Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Lepsze nastroje na giełdach

0
Podziel się:

Na giełdowych parkietach obserwujemy poprawę nastrojów. Wszystko za sprawą optymistycznych wiadomości z Chin oraz dobrych wyników amerykańskich spółek.

Lepsze nastroje na giełdach

Na giełdowych parkietach obserwujemy poprawę nastrojów. Wszystko za sprawą optymistycznych wiadomości z Chin oraz dobrych wyników amerykańskich spółek.

W konsekwencji, sesja rozpoczęła się od wzrostu indeksu WIG20 o 0,32 proc. Taka zmiana związana była z poprawą nastrojów na światowych rynkach akcji związaną z pocieszającą wiadomością o wzroście wartości chińskiego wskaźnika PMI dla przemysłu, który w październiku wzrósł do najwyższego poziomu od trzech miesięcy. Jednak początkowy optymizm szybko wyparował, gdyż nie został potwierdzony przez napływające dane dotyczące gospodarki strefy euro.

Najpierw uczestnicy rynku otrzymali wiadomości o niższych od oczekiwań wartościach wskaźników PMI dla usług i przemysłu Niemiec, a chwilę później pogarszającą się sytuację gospodarki naszych zachodnich sąsiadów potwierdził spadek wartości wskaźnika Ifo. Sygnały wskazujące na możliwość kłopotów w Niemczech stały się przyczyną spadku cen akcji, co zaowocowało wyznaczeniem nowego minimum tygodnia przez indeks najważniejszych spółek warszawskiej giełdy. Niemniej, ostatecznie WIG20 na koniec sesji zanotował wzrost wartości o 0,49 proc.

Pozostałym dwóm ważnym indeksom mniej się poszczęściło : mWIG40 wzrósł o 0,19 proc., a sWIG80 stracił 0,01 proc. Dziś w centrum uwagi będą dane ze Stanów Zjednoczonych o liczbie osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych czy też dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Doświadczenie ostatnich miesięcy pokazuje jednak, że nawet gdy odczyty makro różnią się od prognoz, to mają one jedynie chwilowy wpływ na wzrost zainteresowania inwestorów i na notowania.

FOMC nie zmienia polityki

Wczoraj w USA miało miejsce posiedzenie Fedu. Komitet zadeklarował pozostawienie rekordowo niskich stóp procentowych do połowy 2015 roku, kontynuację tzw. Operacji Twist do końca 2012 roku, a także utrzymanie w mocy wrześniowej decyzji o uruchomieniu trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE3) aż do czasu poprawy sytuacji na rynku pracy.

Fed nie zmienił swoich prognoz dotyczących wzrostu PKB w USA. Prognoza (podwyższona we wrześniu) zakłada wzrost PKB w USA w 2013 roku o 2,5 do 3 proc. Wcześniejsza prognoza amerykańskiego banku centralnego z kwietnia mówiła o wzroście PKB o 2,2-2,8 proc. w 2013 roku. Wzrost w 2014 roku wyniesie w ocenie Fedu 3-3,8 proc. Wcześniej Fed zakładał wzrost o 3-3,5 proc. w 2014 roku.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)