Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Mario Draghi rozruszał rynki akcji. WIG20 coraz wyżej

0
Podziel się:

Indeks blue chipów w drugiej część handlu znalazł się najwyżej od ponad 3 miesięcy.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Za nami bardzo interesująca sesja. Całkiem pokaźne obroty i duża zmienność sprzyjała lubiącym ryzyko inwestorom. Bohaterem dnia był EBC, który otworzył worek z pieniędzmi.

Cięcie stóp procentowych w przypadku referencyjnej do 0,15 procent i depozytowej do minus 0,1 procent to ważny krok, który powinien odbić się na rynkach finansowych w kolejnych miesiącach. Tym bardziej, że Mario Draghi zapowiedział przeprowadzenie kolejnej rundy LTRO. Dodatkowo przyznał, że trwają prace nad programem QE. Teoretycznie powinno to skutkować napływem pieniędzy, które w część na pewno trafią na rynki akcji.

Pierwsza reakcja inwestorów z Europy była bardzo optymistyczna i indeksy poszybowały w górę. W przypadku niemieckiego DAXa mieliśmy do czynienia z nowym rekordem (kurs przebił 10000 punktów). Po 1,5 procent rosły m.in. francuski CAC40 i włoski FTSE MIB. Dosyć szybko jednak zapał do zakupów minął i duża część graczy zdecydowała się na realizację zysków. Stabilniej było na GPW, gdzie WIG20 zamknął się 0,76 procent powyżej wczorajszego zamknięcia i 13 punktów od dziennego maksimum.

Zmiany wartości głównych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W obliczu decyzji EBC zupełnie bez echa przeszły pozostałe dane makro. Wypada jednak wspomnieć, że zarówno zamówienia w przemyśle Niemiec jak i sprzedaż detaliczna w strefie euro miały bardzo pozytywny wydźwięk. Bliski prognoz był też odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.

Na warszawskim parkiecie, szczególnie wśród blue chipów, trudno było dzisiaj tracić pieniądze. Pod kreską znalazły się jedynie walory PKO BP (-0,54 procent) i PGE (-0,66 procent). Wiele powodów do zadowolenia mieli akcjonariusze lidera w WIG20 - mBanku (+3,65 procent). Tuż za nim uplasował się PGNiG (+2,86 procent).

Wśród mniejszych spółek uwagę zwracał CD Projekt. Przy ponad 8-milionowych obrotach cena akcji wzrosła o blisko 5,5 procent. Warto zauważyć, że w najnowszej rekomendacji analitycy Trigon DM zasugerowali kupno papierów, wyznaczając cenę docelową na poziomie 21 zł. Na zamknięciu transakcje zawierano po 16,15 zł.

#

GPW ze spokojem przyjęła informację o cięciu stóp

Damian Słomski, godz. 14:20

Europejski Bank Centralny zdecydował się jednak na obniżkę stóp procentowych, w tym stopy depozytowej do minus 0,1 procent. Wyraźną reakcję widać w przypadku rynku walutowego. GPW z dużym spokojem przyjęła najnowsze informacje.

Aktualizacja 15:10

WIG20 od samego rana mozolnie wchodził na coraz wyższe poziomy. Chwilę po 13:00 zbliżył się nawet do 2490 punktów, co oznaczało blisko procentowy wzrost względem wczorajszego zamknięcia. Nerwowo zaczęło robić się chwilę przed decyzją EBC, gdzie w kilka minut kurs zaczął na zmianę iść w górę i w dół o blisko 10 punktów. Doszło do stabilizacji na poziomie 2480 punktów.

Na zielono świecą także pozostałe najważniejsze indeksy giełdowe w Europie. Mocniej od WIG20 rośnie m.in. włoski FTSE MIB i francuski CAC40. Mniej euforycznie zareagowali niemieccy inwestorzy, ale i tak DAX pierwszy raz w historii przekroczył dzisiaj 10000 pkt.

