Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
06.12.2007 17:43

Nie było dalszych wzrostów

Dzień Świętego Mikołaja nie przyniósł kontynuacji wczorajszych wzrostów. Sesja na GPW rozpoczęła się od zwyżek, jednak w dalszej części dnia na giełdzie zaczęli przeważać sprzedający.

Podziel się
Dodaj komentarz

Inwestorzy wykazywali dużą ochotę do handlu, a część z nich realizowała wczorajsze zyski. Ostatecznie sesja zakończyła się kosmetycznym spadkiem głównych indeksów.

W pierwszej części dnia na GPW przeważały wzrosty. Wszystkie indeksy solidarnie utrzymywały się powyżej wczorajszego zamknięcia. Na początku sesji indeksowi WIG20 udało się na chwilę przebić poziom 3700 punktów, jednak kolejne godziny przyniosły większą aktywność strony podażowej, co spowodowało powolny proces osuwania się indeksów. Indeks WIG20 w dół ciągnęły akcje m.in. BIOTONU oraz PROKOMU, inwestorzy realizowali zyski po wczorajszych pokaźnych wzrostach tych spółek. Po przeciwnej stronie znajdowały się akcje TP SA, które zachowywały się dzisiaj najlepiej ze wszystkich dużych spółek i zyskały kilka procent.

Pogorszenie nastrojów na europejskich giełdach oraz słabnące kontrakty terminowe
na amerykańskie indeksy wpłynęły na zmianę nastrojów wśród inwestorów na GPW. Indeksy w drugiej części dnia dotarły w okolice wczorajszego zamknięcia. Zdecydowanie najlepiej po południu radziły sobie średnie spółki, a indeks mWIG40 jako jedyny pozostawał na plusie.

Najważniejszą informacją okazał się komunikat Banku Anglii, który obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 5,5%. Decyzja jest pewnym zaskoczeniem, ponieważ rynek nie spodziewał się obniżki. Pogorszyła również nastroje w Europie, głównie z powodu przyczyn, które doprowadziły do tej obniżki. Reakcja inwestorów na tą decyzję była również widoczna na GPW, główne indeksy lekko zniżkowały.

Przed sesją w USA inwestorzy poznali dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła o 15tys. do 338tys., był to wynik gorszy od prognoz, które zakładały spadek do poziomu 325tys. Gorsze dane makroekonomiczne oraz komunikat Banku Anglii spowodowały niepewność wśród inwestorów, indeksy nadal pozostawały w rejonie wczorajszego zamknięcia.

Wzrosty na początku sesji w USA nie uspokoiły graczy. Indeks WIG20 cały czas pozostawał w okolicy wczorajszego zamknięcia, podobnie sytuacja wyglądała z indeksem sWIG80. Jako jedyny na plusie utrzymywał się indeks mWIG40.

Po wczorajszych pokaźnych wzrostach, czwartek przyniósł uspokojenie na rynku. Indeks WIG20 zakończył dzień kosmetycznym spadkiem. Obecna sytuacja nadal jest korzystna dla kupujących, jednak wczorajsze mocne wybicie może spowodować chwilową zadyszkę indeksów. W przypadku indeksu WIG20 poziomem oporu jest w tym momencie 3700 punktów, przebicie tej bariery pozwoli indeksowi dużych spółek kontynuować trend wzrostowy. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 pokonały poziom oporu, który wyznacza sierpniowy dołek i również tutaj możemy liczyć na dalszy wzrost.

Dzisiejsza sesja zakończyła się spadkiem indeksu WIG o 0,03%, a indeksu WIG20
o 0,05%.

Zdecydowanie najlepiej zachowywały się przez cały dzień spółki średnie, indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 0,24%, natomiast indeks sWIG80 spadł o 0,24%.

Obroty podczas sesji wyniosły ponad 1,8mld złotych.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
GoldFinance
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz