Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Koniec dobrego tygodnia na GPW. Co zdziałały wiedźmy?

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz podsumowanie mijającego tygodnia na giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Kolejne rekordy na Wall Street i WIG20 znów powyżej poziomu 2.500 punktów. Inwestorzy kończą udany tydzień, który tylko na sam koniec zakłóciły nieco _ trzy wiedźmy _.

WIG20 co prawda _ nie dowiózł _ wyniku większego niż 2.500 punktów do końca piątkowej sesji, ale winę w tej sytuacji można przypisać _ trzem wiedźmom _. Dzisiaj przypadał bowiem termin rozliczenia kontraktów terminowych i można było oczekiwać, że końcówka handlu przyniesie trochę zamieszania na rynku.

Mimo tego wyjście głównego indeksu warszawskiej giełdy powyżej istotnego poziomu to dość ważna dla inwestorów informacja, która w kolejnych dniach może zachęcić ich do kupowania akcji. Warto pamiętać o tym, że od poniedziałku wśród blue chipów nie będzie już spółki TVN. Zostanie ona zastąpiona przez Eurocash. W ostatnim dniu notowań w WIG20 inwestorzy chętnie kupowali akcje TVN, które momentami zyskiwały ponad 2 procent.

Główne indeksy warszawskiej giełdy podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W mijającym tygodniu inwestorzy dostali również szereg kolejnych raportów kwartalnych spółek notowanych na GPW. Wśród tych największych wyniki podawały m.in. PZU, PGE, Tauron, JSW, GTC, Pekao.

Z najnowszych informacji drobnych inwestorów powinno zainteresować zwłaszcza to, że koncern energetyczny Tauron, którego wyniki co prawda nie sprostały oczekiwaniom rynku, to jednak rozważa zwiększenie dywidendy wypłacanej akcjonariuszom. Z kolei wynik za czwarty kwartał ubiegłego roku banku Pekao SA okazał się wyższy od prognoz. Inwestorzy mogą za to czuć się nieco rozczarowani wynikami PZU za ostatnie trzy miesiąca ubiegłego roku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że całoroczny zysk należał do najwyższych w ostatnich latach, a ubezpieczyciel deklaruje, że może on być nawet w całości przekazany do podziału między
akcjonariuszy.

Na rynek napłynęły w tym tygodniu również dość dobre informacje makroekonomiczne, które zachęcały inwestorów do kupowania akcji. Dzięki temu wskaźniki na Wall Street znów ustanowiły historyczne rekordy. Stało się tak między innymi dzięki zaskakująco dobrym informacjom z amerykańskiego rynku pracy. Pokazały one, że liczba tzw. _ nowych bezrobotnych _ w ubiegłym tygodniu (332 tysiące) była o prawie 20 tysięcy niższa od wcześniejszych prognoz. To potwierdzenie poprawiającej się sytuacji gospodarczej za oceanem. Również piątkowe dane gospodarcze z USA, m.in. dotyczące wzrostu produkcji przemysłowej w lutym (+0,7 proc. m/m i 2,5 proc. r/r) mogą napawać inwestorów optymizmem.

Wśród danych makroekonomicznych z Polski warto tymczasem zwrócić uwagę na dobre informacje dotyczące inflacji. Według czwartkowych danych GUS w lutym wzrost cen wyniósł 1,3 procent r/r, co jest wynikiem lepszym od wcześniejszych prognoz i jednocześnie utwierdza w przekonaniu, że seria ostatnich cięć stóp procentowych przez RPP była dobrym krokiem w celu ożywienia gospodarczego w Polsce.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)