Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nastroje w USA udzieliły się europejskim inwestorom

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiega sesja w Stanach Zjednoczonych.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Po prezentacji lepszych od oczekiwań danych, najważniejsze indeksy na Wall Street zyskują. Zapały inwestorów zostały nieco ostudzone słabszym niż oczekiwano odczytem indeksu Chicago PMI. Dobre nastroje w USA udzieliły się także europejskim inwestorom.

Indeks grupujący największe polskie spółki zakończył sesję wzrostem o 0,81 procent w stosunku do wczorajszego zamknięcia. W ostatnich minutach sesji wskaźnik ten oddał prawie połowę wzrostu. Indeks mWIG40 straciłł nieznacznie (0,15 procent), a sWIG80 wzrósł 0,16 procent. Podczas dzisiejszej sesji wynikami negatywnie zaskoczyła spółka GPW.

Na pozostałych europejskich rynkach, od publikacji amerykańskich danych, nastroje zaczęły się poprawiać. Pod kreską pozostał jedynie włoski indeks FTSE-MIB. Najwięcej zyskał indeks FTSE100, który wzrósł ponad jeden procnet. Dziś najważniejszą informacją ze strefy euro była publikacja dotycząca stopy bezrobocia, która wyniosła 12,1 procent.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Po niespełna dwóch godzinach sesji za Oceanem, indeks z Wall Street świecą się na zielono. Wzrosty w przypadku S&P500 i Dow Jones przekraczają pół procent. O trochę mniejszą wartość wzrasta NASDAQ. Dobre nastroje są wynikiem pozytywnych publikacji dotyczących PKB oraz zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

W trakcie trwania sesji pojawiła się informacja na temat indeksu Chicago PMI, który okazał się nieco gorszy niż oczekiwano. Osiągnął on poziom 52,3 (oczekiwano 54, poprzednio 51,6). Odczyt i tak okazał się pozytywny, gdyż przekracza on poziom 50 punków oddzielający rozwój od kurczenia się branży.

Mocne zaskoczenie w USA. PKB wzrósł o...

Przemysław Ławrowski, godz. 14:35

Na początku sesji w Stanach Zjednoczonych z pewnością inwestorzy będą dyskontować dane z tamtejszej gospodarki. Informacje na temat zatrudnienia oraz wzrostu gospodarczego okazały się lepsze od oczekiwań.

Nastroje podczas otwarcia dzisiejszych notowań na Wall Street może poprawić odczyt annualizowanego PKB, który okazał się lepszy od oczekiwań (1,0 procent) i osiągnął wartość 1,7 procent. Pozytywna była także informacja na temat zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Według raportu ADP zmiana wyniosła 200 tysięcy, wobec prognozowanego wzrostu o 180 tysięcy.

Piętnaście minut po rozpoczęciu sesji za Oceanem zostanie zaprezentowany odczyt indeksu Chicago PMI, który obrazuje nastroje panujące w sektorze wytwórczym rejonu Chicago. Analitycy przewidują, że osiągnie on wartość 54, czyli powyżej poziomu 50 punktów, który oddziela przyrost od kurczenia się danego segmentu gospodarki.

W dalszej części sesji inwestorzy z USA będą oczekiwać decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych i polityki banki centralnego.

Zobacz, jak przebiega sesja w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na dwie i pół godziny przed zakończeniem sesji w Europie, tamtejsze indeksy straciły rezon. Najważniejsze wskaźniki w Paryżu, Frankfurcie, Madrycie czy Mediolanie tracą poniżej jednego procenta.

Wyjątkiem w europejskiej stawce stanowi polski WIG20, który rośnie o 0,65 procent. Na plusie znajduje się także indeks szerokiego rynku WIG. Małe i średnie spółki tracą około 0,3 procent.

Poprawa nastrojów na giełdach, ale uwaga na...

Paweł Zawadzki, godz. 12:21

Poprawia się sytuacja panująca na giełdach w Europie, coraz lepsze są również nastroje inwestorów handlujących na GPW. O tym, czy uda się je utrzymać zadecydują jednak Amerykanie.

Najważniejsze indeksy europejskich parkietów wychodzą nad kreskę, rodzimy WIG20 zyskuje już ponad 0,5 procent (tracą akcje jedynie sześciu z dwudziestu spółek), a poprawa nastrojów nie omija również notowanych w Warszawie _ średniaków _ i _ maluchów _.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Humory lekko poprawiły - opublikowane o 11:00 - dane z europejskiej gospodarki. Wówczas okazało się, że stopa bezrobocia w strefie euro w czerwcu utrzymała się na poziomie 12,1 procent. Tymczasem analitycy oczekiwali, że bezrobocie w Eurolandzie wzrośnie do 12,2 procent. To jednak zdecydowanie nie koniec emocji.

