Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Wróbel
|

Niemcy łagodzą stanowisko w sprawie pomocy dla Grecji

0
Podziel się:

Angela Merkel i Nicolas Sarkozy uzgodnili, że plan ratunkowy dla Grecji ma zostać przygotowany lada dzień, ma być gwarantowany przez EBC, a posiadacze greckich obligacji nie muszą brać na siebie części kosztów, jak chcieli Niemcy.

Niemcy łagodzą stanowisko w sprawie pomocy dla Grecji

Na około godzinę przed zakończeniem tygodnia na GPW, inwestorzy dowiedzieli się, że Niemcy i Francuzi znaleźli kompromis odnośnie partycypacji posiadaczy greckich obligacji w coraz bardziej nieuchronnym programie ratunkowym numer dwa.Rynki akcji zareagowały wyraźnymi wzrostami, a na rynku walutowym euro umocniło się w stosunku do dolara o ok. 2 centy od czwartkowych minimów (z 1,40 do 1,42 USD).

Bazując na doniesieniach agencji prasowych, można powiedzieć, że spośród dwóch najbardziej zainteresowanych wypłacalnością Grecji państw, z trudnych negocjacji zwycięską na razie wychodzi Francja, która podobnie jak EBC odrzucała przymusowe obejmowanie nowych obligacji przez inwestorów oraz inne scenariusze interpretowane przez agencje ratingowe jako “zdarzenie kredytowe” (deklaracja niewypłacalności Grecji).

W piątek, po spotkaniu w Berlinie, Angela Merkel i Nicolas Sarkozy ogłosili, że wspólne stanowisko Niemiec i Francji zakłada konstrukcję programu pomocowego zgodnie z czterema założeniami: posiadacze greckich obligacji będą uczestniczyć w nim dobrowolnie, plan nie powinien zostać uznany przez rynki finansowe za “zdarzenie kredytowe”, powinien być gwarantowany przez EBC i powinien być sfinalizowany błyskawicznie.

Na giełdzie w Atenach po godz. 17 główny indeks rósł o 3,5 proc., w Hiszpanii IBEX zyskiwał na wartości ponad 2,3 proc., a indeksy z Niemiec i Francji rosły o ok. 1 proc. WIG20 zakończył dzień trzech wiedźm wzrostem o proc. 0,6 proc. do poziomu 2880 pkt. Na końcowym fiksingu instytucjonalni inwestorzy nie żałowali pieniędzy na dobieranie do portfeli akcji największych spółek - obroty wygenerowane na papierach 8 spółek z indeksu WIG20 przekroczyły 100 mln PLN, a sam indeks po ustaleniu kursu rozliczenia czerwcowych instrumentów pochodnych wzrósł o nagle kilkanaście punktów.

Na rynku walutowym frank potaniał z 3,32 PLN do 3,27 PLN, dolara wyceniano na 2,78 PLN, a euro kosztowało 3,97 PLN. Cena ropy naftowej spadła poniżej 93 USD za baryłkę, a na przestrzeni tygodnia inwestorzy zdecydowanie uciekali z rynku produktów rolnych - kukurydza, owies i pszenica zostały przecenione o ponad 10 procent.

W tym tygodniu z notowań kontraktów CDS, za których pośrednictwem inwestorzy ubezpieczają się na wypadek niewypłacalności obligatoriuszy, wynikało, że rynek postawił już na Grecji krzyżyk - implikowane prawdopodobieństwo bankructwa oceniano na ok. 82 procent.

Wraz z napływem nowych informacji ręce pełne roboty mają agencje ratingowe, które albo dalej degradują Grecję (S&P obniżył rating do CCC)
, albo przenoszą uwagę na podmioty posiadające największą ekspozycję na dług greckiego rządu - agencja Moody’s zapowiedziała, że w najbliższych dniach prawdopodobnie dotychczasowe ratingi stracą trzy duże francuskie grupy finansowe - BNP Paribas, Societe Generale, Credit Agricole.

Skomplikowane powiązania między europejskimi bankami utrudnia wskazanie potencjalnych ofiar niewywiązania się Grecji z zobowiązań finansowych, a co gorsza nie można liczyć by nieco klarowności wprowadził drugi ogólnoeuropejski stress test, którego wyniki poznamy najprawdopodobniej w tym miesiącu, ponieważ urzędnicy monitorujący banki nie biorą pod uwagę scenariusza bankructwa jakiegokolwiek państwa strefy euro.

komentarz
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Noble Securities
KOMENTARZE
(0)