Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Korekta spadkowa nabrała rumieńców

0
Podziel się:

Stopniowo pogarszający się klimat inwestycyjny na naszym rynku zaowocował w dniu wczorajszym przeceną nieco większych rozmiarów. W dalszym ciągu szczególnie niepokoić może słaba koniunktura wśród średnich i małych przedsiębiorstw.

Korekta spadkowa nabrała rumieńców

Podczas, gdy na głównych parkietach Europy Zachodniej obserwujemy łagodną tendencję boczną, w Warszawie klimat inwestycyjny uległ wczoraj dalszemu pogorszeniu. Jedynie na początku wczorajszej sesji na GPW indeks WIG świecił się lekko na zielono.

W kolejnych godzinach notowań podaż zwiększała swoją aktywność. Szczególnie źle działo się wśród spółek średniej kapitalizacji. W tym segmencie negatywnie wyróżniły się wczoraj akcje Polimexu, które ostatecznie straciły nieco ponad 10 procent. Przecena sięgająca blisko 7 procent dotknęła ponadto walory IDM. Największy wpływ na deprecjację indeksu mWIG40 miał wczoraj natomiast Eurocash, który odnotował spadek kursu o blisko 10 procent. Z technicznego punktu widzenia odnotowujemy przełamanie przez indeks WIG wsparcia na poziomie 41,5 tys. pkt., co przekłada się na dalszy zjazd głównego barometru naszej giełdy w rejon szczytu z początku lipca br. (41,0 tys. pkt.). Zachowanie indeksu WIG względem tej bariery cenowej będzie miało kluczowe znacznie dla oceny średnioterminowych perspektyw naszego rynku akcji.
Coraz bliżej konferencji w Jackson Hole

Trwają spekulacje dotyczące piątkowej konferencji bankowców w Jackson Hole w amerykańskim stanie Wyoming. Ekonomiści przypominają, iż 2 lata temu prezes FED podczas konferencji właśnie w tym miejscu zasygnalizował możliwość przeprowadzenie drugiej rundy luzowania ilościowego. Już sama wypowiedź stanowiła pozytywny impuls dla rynków akcji. Czy w tym roku będzie podobnie przekonamy się już niebawem.
Niższy PKB w USA

Tymczasem indeksy amerykańskiej giełdy pozostają w fazie konsolidacji na wysokich poziomach. Wczorajsza sesja na Wall Street charakteryzowała się zmiennością nastrojów i ostatecznym symbolicznym wzrostem indeksu S&P500 (+0,08 procent). Z publikowanych danych makro pozytywnie zaskoczył wzrost indeksu podpisanych umów kupna domów w lipcu o 2,4 procent.

Nieznacznie lepiej od prognoz wypadł drugi szacunek dynamiki PKB w USA w II kw. (odnotowano 1,7 procent, wobec szacunków wynoszących 1,6 procent). Należy jednak wspomnieć, iż w I kw. PKB za Oceanem wyniósł 2,0 procent. Ekonomiści prognozują, że obecny kwartał będzie podobny do II kwartału.

Przyspieszenie wzrostu gospodarczego oczekiwane jest dopiero w ostatnim kwartale br. Kluczowym punktem wczorajszej sesji była natomiast publikacja raportu Beżowej Księgi. Z podsumowania wydaje się, iż najistotniejsza jest wzmianka dotycząca obserwowanej poprawy na rynku nieruchomości oraz lepszej sprzedaży detalicznej. Pogorszenie odnotowano natomiast w zakresie produkcji przemysłowej, która zwalnia w większości dystryktów.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)