Zmiany wartości najważniejszych indeksów giełd Europy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Do zakupów akcji zachęcają nie tylko historycznie najtańszy pieniądz w strefie euro, ale także kolejne działania stymulujące gospodarkę jakie zapowiedział na konferencji po 14:30 Mario Draghi. _ Pakiet wsparcia _ obejmuje kilka elementów. Przede wszystkim mowa o nowych długoterminowych pożyczkach dla banków komercyjnych. W ramach ponownej akcji LTRO bank centralny będzie mógł wspomóc banki kwotą blisko 400 mld euro. Trwają też prace nad nad wdrożeniem programu zakupu papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami, co oznacza nic innego jak wzorowanie się na amerykańskim programie QE.

#

Czas zapiąć pasy. Również na GPW

Maciej Rynkiewicz, godz. 12:55

Niecała godzina pozostała do decyzji Europejskiego Banku Centralnego odnośnie stóp procentowych. Inwestorzy na Starym Kontynencie oczekują w napięciu - najważniejsze indeksy oscylują w pobliżu wczorajszych zamknięć.

Inaczej jest w przypadku GPW. Po bardzo dobrej sesji wczoraj kupujący idą za ciosem, dzięki czemu najważniejsze indeksy zyskują nawet procent. Lepsze nastroje panują jednak wśród posiadaczy spółek większych, którzy nadrabiają do inwestujących w firmy średnie i małe.

Notowania najważniejszych spółek na GPW

Mimo że kursy najważniejszych indeksów w Polsce i w Europie znajdują się w nieco innych momentach i dzisiejsze nastroje na GPW to efekt odrabiania strat (podczas gdy DAX w ciągu ostatniego miesiąca zyskał 5 proc., WIG20 około 2 proc.), to decyzja EBC może mieć wpływ również na krajowy rynek. Jest całkiem prawdopodobne, że w myśl zasady _ kupuj plotki, sprzedawaj fakty _ obniżka stóp w strefie euro wywoła korektę dobrych nastrojów.

Drugorzędne znaczenie mają publikowane do tej pory dane makro. Dobrze wypadła sprzedaż detaliczna w strefie euro, która rosnąc w kwietniu o 0,4 proc. względem oczekiwanych 0,1 proc. Optymistyczny wydźwięk mają też dane krajowe - resort gospodarki szacuje, że stopa bezrobocia spadła w maju do 12,5 proc. wobec 13 procent w kwietniu.

Kupujący na GPW idą za ciosem

Maciej Rynkiewicz, godzina 9:10

Po niewielkich zmianach indeksów w Azji, podobnie rozpoczyna się sesja w Europie. Inwestorzy oczekują na posiedzenie EBC i większość danych makro jakie pojawia się podczas sesji będzie ignorowana.

Od niewielkich wzrostów startuje handel na GPW - indeks WIG30 rośnie około 0,2 proc., niewiele gorzej spisują się akcje z szerszych grup spółek. Jeśli chodzi o firmy największe, rano pojawiła się rekomendacja od UBS dla PGE - analitycy rekomendują _ sprzedaj _z _ neutralnie _ wcześniej.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG30

Europejscy inwestorzy jak dotąd ignorują lepsze dane makro. Zmiana zamówień w niemieckim przemyśle wzrosła o 3,1 proc. w ujęciu miesięcznym, dużo powyżej prognoz i wobec minus 2,8 proc. miesiąc wcześniej. O godzinie 11 Eurostat opublikuje zmianę sprzedaży detalicznej - rynek oczekuje, że wzrost wyniesie 0,1 proc. miesiąc do miesiąca wobec 0,3 proc. poprzednio.

W nocy pojawiły się dane z chińskiego sektora usług. Wskaźnik PMI liczony przez HSBC spadł z 51,4 do 50,7 punktu i jest to najniższy poziom od sierpnia 2011 roku. Na otarcie łez była publikacja indeksu zbiorczego - PMI Composite, uwzględniający usługi oraz przemysł, wzrósł z 49,5 do 50,8 pkt.

Euforia czy rozczarowanie? Jak zareaguje rynek na decyzję EBC?

Przemysław Ławrowski, godzina 23:30

Pierwsza część czwartkowej sesji będzie się odbywała pod znakiem oczekiwania na decyzję EBC. Prawdopodobieństwo cięcia stóp jest duże, ale Ci co oczekują bardzo radykalnych działań mogą się rozczarować. Przed południem inwestorzy zwrócą swoją uwagę na zmianę sprzedaży detalicznej w strefie euro za kwiecień.

Koniec środowej sesji był wyjątkowo dobry dla warszawskiej giełdy. Po godzinie 15-tej WIG20 zaczął zyskiwać na wartości i ostatecznie zakończył sesję 0,64 procent na plusie. Na rynkach Europy zachodniej obserwowaliśmy czerwony kolor.

Z kolei nastroje na Wall Street ostatecznie okazały się być nie najgorsze. Poziomy wyznaczone na początku sesji okazały się być dla amerykańskich indeksów minimami sesyjnymi. Ostatecznie wartość ich wzrostu na koniec handlu wyniosła 0,09 procent w przypadku indeksu Dow Jones i 0,19 procent w przypadku S&P500. Najlepiej poradził sobie Nasdaq notując wzrost o niespełna pół procent.

Notowania indeksów z Wall Street w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Informacjami dnia będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego dotycząca stóp procentowych. Emocje jakie wywoła Mario Draghi będą zapewne oscylować od euforii do rozczarowania. Najbardziej śmiałe prognozy mówią, że bank centralny strefy euro zdecyduje się wprowadzić ujemne stopy procentowe.

Gwałtowne obniżenie kosztu pieniądza spowoduje osłabienie europejskiej waluty. Oddali to wspólną walutę od poziomu 1,40 USD za jedno euro. Aktualny kurs EUR/USD to 1,36. Kierunek zmian ciężej jest określić w przypadku europejskich indeksów giełdowych. Wszystko zależy również od tego jaka będzie skala cięcia, o ile w ogóle ono wystąpi.

Prawdopodobieństwo obniżenia stóp, po raz kolejny do rekordowo niskich poziomów, jest duże. Jednakże zejście do poziomu ujemnego raczej nie nastąpi. Najbardziej spodziewanym wariantem jest spadek głównej stopy procentowej z 0,25 procent do 0,1, czyli o 15 punktów bazowych. Wskaźniki gospodarcze mówią same za siebie. Inflacja w strefie euro w kwietniu wyniosła 0,2 procent. Deflację wskazał z kolei odczyt cen producentów. Podwójne zagrożenie powoduje, że szef Draghi może nie mieć innego wyjścia.

Istnieje jeszcze jedno pytanie. Czy poza obniżeniem stóp procentowych będą wprowadzone inne działania? W grę wchodzi program skupu aktywów lub wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Więcej dowiemy się na konferencji po ogłoszeniu decyzji zaplanowanej na 14:30. Sama decyzja ma zostać ogłoszona o 13:45.

A przed południem...

Przed najważniejszą dla rynków decyzją pokazane zostaną dane ze strefy euro dotyczące sprzedaży detalicznej oraz zamówienia w niemieckim przemyśle. W kwietniu wartość sprzedanych dóbr i usług w krajach wspólnoty ma wzrosnąć o 1,3 procent rok do roku. Z kolei wartość zamówień w Niemczech według prognoz pójdzie w górę także o 1,3 procent, ale w stosunku do miesiąca wcześniejszego (marca).

Notowania indeksu WIG20 podczas środowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Polski rynek akcji nadal tkwi w konsolidacji. Wartość indeksu WIG20 to 2462 punkty. Perspektywa pokonania poziomu 2480 punktów, a później 2500 punktów jest nadal daleka.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)