Notowania

gpw
20.08.2013 08:28

Nadzieja na oddech przed kolejnymi emocjami

Podczas dzisiejszej sesji inwestorzy mogą liczyć na chwilowe uspokojenie nastrojów.

Podziel się
Dodaj komentarz
Roman Przasnyski Od lat związany z polskim rynkiem kapitałowym i bankowością inwestycyjną. Były pracownik naukowy na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i doświadczony dziennikarz.

Mimo braku informacji makroekonomicznych i istotnych wydarzeń, poniedziałek był bardzo nerwowym dniem na rynkach finansowych. Dziś można mieć nadzieję na krótkotrwałe uspokojenie nastrojów, choć straszą silne spadki w Azji. W drugiej części tygodnia emocje znów powrócą.

Choć część komentatorów narzeka na nudę, na rynkach nie brakuje interesujących zjawisk. Związane są one z dwiema najważniejszymi kwestiami, które będą decydować o rozwoju sytuacji w najbliższym czasie. Na szali leżą z jednej strony nadzieje na poprawę w gospodarce, z drugiej zaś obawy przed konsekwencjami ograniczenia skupu obligacji przez Fed. W obu sprawach w najbliższych dniach pojawią się kolejne impulsy. W sferze makroekonomicznej ważne będą czwartkowe publikacje wskaźników aktywności w przemyśle i usługach, zaś grunt pod spekulacje dotyczące polityki pieniężnej przyniosą prezentowane w środę zapiski z dyskusji na posie dzeniu Fed oraz piątkowe sympozjum bankierów centralnych świata w Jackson Hole.

Przed tymi wydarzeniami sytuacja na rynkach jest zróżnicowana. Spadające ceny obligacji wskazują na wycofywanie się inwestorów w obawie przed ograniczeniem skupu przez Fed. Jednocześnie obawy te nie robią żadnego wrażenia na dolarze, który powinien się umacniać, a od miesiąca wyraźnie traci na wartości. Z kolei złoto, które powinno ucierpieć na zaostrzaniu polityki pieniężnej, odrabia straty po wiosennej przecenie i od końca czerwca zyskało już 14 procent. Na Wall Street rozpoczął się trzeci tydzień łagodnej korekty po serii rekordów wszech czasów, główne indeksy europejskie od ponad miesiąca poruszają się w bok, a na warszawskim parkiecie dopiero od dwóch dni mamy do czynienia z hamowaniem zwyżki, związanej z letnim rajdem. Tak układanka zwiastuje prawdopodobieństwo dużych emocji w najbliższych tygodniach.

Na razie możemy mówić co najwyżej o przygotowaniach do większych zmian. Nasz niezależny od pewnego czasu od zewnętrznych wpływów parkiet, zaczął w końcu spoglądać na wiodące rynki. Choć na wnioski po dwóch spadkowych sesjach jeszcze za wcześnie, to trudno nie wiązać pogorszenia nastrojów w Warszawie z sytuacją na Wall Street i we Frankfurcie. Trudno też wczorajszej popołudniowej próby odrabiania strat przez nasze indeksy nie wiązać z chwilową poprawą sytuacji na Wall Street. W poniedziałek, po niezdecydowanych wahaniach z pierwszych dwóch godzin, S&P500 zakończył dzień zniżką o 0,6 procent. I choć warszawscy inwestorzy na amerykańskich kolegach ostatecznie się zawiedli, to niewykluczone, że dziś zagrają pod odreagowanie spadków za oceanem.

Zmienność nastrojów, obserwowana od pewnego czasu w przypadku sporej części walorów naszych blue chips, utrudnia jednak prognozowanie i zmusza do dużej czujności. Rano nastroje mogą być nienajlepsze, ze względu na sporą przecenę na giełdach azjatyckich. Indeks w Indonezji tracił ponad 4 procent, w Tajlandii spadek sięgał niemal 3 procent, o 2,5 procent w dół szedł japoński Nikkei. Spadkowy początek dnia sugerują także zniżkujące po 0,5 procent kontrakty na główne indeksy europejskie.

Tagi: gpw, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
Open Finance
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz