratingu Polski, obawy o kondycję instytucji finansowych - te wszystkie czynniki nie sprzyjają kupującym akcje na warszawskiej giełdzie.

Podczas czwartkowej sesji na Wall Street główne indeksy obroniły się przed spadkami. Odbicie nastąpiło w drugiej części handlu. Duża w tym zasługa doniesień o tym, że kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Francji Nicholas Sarkozy wezwali rządy krajów strefy euro do zaakceptowania planu ratunkowego najpóźniej do 26 października. Wcześniej Angela Merkel odwołała zaplanowane na piątek wystąpienie w sprawie planów zwiększenia środków w Europejskim Funduszu Stabilności Finansowej.

Główne indeksy na Wall Street podczas wczorajszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wyraźnie widać więc, że politykom ciągle brakuje konkretnego pomysłu na ratowanie strefy euro, a inwestorów same zapowiedzi już nie zadowalają. Stąd korekta ostatnich wzrostów, które pojawiły się właśnie na fali politycznych obietnic i zapowiedzi.

Niemniej jednak piątkowa sesja na GPW ma szansę rozpocząć się od odreagowania mocnego spadku w czwartek, gdy indeks WIG20 stracił ponad 3 procent. To między innymi efekt informacji o tym, że agencja ratingowa Moody's rozważa obniżenie oceny wiarygodności kredytowej Polski. Taka decyzja mogłaby zapaść na przełomie roku, jeżeli nie będzie widać działań rządu w kierunku reform w finansach publicznych.

Choć inwestorzy w oczekiwaniu na plan ratunkowy dla strefy euro zwracają teraz mniejszą uwagę na dane makroekonomiczne, to warto w piątek pamiętać o kilku istotnych informacjach, które napłyną na rynek. Najważniejszy będzie najnowszy odczyt nastrojów w niemieckim biznesie (wskaźnik Ifo), który poznamy o godzinie 10. Wynik lepszy od prognoz analityków miałby szansę przynajmniej na chwilę uspokoić bardzo nerwowe nastroje na rynkach. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie dylematów inwestorów może przyjść dopiero w przyszłym tygodniu, gdy zapadną już decyzje dotyczące dalszych działań w celu ratowania strefy euro.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)