Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nastroje powinny być dobre

0
Podziel się:

Spodziewamy się zatem wzrostu na początku notowań, wynikającego z wczorajszej przypadkowej końcówki sesji, a w dalszej części dnia podtrzymania niezłych nastrojów i próby zbliżenia WIG20 do 3600 pkt.

Aktywa netto TFI spadły o 2 mld PLN - takie szacunki podaje dziś Rzeczpospolita, na podstawie własnych wyliczeń. Gazeta twierdzi, że częściowo jest to efektem spadków na GPW, a częściowo umorzeń jednostek przez klientów funduszy.

Fundusze zarządzane przez TFI BPH zanotowały spadek aktywów o 5 proc., a Union Investment i Millennium o 4,5 proc. Aktywa spadały także w TFI ING i BZ WBK, ale w tym ostatnim saldo wpłat i umorzeń było dodatnie. Spadek aktywów jest więc wyłącznie efektem zarządzania - konkluduje gazeta.

Najlepiej spisał się fundusze TFI PKO CS, które pozyskały 1,2 mld PLN do swoich aktywów, przy czym głównie dzięki wpłatom klientów banku PKO BP. Dla koniunktury giełdowej większe znaczenie niż informacja o aktywach mogą mieć dane o saldzie wpłat i umorzeń. Zmniejszenie tempa wpłat do funduszy akcyjnych i mieszanych może zagrozić koniunkturze na GPW.

SYTUACJA NA GPW

Czwartkowe notowania nie należały do specjalnie interesujących, choć trzeba odnotować nieudaną próbę wzrostu na GPW w ciągu dnia, oraz raczej przypadkowe pogłębienie zniżki na końcowym fixingu. Zlecenia sprzedaży akcji takich firm jak PKO BP, Pekao czy PKN nie spotkały się z odpowiednio wysokim popytem, przez co na fixingu WIG20 spadł o kilka dziesiątych procent, a WIG po raz pierwszy w tym tygodniu znalazł się poniżej 60 tys. pkt.

WIG20 jest zaś na najniższym poziomie od tygodnia. Przy zwiększonych - w przypadku WIG20 - obrotach, spadki z ostatnich dwóch dni przestają wyglądać niewinnie. Wczoraj wzrosły notowania 102. spółek, spadły 179., przewaga obrotów przy spółkach taniejących jak 2,5 do 1.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na wczorajszej sesji główne amerykańskie indeksy lekko wzrosły- przy niewielkich obrotach S&P i Dow Jones zyskały po 0,4 proc. Poprawę nastrojów za oceanem zawdzięczamy publikacji dynamiki wydajności pracy w Stanach w drugim kwartale oraz sierpniowej sprzedaży detalicznej. Rosły również akcje firm z branży metali szlachetnych po silnej aprecjacji złota na rynkach towarowych.

Warto jednak zauważyć, że jak na tak pozytywne okoliczności wzrosty były dosyć skromne co sugeruje, że przed dzisiejszym raportem z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy są bardzo ostrożni. Podobnie w Brazylii, gdzie Bovespa wzrósł o 0,3 proc. W Azji główne indeksy traciły na wartości i kończą tydzień na minusie. Nikkei spadł dziś rano o 0,8 proc., Hang Seng o 0,4 proc., a Shanghai Composite został przeceniony o 1,4 proc.

OBSERWUJ AKCJE

KGHM - na ostatnich dwóch sesjach (podczas których spółkę przeceniano przy dużych obrotach) kurs przebił linię wsparcia trendu wzrostowego i możemy nie spodziewać drugiej fali spadków. Jest to o tyle prawdopodobne, że MACD powinien wygenerować w najbliższym czasie sygnał sprzedaży.

Jeśli taki scenariusz się zrealizuje, bardzo silnym wsparciem jest poziom 100 PLN, na którym kurs skutecznie bronił się już dwa razy w ostatnich 6-ciu miesiącach. Co więcej, sentyment na rynku surowcowym jeżeli chodzi o miedź jest raczej pozytywny i głębsze spadki KGHM nie byłyby fundamentalnie uzasadnione.

Alchemia - kurs spółki oscyluje wokół 12 PLN przy coraz mniejszych wahaniach i malejących obrotach. Należy spodziewać się w takim razie wybicia z tej konsolidacji. Wskaźniki techniczne nie sugerują, w którą stronę może to nastąpić, należy więc oczekiwać, że kurs będzie podążał w tym samym kierunku co cały rynek.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Elektrim - zostało wszczęte postępowanie w Londynie przeciwko spółkom Vivendi oraz Vivendi Telecom International o odszkodowanie w kwocie co najmniej 15 mln PLN za straty związane z opóźnioną o osiem miesięcy spłatą obligatariuszy, na czym Elektrim stracił około 20 mln PLN z tytułu odsetek oraz innych kosztów.

Ponar Wadowice - spółka zależna (Ponar Real Estate) zawarła umowę na generalne wykonawstwo osiedla mieszkaniowego w Warszawie z firmą SPS Construction, w wyniku której zapłaci tej spółce 40,4 mln PLN. Termin ukończenia robót ustalono na koniec kwietnia 2009 roku.

Stormm - spółka zależna otworzyła 100 kontraktów terminowych na WIG20 i ma obecnie 950 długich pozycji. W wyniku przeceny z "czarnego czwartku", spółka zrealizowała prawie 1,5 mln PLN straty z tytułu spekulacji na rynku instrumentów pochodnych.

Interferie - prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie rzekomego niedopełnienia obowiązków i nadużycia uprawnień przez członków zarządu, w wyniku których miała zostać wyrządzona szkoda majątkowa w majątku spółki.
TelForceOne - przychody grupy w sierpniu wyniosły 12 mln PLN (wzrost o 137 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym), a od początku roku 64 mln PLN (wzrost o 107 proc.).

Hoop - fundusz KSM Investment zwiększył zaangażowanie w spółkę do 14 proc. (wcześniej 10 proc.).

PROGNOZA GIEŁDOWA

Sesję zaczniemy zapewne od odrobienia strat z wczorajszego fixingu. Pozwala na to także wynik notowań w USA, gdzie początkowe spadki (na które GPW jeszcze mogła reagować), zostały odrobione. Również sytuacja rynku walutowym - zwłaszcza na rodzimym rynku - pozwalają z większym optymizmem spojrzeć na przebieg dzisiejszych notowań.

Spodziewamy się zatem wzrostu na początku notowań, wynikającego z wczorajszej przypadkowej końcówki sesji, a w dalszej części dnia podtrzymania niezłych nastrojów i próby zbliżenia WIG20 do 3600 pkt. Ostateczny wynik sesji zależeć może w pewnym stopniu od danych z amerykańskiego rynku pracy - publikacja o 14:30 naszego czasu.

WALUTY

Kurs euro wybił się górą z trwającej od dwóch tygodni konsolidacji i dotarł do poziomu 1,369 USD - najwyższego od czterech tygodni. Jednak nie zabawił tam długo i dziś rano wynosi już 1,367 USD - jest to więc poziom górnego przedziału ostatniej konsolidacji.

Jen zyskuje 0,2 proc. do dolara i spada o 0,05 proc. do euro. Jak na tak dynamiczną walutę, zmiany są wręcz pomijalne.

U nas dolar spada do 2,784 PLN i jest to najniższy kurs od połowy sierpnia. Euro potaniało do 3,805 PLN i także jest to najniższy kurs od połowy sierpnia. Frank wyceniany jest na 2,307 PLN.

SUROWCE

Kurs ropy oscyluje wokół 75 USD za baryłkę brent. Wczoraj mieliśmy silny wzrost i przebicie tego poziomu po cotygodniowym raporcie dotyczącym zapasów paliw w Stanach, jednak dziś rano londyńską baryłką handluje się po 74,80 USD.

Po dwóch dniach odreagowania w dół, miedź znowu drożeje. Na giełdzie w Szanghaju cena tego surowca podskoczyła o jeden procent w wyniku oczekiwań rynku, że od jesieni popyt zgłaszany przez Chiny się zwiększy. W Londynie cena tony miedzi pozostaje niezmieniona na poziomie 7 300 USD, który osiągnęła po wczorajszym niespełna 2 proc. wzroście.

Złoto podrożało wczoraj o 2 proc. ocierając się o poziom 700 USD za uncję. Najsilniejszy jednodniowy wzrost tego kruszcu od 6 miesięcy jest wynikiem oczekiwań rynku, że dolar się będzie osłabiał. Tak silna aprecjacja wpłynęła jednak na chęć do realizacji zysków i dziś rano cena uncji złota osunęła się do 694 USD.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Open Finance
KOMENTARZE
(0)