Na kontynuację poniedziałkowo-wtorkowego marazmu na rynkach nie pozwolą dziś wiadomości z USA. Jeszcze w trakcie sesji na GPW inwestorzy poznają raport ADP o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, wstępne dane o dynamice PKB w drugim kwartale, czy przemysłowi PMI dla rejonu Chicago. Po finiszu w Warszawie inwestorzy czekać będą przede wszystkim na wnioski z kończącego się dziś posiedzenia Fed.

Zaskakujące wiadomości z Niemiec. Tymczasem na GPW...

Paweł Zawadzki, godzina 9:30

Rozczarowujące dane z Niemiec mocno nie przestraszyły inwestorów handlujących na rodzimym parkiecie. Sesja na GPW - podobnie zresztą jak dwie ostatnie - rozpoczęła się w okolicach 'kreski'.

Po dwóch kwadransach notowań WIG20 zyskuje około 0,2 procent. Niewielkie spadki obserwujemy natomiast w przypadku indeksów grupujących spółki średnie i małe.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nieco gorsze nastroje obserwujemy na najważniejszych giełdach Starego Kontynentu. Francuski CAC i niemiecki DAX tracą obecnie po około 0,5 procent. Przecena na europejskich giełdach to pokłosie rozczarowujących danych z Niemiec.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech - jak wynika z danych opublikowanych jeszcze przed otwarciem dzisiejszych notowań - skurczyła się w czerwcu o 1,5 procent. Analitycy prognozowali, że utrzyma się na poziomie zbliżonym do poprzedniego miesiąca. Dla porównania, w maju wzrosła o 0,7 procent.

GPW: To będzie kluczowy dzień dla inwestorów

Łukasz Pałka, 30 lipca, godzina 22:12

Cała uwaga rynków skupi się w środę na doniesieniach ze Stanów Zjednoczonych. Jest szansa, że giełdowy marazm chwilowo osłabnie i będziemy świadkami większej zmienności indeksów.

Inwestorzy obecni na warszawskim parkiecie mają za sobą kolejny dzień pod znakiem bardzo niedużych zmian i jednocześnie bardzo niewielkiego zainteresowania handlem akcjami, co widać po rekordowo niskich obrotach. Indeks WIG20 kurczowo trzyma się poziomu 2.300 punktów, przy czym wyraźniejsze wzrosty można było we wtorek zaobserwować tylko w notowaniach banków. W górę poszedł chociażby kurs BZ WBK, który pochwalił się dobrymi wynikami po pierwszym półroczu.

Główne indeksy na GPW podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Środa może tymczasem okazać się dniem, który przyniesie nam większą zmienność na rynku, zarówno giełdowym, jak i walutowym. Pretekstem do większych ruchów, które mogą mieć miejsce po południu, będzie szereg danych z USA.

Zaczynamy od istotnego raportu ADP z rynku pracy, który poznamy o godzinie 14.15 polskiego czasu. Według prognoz w publikacji znajdzie się informacja, że w lipcu liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 180 tysięcy, wobec 188 tysięcy miesiąc wcześniej. Kwadrans później na rynek napłyną bardzo istotne informacje na temat PKB w USA za drugi kwartał. Analitycy spodziewają się zannualizowanego wzrostu o 1-1,1 procent r/r w porównaniu do 1,8 procent r/r w pierwszych trzech miesiącach tego roku.

Te dane, choć słabsze, to jednak mogą mieć swój pozytywny wydźwięk. A to dlatego, że brak wyraźnej poprawy na rynku pracy i w gospodarce - a te prognozy można w ten sposób interpretować - oznacza, że Fed nie ma na razie zbyt dużego pola manewru w kwestii ograniczenia programu skupu aktywów QE3. Ben Bernanke, między innymi podczas ostatniego wystąpienia przed Izbą Reprezentantów, zaznaczył, że osoby decydujące o polityce monetarnej w USA potrzebują jasnych dowodów na to, że kondycja gospodarki się poprawia. A dla inwestorów brak takich dowodów w praktyce oznacza brak radykalnych ruchów w sprawie QE3 i tym samym stały dopływ na rynki środków w wysokości około 85 miliardów dolarów miesięcznie.

Właśnie w tym kontekście warto zwrócić uwagę na kończące się jutro, dwudniowe posiedzenie Fed. Stopy procentowe z pewnością nie zostaną zmienione z rekordowo niskiego poziomu 0-0,25 procent. Istotny będzie jednak komunikat po posiedzeniu i konferencja prasowa, w których inwestorzy znów będą doszukiwać się odniesień do QE3. Te wydarzenia będą jednak miały miejsce wieczorem polskiego czasu, więc gracze będą mogli się odnieść do nich dopiero w czwartek, już po zamknięciu sesji na Wall Street.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zaskakujące wiadomości z Niemiec. Tymczasem na GPW...

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)