Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Moment wytchnienia na GPW

0
Podziel się:

Zgodnie z przewidywaniami przez większą część wczorajszej sesji inwestorzy wstrzymywali się z podejmowaniem istotniejszych decyzji.

Moment wytchnienia na GPW

Zgodnie z przewidywaniami przez większą część wczorajszej sesji inwestorzy wstrzymywali się z podejmowaniem istotniejszych decyzji.

Wszystko za sprawą oczekiwań związanych z posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Po środowej pozytywnej decyzji niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ws. ESM, gracze liczyli na kolejne wsparcie światowej gospodarki, tym razem ze strony FEDu.

Większość indeksów GPW ponownie w górę

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od niewielkiej zmiany indeksu WIG. Od pierwszych minut notowań zwracała uwagę niska aktywność graczy. Wszystko za sprawą lokalnego wykupienia indeksów oraz wstrzymywania się z istotniejszymi posunięciami przed wieczornym komunikatem ze strony Rezerwy Federalnej.

Spokój na GPW obserwowaliśmy przez większą część dnia (indeksy konsolidowały tuż poniżej poziomów środowego zamknięcia). Dopiero wzrostowy fixing na zamknięcie zapewnił indeksowi WIG dodatnią stopę zwrotu i nowy szczyt w cenach zamknięcia na poziomie 43.047 pkt.

FED uruchamia nieograniczony czasowo program luzowania ilościowego

Pierwsza połowa czwartkowej sesji na Wall Street upłynęła na konsolidacji. Gracze w ograniczony sposób dyskontowali cząstkowe dane z rynku pracy. Okazało się, iż liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu wzrosła o 15 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 382 tys. (oczekiwano 369 tys.). Kluczowym wydarzeniem był jednak komunikat ze strony FEDu.

Po posiedzeniu przedstawiciele Rezerwy poinformowali, iż FED rozpocznie program skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Nowy program skupu obligacji nie będzie ograniczony czasowo, a jeśli nie przyniesie on zakładanej poprawy na amerykańskim rynku pracy, jego wartość może zostać zwiększona. Ponadto do końca roku będzie realizowana operacja Twist polegająca na skupowaniu papierów długoterminowych ze środków pochodzących z zapadających papierów krótkoterminowych.

Oczywiście stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie. Reakcja rynków na te doniesienia była jednoznacznie pozytywna. Barometry amerykańskiej giełdy podniosły się do nowych długoterminowych maksimów (S&P500: 1.459 pkt. +1,63%).

Krok w kierunku niższych stóp w Polsce

Z naszego rynku warto wspomnieć o wczorajszym odczycie inflacji za sierpień. Według podsumowania GUSu w ubiegłym miesiącu ceny w Polsce wzrosły w ujęciu r/r o 3,8%, podczas, gdy w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,3 proc. Dane te były zgodne z oczekiwaniami.

W lipcu inflacja wynosiła jeszcze 4,0%, co oznacza, że słabnie presja ze strony cen. Natychmiast pojawiły się opinie ekonomistów i członków RPP, iż nie ma potrzeby, żeby czekać z obniżkami stóp procentowych. Spodziewane są cięcia stóp jeszcze w tym roku.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)