Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Najniższe zamknięcie od trzech miesięcy

0
Podziel się

WIG20 spadł dziś o 2,4 proc., co daje najniższe zamknięcie indeksu od początku lutego. Jednocześnie jednak indeks nie przełamał dołków intraday z piątku i był... mocniejszy niż reszta świata.

bEhDvjkR

Może nie cała reszta, ale większość indeksów europejskich spadała dziś o ok. 3 proc. (ok. godziny 16-tej o 2,8 proc. spadał DAX, o 3,1 proc. CAC40, a o 3,2 proc. FTSE250), a indeks giełdy w Budapeszcie nawet o ponad 4 proc. czy o ponad 5 proc. w Moskwie.
Oczywiście nikła to pociecha dla posiadaczy przecenionych dziś akcji. Zamknięcie notowań zastało WIG20 2,4 proc. poniżej wczorajszego fixingu, a oznacza to także najniższe zamknięcie od lutego.

bEhDvjkT

Warto jednak dodać, że dołek z piątkowej sesji nie został przełamany, zatem wiąż istnieje szansa na zatrzymanie spadków w okolicach 2260 pkt.

Tak jak wczoraj to spółki finansowe były silnikiem zwyżki na GPW, tak dziś te same papiery najbardziej indeksowi ciążyły. Nie bez przyczyny - świat przygląda się obecnie uważnie kondycji banków hiszpańskich po tym jak kontrolę nad jednym z nich przejął wczoraj Bank Hiszpanii, a kilka mniejszych podmiotów planuje fuzję, sądząc że razem łatwiej będzie im uzyskać niezbędne do przetrwania finansowanie. Tymczasem inwestorzy skupiają się jednak na bezpieczeństwie i ratowaniu własnych środków (a nie banków) kupując niemieckie obligacje, których rentowność spadła dziś do 2,56 proc. (10-letnich) to jest do poziomu najniższego od przynajmniej dwudziestu lat. Również sektor surowcowy ściągał dziś WIG20 - inwestorzy żywiołowo reagowali na spadek cen miedzi o 3,6 proc. oraz ropy o 2,6 proc. W przypadku ropy oznacza to ceny najniższe od września 2009 roku. Nic zatem dziwnego, że zarówno Lotos jak i PKN zostały poddane przecenie (o ok. 2 proc.), ponieważ coraz bardziej realna staje się korekta wyceny zapasów obu spółek na
koniec kwartału.

Dla porządku - złoto podrożało o 0,4 proc. do 1199 dolarów za uncję dowodząc, że stało się jedyną walutą, przed którą inwestorzy widzą przyszłość.

Notowania w USA rozpoczęły się od spadku S&P o ponad 2-proc. i przełamania dołków z lutego (co oznacza najniższy poziom od listopada 2009 roku), mimo danych o wzroście cen mieszkań o 2,3 proc. (r/r) w 20-u największych miastach USA.

bEhDvjkZ

Notowania euro spadły dziś incydentalnie poniżej 1,22 USD pod koniec dnia wracając do 1,225 USD, co i tak oznacza spadek wartości wspólnej waluty o 0,8 proc. względem dolara. U nas oznaczało to ponowną próbę wzrostu kursu _ zielonego _ powyżej 3,40 USD, ale mimo 3-proc. zwyżki notowań dolara, tej akurat zdobyczy nie udało się utrzymać. Euro podrożało o 1,7 proc. do 4,16 PLN, a frank o 2,2 proc. do 2,916 PLN.

bEhDvjlu
dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
KOMENTARZE
(0)