Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Niespodziewane zakończenie sesji w Warszawie

0
Podziel się:

Początek handlu na warszawskim parkiecie nie zwiastował, że inwestorzy zakończą dzień w dobrych nastrojach. Do większego zaangażowania w akcje zachęciła poprawa nastrojów na rynkach globalnych.

  Arkadiusz Droździel ,analityk Money.pl 
  
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
Arkadiusz Droździel ,analityk Money.pl Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

WIG20, który wystartował znacznie poniżej poziomu 2100 punktów, co oznaczało najniższe poziomy w tym roku, z czasem sukcesywnie zaczął odrabiać straty. Duża w tym zasługa inwestorów za Oceanem, którzy już przed rozpoczęciem tamtejszej sesji zakładali, że wystartuje ona na plusach. Ich optymizm był efektem lepszych niż się spodziewano danych z gospodarki (produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu znacznie więcej niż prognozowano, a liczba pozwoleń na budowę nowych domów wyniosła tyle ile się oczekiwano).

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dodatkowym czynnikiem zachęcającym do zakupów na GPW była sprzedaż walut przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Nastrojów nie popsuł także szef Europejskiego Banku Centralnego, który poinformował, że EBC _ stoi mocno za pozostaniem Grecji w strefie euro _.

Optymistycznie wyglądały także obroty, które w skali całego rynku przekroczyły miliard złotych co w porównaniu z ostatnimi sesjami stanowi duży wzrost. A to w obliczu dzisiejszej sesji może świadczyć, że dzisiejsze odbicie, to nie tylko dobry moment do zamykania pozycji, ale ich otwierania.

WIG20 przebił ważny poziom. Inwestorzy czekają na...

Arkadiusz Droździel, godz. 16:15

W kwietniu produkcja amerykańskiego przemysłu wzrosła o 1,1 procent. To znacznie więcej niż spodziewali się analitycy, którzy oczekiwali wzrostu o 0,6 procent. Ta informacja pozytywnie wpływa na zachowanie inwestorów na rynkach akcji. Na najważniejszych parkietach po porannych spadkach do głosu doszli kupujący.

Również w Warszawie nastąpiła wyraźna poprawa nastrojów. Szczególnie dotyczy to indeksy największych spółek, który wyszedł powyżej poziomu 2100 punktów.

Na zakończenie sesji duży wpływ będą miały słowa szefa EBC. Inwestorzy oczekują, że Mario Draghi może ujawnić plan działania Eurolandu w przypadku wyjścia Grecji ze strefy euro.

Wśród indeksów branżowych najlepiej radzi sobie WIG Chemia, który zyskuje ponad dwa procent. To przede wszystkim zasługa ZA Tarnów. Akcje spółki rosną o ponad 12 procent w następstwie informacji, że Gupa Acron wezwała do sprzedaży akcji, dających 64,8 proc. głosów, po 36 zł za akcję.

GPW: Inwestorzy liczą na wsparcie od EBC

Łukasz Pałka, godz. 12.35

Na warszawskiej giełdzie, a także na złotym nastąpiło chwilowe uspokojenie i spadki nie pogłębiają się. Dla inwestorów wciąż najbardziej liczą się informacje dotyczące Grecji.

Z tego punktu widzenia bardzo istotne może okazać się zaplanowane na godzinę 16. wystąpienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Inwestorzy oczekują, że Mario Draghi, a także inni politycy zaproponują plan ratunkowy dla strefy euro na wypadek wyjścia z niej Grecji.

Na razie wśród inwestorów znaczną przewagę mają sprzedający akcje. WIG20 traci około jednego procenta. Spadki przeważają również na pozostałych europejskich parkietach.

GPW: WIG20 poniżej ważnego poziomu. To już dno?

Łukasz Pałka, godz.9.25

Brak porozumienia w sprawie utworzenia greckiego rządu wywołuje od rana spory niepokój na rynkach. Cała Europa rozpoczyna dzień na sporych minusach.

Na warszawskim parkiecie indeks WIG20 znalazł się już poniżej poziomu 2,1 tysiąca punktów i traci obecnie niecałe 2 procent wobec wczorajszego zamknięcia.

Obserwuj na bieżąco notowania WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Głównym pretekstem do wyprzedaży akcji jest sytuacja w Grecji, perspektywa nowych wyborów i groźba wyjścia Grecji ze strefy euro. To powoduje niepokój wśród inwestorów, chociaż na razie nie można zakładać, że wywoła on długotrwałe spadki.

Żaden z blue chipów notowanych na GPW nie obronił się rano przed spadkami. Najwięcej, bo ponad 5 procent traci aktualnie Boryszew.

GPW: Grecja bez rządu. Co na to rynki?

Artur Nawrocki, 15.05, godz. 22.58

Wall Street wraz z greckimi politykami zadbają o to, żeby na początku środowej sesji nie było dynamicznego odbicia. Najważniejszym punktem dnia będzie wystąpienie publiczne Mario Draghiego, które zaplanowane jest na godzinę 16.00.

Teraz już wielu polityków i ekonomistów mówi głośno o tym: Grecja wyjdzie ze strefy euro. Wielu z nich nie wie w jaki sposób zostanie to przeprowadzone oraz jakie będą skutki takiej operacji. Wydaje się jednak, że wyjście Aten z Eurolandu jest przesądzone.

Kolejne wybory w Grecji oraz sondaże wskazujące na zwycięstwo antyreformatorskiej skrajną lewicy przybliża pesymistyczny (dla Greków) scenariusz. Cofnięcie obietnic cięć i oszczędności mogłoby zatrzymać kolejne transze z drugiego pakietu pomocowego opiewającego na 130 miliardów euro.

Ostatnie godziny handlu za Oceanem przyniosły spadki. Brak pozytywnych impulsów był wystarczający, by negatywny sentyment na rynku przeważył. Najwięcej traciły spółki energetyczne oraz surowcowe.

Zobacz jak kształtował się wykres WIG20 na przestrzeni jednego roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spoglądając na wykres WIG20 widzimy, że okolice poziomu 2100 punktów są ostatnim bastionem przed trzyletnimi minimami, które widzieliśmy we wrześniu ubiegłego roku. O scenariuszu testującym dołki świadczy brak dywergencji, dynamika spadków oraz kształtujący się od kilku miesięcy gigantyczny trójkąt, który jest formacją zwiastującą kontynuację zniżki. Z kolei nadzieją dla byków są niewielkie obroty, które nie nadają aż tak dużej wagi ostatnim spadkom.

W środę inwestorzy nie będą mogli narzekać na brak danych, choć prawdopodobnie gracze preferujący analizę fundamentalną będą studiować sprawozdania finansowe za pierwszy kwartał. O 10.30 spłyną dane z brytyjskiego rynku pracy, tam analitycy spodziewają się niewielkich zmian.

30 minut później światło dzienne ujrzą wartości inflacji konsumenckiej oraz bilans handlu zagranicznego strefy euro. Po południu (14.30) opublikowane zostaną raporty z rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych oraz produkcji przemysłowej (15.15). Eksperci oczekują, że dynamika przemysłu sięgnie 0,6 procenta w skali miesiąca.

Warto będzie również obserwować wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego. Sytuacja związana z Grecją sprawia, że Mario Draghi może coś powiedzieć o ewentualnym wyjściu Aten z Eurolandu. O godzinie 20.00 zostanie ujawniony protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Środa jest pierwszym dniem, w którym Bogdanka będzie notowana bez prawa do dywidendy.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)