Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na GPW spadają obroty. Coraz więcej inwestorów...

0
Podziel się:

Od początku tego roku obserwujemy mniejszą aktywność inwestorów. Polska giełda na tle swoich odpowiedników z Europy wypada coraz gorzej. Awersja do ryzyka i kupowania akcji jest coraz większa. Ostatnie wzrosty nie poprawiły sytuacji.

Na GPW spadają obroty. Coraz więcej inwestorów...

Notowania Blue Chipów na wtorkowej sesji nie różniły się istotnie od poniedziałkowych. Kolejna sesja z małymi obrotami (439 mln), nie poprawia nastrojów. Coraz więcej inwestorów jest zmęczonych przeciągającą się niepewnością i kolejnymi rozmowami na szczytach. Prasowe wzmianki o pomysłach ingerowania w OFE też nie pomagają tej sytuacji.

Skutkami takiej sytuacji są widoczne gołym okiem niskie obroty i mała płynność na wielu spółkach notowanych na warszawskim parkiecie. WIG20 nie jest jedynym indeksem, którego dotknęła faza niskich obrotów i małej zmienności. mWIG40 z obrotami 36,2 mln PLN też nie zachęca do działania. Podobnie jest z sWIG80, który na wczorajszej sesji osiągnął obroty 16,2 mln PLN.

Spowolnienie, w jakim znalazła się gospodarka i niskie obroty na giełdzie mogą okazać się szansą. Historia pokazuje, że w takich sytuacjach najlepiej i najłatwiej o przecenione akcje - brak chęci do ich kupowania przez innych inwestorów może okazać się okazją do zakupów. Tak może być nie tylko z największymi spółkami, których akcje lądują najczęściej w portfelach instytucjonalnych inwestorów.

Przykładem może być spółka Kulczyk Oil, której obroty spadły i na niskich poziomach utrzymywały się przez kilka tygodni, po czym cena z 0,81 zł/akcję w ciągu 5 miesięcy wzrosła o ponad 130 proc. do 1,90zł/akcję i tym samym zwiększyła obroty na papierze. Przykłady można mnożyć.

W środę na rynku kilka ciekawych i ważnych danych. Inflacja w Niemczech (poprz. 0,4 proc. m/m i 1,7 proc. r/r). Analitycy spodziewają się spadku tej wartości w odniesieniu miesięcznym do 0,1 proc. m/m. Z USA napłyną dane o PKB(annualizowany), poprzednia wartość to 2 proc. spodziewana 1,7 proc. ).

O godzinie 16:00 poznamy ilość podpisywanych umów na kupno domu w USA. Po wczorajszych lepszych danych o cenach nieruchomości, które wzrosły i sprawiły miłą niespodziankę. Analitycy oczekują wzrostu ilości podpisywanych umów na kupno domów z poprzedniej -1,4 proc. m/m do 1 proc m/m. w lipcu. Po zakończeniu sesji w Europie, za oceanem zostanie opublikowana beżowa księga.

Beżowa Księga to publikowany osiem razy do roku raport dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej USA oraz prognoz odnośnie najbliższych decyzji FED. W dniu dzisiejszym spotykają się też Angela Merkel i Mario Monti. Po spotkaniu powinna odbyć się konferencja, na której dowiemy się czy poczyniono jakieś nowe ustalenia co do sytuacji w strefie euro i co zamierzają politycy.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Noble Securities
KOMENTARZE
(0)