Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM dołuje WIG20, kolejna spółka upada, ale dziś...

0
Podziel się:

O tym, co w mijającym tygodniu działo się na warszawskiej giełdzie - czytaj w komentarzu analityka Money.pl.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Znakomite zakończenie dzisiejszej sesji tylko częściowo zatarło słabe wrażenie po całym tygodniu na GPW. Inwestorzy nie poznali w nim zbyt wielu kluczowych wiadomości z gospodarki, zatem ich uwaga skupiała się często na informacjach dotyczących samych spółek. W centrum uwagi była dywidenda KGHM i problemy finansowe Bomi.

Podczas dzisiejszej sesji giełdowych graczy nie przestraszyła ani obniżka wiarygodności kredytowej Włoch przez agencję ratingową Moody's, ani nieco słabsze od prognoz dane o wzroście gospodarczym w Chinach. Nic zatem dziwnego, że kiedy lepszymi od rynkowych szacunków, wynikami pochwaliły się JP Morgan i Wells Fargo, amerykańskie indeksy poszły mocno w górę dodatkowo poprawiając humory inwestorom handlującym na europejskich parkietach.

Ostatecznie indeks największych spółek notowanych na GPW zyskał 1,74 procent. Giełdowi inwestorzy zdecydowanie ostrożniejsi byli w stosunku do spółek średnich i małych. mWIG40 i sWIG80 poszły w górę, jednak skala wzrostu w przypadku żadnego z nich nie przekroczyła 0,6 procent.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Równie dobrych nastrojów nie obserwowaliśmy w całym mijającym tygodniu. Przewaga pozbywających się akcji była widoczna na większości światowych giełd. Wczoraj Wall Street zanotowała szóstą spadkową sesję z rzędu. Na warszawskim parkiecie w tym tygodniu mieliśmy, co prawda, dwie sesje wzrostowe w wykonaniu WIG20, jednak cały tydzień najbardziej prestiżowy indeks, podobnie jak mWIG40 i sWIG80, zakończył pod kreską.

Zobacz, jak w tym tygodniu radziły sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Za tak duży spadek WIG20 może _ podziękować _ przede wszystkim akcjom KGHM. W środę ostatni raz były one notowane z prawem do rekordowej, bowiem wynoszącej 28,34 złotego, dywidendy. Na otwarciu czwartkowej sesji kurs akcji miedziowego giganta właśnie o tę kwotę został obniżony. Był to jednocześnie główny powód ponad 3-proc. spadku indeksu największych spółek.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/239/m154607.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/akcje;na;gpw;w;co;inwestowac;aby;nie;stracic,123,0,1121915.html) *Spółki walczą o przetrwanie. Oto sposoby, jak nie stracić na GPW * Upadają już nie tylko firmy budowlane. Zobacz, których spółek na GPW warto unikać, a jakie mogą okazać się bezpieczną przystanią. Dwa dni wcześniej inwestorów handlujących na GPW postraszyła inna spółka. We wtorek rano okazało się, że jedna z największych w Polsce sieci delikatesów - Bomi - nie otrzymała zgody na przedłużenie kredytowania w kilku bankach. Jeszcze tego samego dnia jej zarząd złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości układowej, a akcje spółki poszły w dół o jedną czwartą.

Giełdowe spółki były także w centrum uwagi na Wall Street. W poniedziałek, zgodnie z tradycją, sezon publikacji wyników finansowych rozpoczęła aluminiowa Alcoa. Choć jej wyniki były dużo gorsze niż przed rokiem, to okazały się nieco lepsze od oczekiwań analityków. Dziś lepszymi od rynkowych prognoz wynikami pochwalił się natomiast zarówno JP Morgan, jak i Wells Fargo.

Danych z gospodarki w tym tygodniu nie było dużo. Zbyt wiele nie było również istotnych dla giełdowych graczy wypowiedzi polityków. Ze strefy euro warto wspomnieć o zaskakujących danych o produkcji przemysłowej (+0,6 proc., progn. 0 proc.), z USA o lepszych od prognoz danych o nowych bezrobotnych (350 tys., progn. 376 tys.), a w rodzimej gospodarce mocno zaskoczyły dane o inflacji (+4,3 proc. rok do roku, progn. +4,1 proc.).

Kluczowe wiadomości napłynęły natomiast z gospodarki Chin. Dziś w nocy okazało się, że PKB Państwa Środka w drugim kwartale poszedł w górę o 7,6 procent, podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 7,7 procent. Nieco słabsze od oczekiwań okazały się także dane o produkcji przemysłowej, szacunki analityków przebiła natomiast czerwcowa sprzedaż detaliczna. Bliskie prognoz analityków odczyty to dobry znak, bowiem w ostatnim czasie sporo mówiło się o gwałtownym hamowaniu _ chińskiego giganta _.

Sam porównuj na wykresach kursy spółek, czy indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)