Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Kolejne oznaki słabości na GPW

0
Podziel się

Jak na razie pierwszy tydzień grudnia nie rozpieszcza posiadaczy akcji. Spodziewana od dłuższego czasu spadkowa korekta pojawiła się w najmniej pożądanym momencie.

Kolejne oznaki słabości na GPW
bCZGQIbp

Może bowiem okazać się, iż Mikołaj w tym roku będzie bardzo skromny. Wczoraj zapędy korekcyjne naszego rynku dodatkowo potęgowała silna realizacja zysków na giełdach Europy Zachodniej (DAX stracił 1,9%, a francuski CAC 2,65%). Dodatkowo słabo rozpoczęła się wtorkowa sesja na Wall Street.

WIG20 poniżej październikowego szczytu

Obraz wykresu intraday indeksu WIG20 nie nastraja optymistycznie. Wczoraj do godziny 12ej przewagę posiadała strona podażowa. Deprecjacja została potwierdzona przez nieco wyższą aktywność graczy (obrót na koniec dnia na blue chips wyniósł 744 mln zł). Po południu pojawiło się odreagowanie w górę, jednak jego siła nie była przekonywująca. W końcówce sesji ponownie przeważyła podaż. Patrząc od strony zachowania poszczególnych papierów rozczarowanie mogą czuć zarówno posiadacze akcji banków, jak i spółek surowcowych.

bCZGQIbr

Sygnał najcięższego kalibru padł na akcjach KGHM. Kurs miedziowego kombinatu przełamał bowiem strefę 115-117 zł i znalazł się poniżej długoterminowej linii trendu wzrostowego. Jeśli chodzi o sytuację na poszczególnych indeksach, wydaje się, iż kluczowym spostrzeżeniem jest załamanie przez indeks WIG20 poziomu szczytu z 29 października br. (2.574 pkt.). Sygnał ten został potwierdzony w dniu wczorajszym. Teraz prawdopodobnie handel na indeksie WIG20 przeniesie się do strefy 2.480-2.550 pkt.

Rynek tym samym nie wykorzystał szansy na kontynuację trendu wzrostowego, która pojawiła się w połowie listopada, kiedy ustanawiane były maksima w strefie 2.600-2.620 pkt. Analogicznie przedstawia się sytuacja na indeksie WIG. Poniedziałkowa sesja oznaczała spadek poniżej październikowego maksimum (54,5 tys. pkt.), natomiast wczoraj negatywne tendencje zostały potwierdzone, kiedy indeks znalazł się poniżej wewnętrznej linii trendu wzrostowego (ok. 53,8 tys. pkt.). Najbliższym wsparciem dla WIGu jest poziom 52,5 tys. pkt. Trzeba jednak przygotować się na sporą zmienność nastrojów w końcówce tego roku. Tradycyjnie dobry okres dla giełdy będzie z pewnością działał mobilizująco na stronę popytową, co oznacza częste zmiany nastrojów i próby odreagowania w górę.

Jednak wyłamanie na sWIG80

Tak złej sytuacji technicznej na indeksie sWIG80 nie odnotowaliśmy od kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu miesięcy. Trwająca od września ostatnia fala wzrostowa charakteryzowała się wyższą aktywnością graczy w handlu najmniej płynnymi spółkami GPW. Na wykresie dziennym widoczne jest nagromadzenie wysokich wolumenów początkowo od poziomu 13,0 tys. pkt., a następnie w strefie 14,5-15,1 tys. pkt. Równocześnie w listopadzie rynek wytracił impet wzrostowy, a na wykresie pojawiła się szczytowa formacja klina. Wczoraj indeks sWIG80 wybił się w dół z tego układu i dotarł do pierwszego wsparcia na poziomie 14,6 tys. pkt. Jest zatem szansa na próbę odreagowania w górę. Stawka jest wysoka, Załamanie tego poziomu grozić będzie dopełnieniem formacji podwójnego szczytu, a to może oznaczać dłuższą spadkową korektę.

W USA czarny piątek najsłabszy od czterech lat

Pierwsze oznaki spadkowej korekty na świecie zbiegły się z publikacją danych o sprzedaży w amerykańskich sklepach podczas weekendu ze Świętem Dziękczynienia. Aktywność konsumentów w tzw. Czarny Piątek wypadła mizernie, gdyż odnotowano pierwszy spadek sprzedaży od 2009 r. Szansę na poprawę nastrojów upatruje się obecnie w sezonie zakupów świątecznych, co ma być osiągnięte przez wyższe rabaty oferowane przez sieci handlowe.

bCZGQIbx
bCZGQIbS
giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)