Notowania

giełda
16.07.2010 08:39

Nastroje na GPW mogą się nieco ochłodzić

Wczoraj światowe rynki akcji odnotowały spadkową korektę po wcześniejszych silnych zwyżkach. Na wartości traciły giełdy europejskie, słabszy początek miała również sesja w USA.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wczoraj światowe rynki akcji odnotowały spadkową korektę po wcześniejszych silnych zwyżkach. Na wartości traciły giełdy europejskie, słabszy początek miała również sesja w USA.*

Korekta zawitała szczególnie na parkietach azjatyckich, gdzie inwestorzy dyskontowali najświeższe dane dotyczące kondycji chińskiej gospodarki. Okazało się bowiem, że dynamika PKB Chin w II kwartale wyniosła 10,3 proc. w porównaniu do odnotowanego wzrostu o 11,9 proc. w I kwartale. Co ważne w drugim półroczu tamtejsza gospodarka prawdopodobnie odnotuje wzrost o jeszcze niższej dynamice.

Ekonomiści zwracają uwagę na fakt, iż tego rodzaju spowolnienie chińskiej lokomotywy w połączeniu z redukcjami wydatków budżetowych w Europie i wysoką stopą bezrobocia w USA może stanowić zagrożenie dla wciąż kruchego ożywienia światowej gospodarki, po okresie silnego kryzysu finansowego. Prawdopodobnie reakcją na te doniesienia jest również dzisiejszy poranny ujemny poziom futures na amerykańskie indeksy.

Uwaga inwestorów skupiona na raportach amerykańskich spółek
Ostatecznie jednak wczorajsza sesja w USA zakończyła się niewielką zmianą wartości indeksów. Uwaga inwestorów w znacznej mierze skupiona jest teraz na sezonie publikacji wyników finansowych za II kw. Do korzystnego raportu spółki Alcoa oraz Intela dołączył wczoraj bank JP Morgan. W II kwartale instytucja finansowa odnotowała zysk na poziomie 4,8 mld USD, co oznacza wzrost o 76 proc. w ujęciu rocznym.
Wynik okazał się znacznie lepszy od oczekiwań. Reakcją rynku był jednak niewielki spadek kursu giełdowego. Z punktu widzenia analizy technicznej dla rynku amerykańskiego nadal aktualny jest korzystny sygnał wygenerowany przez indeks S&P500 w okolicach poziomu 1.050 pkt. (kluczowa strefa technicznego wsparcia).
Na tle światowych rynków akcji bardzo dobrze zaprezentowała się wczoraj GPW. Indeks WIG konsolidował w okolicach ważnej strefy technicznego oporu (poziom 41.5 tys. punktów). Dzisiaj na GPW prawdopodobnie dojdzie do schłodzenia nastrojów.
Notowania spółek na GPW
Indeksy GPW w Money.pl
Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz