Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na giełdach widać już wakacyjne nastroje

0
Podziel się

Wtorkowa sesja na parkietach europejskich upłynęła pod znakiem spadków. Inwestorzy najmocniej skupili się na opublikowanych wczoraj danych makroekonomicznych z USA, które okazały się gorsze od oczekiwań.

Na giełdach widać już wakacyjne nastroje
bCZsrycB

Ilość sprzedanych domów na rynku wtórnym (5,66 mln) była niższa niż oczekiwano (6,20 mln). Nie pomogły nawet informacje o tym, że Wielka Brytania (konkretnie nowy rząd) zamierza zmniejszyć skalę emitowanych obligacji zaplanowaną na ten rok budżetowy. Ostatecznie wczorajszą sesję indeksy w Londynie i Paryżu zakończyły prawie 1 proc. spadkiem, we Frankfurcie indeks DAX 30 spadł o 0,38 procent.

Na GPW w dniu wczorajszym także doszło do niewielkiej przeceny. Indeks WIG20 stracił na zamknięciu 0,66 proc., notowaniom towarzyszyły jednak umiarkowane obroty. Słabo we wtorek prezentowały się spółki surowcowe na czele z KGHM (-2,63 procent), jak również sektor bankowy z wyjątkiem w postaci akcji PKO BP. Niewiele działo się także na rynku walutowym, chociaż złoty stracił w stosunku do euro i dolara. Kurs EUR/PLN i USD/PLN wyniósł odpowiednio 4,05 zł i 3,29 zł. W związku ze słabymi danymi makro w dniu wczorajszym cena ropy taniała drugi dzień z rzędu, tracąc wczoraj prawie 1 proc.. Cena baryłki surowca zbliżyła się do 77 dolarów.

bCZsrycD

Na Wall Street wczorajsza sesja również zakończyła się spadkami, które były największe od trzech tygodni. Wszystkiemu winne były kiepskie dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Inwestorzy zaczęli obawiać się o możliwość wystąpienia drugiego dna w tym sektorze. Indeks S&P500 stracił na zamknięciu 1,61 proc.. Z podobnych przyczyn spadały dzisiaj rano także indeksy azjatyckie, w Japonii indeks Nikkei 225 zniżkował o 1,87 procent.

Rynki weszły w okres wakacyjny, co przekłada się na niewielką zmienność. Można oczekiwać, że w kolejnych tygodniach na giełdach będą widoczne niewielkie obroty i ograniczona ochota do handlu. Niejednoznaczne sygnały płynące ze światowych gospodarek wprowadzają niepewność, która przy niskiej aktywności inwestorów zamienia się w spadki. Na GPW indeks WIG20 nadal znajduje się w 100 punktowym zakresie wahań i ciężko jest przewidzieć dalszy kierunek ruchu, wskaże je dopiero wybicie z tego kanału.

bCZsrycJ
bCZsryde
KOMENTARZE
(0)