Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Mario Draghi zaskoczył inwestorów. Odbicie na GPW

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl sprawdź, jak przebiegł tydzień na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Historyczna decyzja Europejskiego Banku Centralnego tylko nieznacznie poprawiła nastroje na warszawskim rynku. WIG20 choć kończy obecny tydzień na wyraźnym plusie, to jednak nie zdołał pokonać bariery 2.500 punktów.

Czwartkowa decyzja EBC mogła być sporym zaskoczeniem dla inwestorów. Bo o ile większość spodziewała się obniżki głównej stopy referencyjnej, to już ujemny poziom stopy depozytowej zrobił duże wrażenie. W rezultacie główna stopa referencyjna EBC to teraz 0,15 procent, a depozytowa - minus 0,1 procent. Po raz ostatni EBC decydował się na cięcie stóp w listopadzie i maju ubiegłego roku.

Taki ruch ze strony EBC można uznać za bardzo zdecydowany, m.in. dlatego, że na takie kroki do tej pory nie zdecydowali się nawet Amerykanie, czy też Japończycy. Prezes EBC Mario Draghi wcześniej kilkakrotnie podkreślał, że w Europie istnieje zagrożenie deflacją, a wzrost gospodarczy nie jest satysfakcjonujący. Ostatnia decyzja EBC ma zachęcić banki do większej akcji kredytowej, co z kolei miałoby wpłynąć na poprawę sytuacji gospodarczej.

Mario Draghi zapowiedział również inne działania, które będą miały na celu wsparcie przedsiębiorstw. Będzie to pakiet, który można porównać do amerykańskiego QE.

Inwestorzy przyjęli informacje z EBC dość pozytywnie, choć w przypadku polskiej giełdy nie było widać bardzo dużego ożywienia. Pomimo odbicia WIG20 na razie nie zdołała sforsować bariery 2.500 punktów. Możemy jednak założyć, że w dłuższej perspektywie decyzja EBC powinna zachęcić inwestorów do kupowania akcji.

Główne indeksy GPW w mijającym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Początek czerwca przyniósł też inwestorom serię ważnych informacji z USA. Najważniejsze z nich, publikowane w piątek, dotyczyły rynku pracy. Okazało się, że stopa bezrobocia w maju wyniosła w USA 6,3 procent. Jednocześnie liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym wzrosła w maju o 216 tysięcy. Dane w obu przypadkach okazały się lepsze od prognoz analityków. Nie powinny jednak mieć wpływu na politykę banku centralnego USA, który zmierza do całkowitego wygaszenia programu QE3 jeszcze w tym roku.

Wśród pozostałych danych makroekonomicznych z USA warto jeszcze zwrócić uwagę na czwartkowe doniesienia o liczbie tzw. nowych bezrobotnych. W ubiegłym tygodniu po zasiłki po raz pierwszy zgłosiło się 312 tysięcy osób, czyli o 8 tysięcy więcej niż tydzień wcześniej.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)