Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
23.05.2008 17:00

Kolejny tydzień giełda kończy na minusie

Na rynku akcji nie udało sie uniknąć kolejnych spadków. Indeks WIG20 zakończył tydzień na poziomie 2908 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na rynku akcji nie udało sie uniknąć kolejnych spadków. Indeks WIG20 *zakończył tydzień na poziomie 2908 pkt. *

Początek tygodnia już zapowiadał raczej nerwowe sesje z nastawieniem na dalsze niekorzystne działania niedźwiedzi. GPW zachowywał się wbrew giełdom w Europie oraz w USA. Tak indeks DAX zyskiwał 0,76 proc., FTSE podobnie. U nas jednak nikt nie był skory do kupowania akcji. Niewielka podaż (645 mln zł na indeksie blue-chipów) spowodowała więc, że WIG20 skończył dzień 1,2-proc. poniżej piątkowego zamknięcia.

We wtorek mieliśmy kontynuację dramatu na naszym parkiecie. Tym razem zachowanie innych światowych rynków również działało na niekorzyść byków. Powodem była drożejąca ropa, która przekroczyła poziom 129 dolarów za baryłkę i spekulacje, że zamieszanie na rynkach finansowych będzie się jeszcze utrzymywało. Wkrótce okazało się, że nie był to koniec rekordów na
rynku ropy.

Wydarzeniem wtorkowej sesji był TVN. Akcje stacji telewizyjnej straciły we wtorek ponad 9 proc., po informacjach, że spółka zamierza zakupić za 95 mln euro 25 proc. udziałów w platformie cyfrowej "n" od ITI. Najbardziej chyba zaszokowała analityków cena. Wynika, bowiem z tego, że cała firma posiadająca 300 tys. abonentów wata jest blisko 1,3 mld zł. Nic dziwnego, że część analityków bardzo negatywnie oceniła taką transakcję obniżając rekomendację dla spółki TVN.

W środę nadal na rynku akcji przeważała podaż. Nawet dane o produkcji przemysłowej, które okazały się całkiem dobre, nie zmieniły sytuacji. WIG20 po spadku poniżej 2950 pkt już niestety nie był wstanie mocniej się odbić w górę. Ostatecznie indeks największych spółek na GPW zakończył sesję na poziomie 2947 pkt co oznacza symboliczny wzrost o 0,10 proc. Obroty na całym rynku wyniosły niecałe 800 mln zł.

W czwartek nasza giełda nie pracowała. Tymczasem sesja za oceanem przyniosła wahanianastrojów, co skutkowało znaczącymi zmianami na głównych amerykańskich indeksach. Dow Jones zamknął się na plusie zyskując 0,2 procent, S&P500 +0,3 procent, a Nasdaq Composite +0,7 procent. Po czwartkowej korekcie, która sprowadziła ceny ropy Brent z rekordu wszech czasów na poziomie 135,12 dol. do 130,59 dol. na koniec dnia, w piątek ceny "czarnego złota" ponownie rosły. Przed godziną 16:00 za baryłkę ropy Brent trzeba było zapłacić już 133,47 dolarów.

Kolejny długi weekend majowy zgodnie z oczekiwaniami analityków przyniósł dalszy spadek aktywności inwestorów. Podczas ostatniej sesji tego tygodnia indeks WIG20 spadł na kilka godzin poniżej 2900 pkt. Ostatecznie udało się bykom obronić pozycję i lekko wyciągnąć w górę wskaźnik największych spółek na GPW. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył sesje na poziomie 2908 pkt co oznacza spadek o 1,32 proc. Obroty na całym rynku wyniosły 885 mln zł.

Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz