Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Mocne, techniczne spadki na GPW

0
Podziel się

Ostatni tydzień kwartału na razie przyniósł straty inwestorom akcji. Mocno spadły zarówno indeksy w Europie Zachodniej, w Warszawie jak i spadały po otwarciu w USA.

Mocne, techniczne spadki na GPW
bEhgDmLF

Piątkowy pesymizm rynków nie opadł przez weekend. W dużej mierze było to zasługą odcięcia dopływu gotówki przez Baracka Obamę dla koncernów General Motors oraz Chrysler. Co więcej, Biały Dom _ poprosił _szefa GM, aby ten zrezygnował ze swojego stanowiska.

Cała sprawa jest o tyle niebezpieczna, że koncerny bez pieniędzy rządu prawie na pewno zbankrutują, a to wprowadziłoby nowy niepokój na rynku.

Sesja w Warszawie przebiegała w rytmie giełd europejskich, WIG20 tracił ok. 2,7 proc., mocne spadki notowały także takie indeksy jak DAX czy PX. Brak pozytywnej niespodzianki na otwarciu giełd w Stanach Zjednoczonych spowodował, że nasz indeks bluechipów pogrążył się jeszcze bardziej, tracąc nawet 4,3 procent. Dopiero fixing pozwolił na odrobienie kilku punktów.

bEhgDmLH

Nie zmienia to negatywnej wymowy sesji. WIG20 nie zdołała na trwałe przełamać 1600 pkt. , spadł dziś prawie do 1500 punktów. Z kolei WIG zszedł do 24 tys punktów.

Warto jednak zauważyć, że indeksy zatrzymały się konkretnych wsparciach. WIG dotarł do luki hossy z 20 marca, a WIG20 spadł do poziomu ze szczuty z połowy tego miesiąca. Jakieś szczególnie wielkie nie były także obroty, które na całym rynku wyniosły nieco ponad 1 mld złotych.

Wszystko to wskazuje na ograniczony jednak pesymizm na GPW. Mówimy tu jednak w kategoriach przeszłych, pytanie bowiem czy nie rozszerzy się on w kolejnych dniach. To będzie zależało nie tyle od dzisiejszego wyniku sesji w USA (który wydaje się już być przesądzony - Amerykanie nadganiają to, co Europa wie już od rana), a od danych makro spływających w przeciągu tygodnia. Najbliższe ważne - jutro - poznamy z USA. Będzie to zaufanie konsumentów w marcu.

bEhgDmLN

W najbliższych dniach więc poznamy odpowiedź na pytanie, czy byki będzie stać na dalsze wzrosty, czy znów powrócimy do męczącej konsolidacji blisko dołków bessy.

ZOBACZ TAKŻE:

bEhgDmMi
dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)