Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Niewielka realizacja zysków na GPW

0
Podziel się:

Mniej więcej od południa WIG20 tkwi niemal w bezruchu. Atmosfery panującej na GPW nie zmieniły wyniki finansowe, którymi pochwaliły się amerykańskie spółki.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.35

W drugiej części sesji, pomimo optymistycznych informacji ze świata, przewagę mieli inwestorzy sprzedający akcje. Byki jednak nie odpuszczają.

WIG20 kończy sesją z minimalną stratą wobec wczorajszego zamknięcia. Podobnie wygląda sytuacja na pozostałych europejskich parkietach. W USA główne indeksy zaliczają na razie minimalne spadki.

WIG20 w porównaniu do głównych europejskich indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Niewielka korekta wydaje się zrozumiała po ostatniej serii wzrostów i wcale nie jest powiedziane, że w kolejnych dniach musi ona przybrać na sile. Znaczenie dla inwestorów z pewnością będą miały informacje dotyczące Grecji, jednak ich _ siła rażenia _ z pewnością będzie mniejsza od tego, co obserwowaliśmy w ubiegłym roku.

Większość spółek z indeksu WIG20 utrzymała się w okolicach wczorajszych kursów zamknięcia. Wyróżniły się tylko Bogdanka oraz PBG, zyskują po ponad 2 procent.

GPW: WIG20 w czołówce, jednak nastroje wciąż słabe

Paweł Zawadzki, godzina 15:08

Mniej więcej od południa WIG20 tkwi niemal_ w bezruchu _. Atmosfery panującej na GPW nie zmieniły wyniki finansowe, którymi pochwaliły się amerykańskie spółki.

Indeks największych spółek w dalszym ciągu traci niespełna 0,5 procent. W dół, choć nieco mniej, idą również indeksy mWIG40 i sWIG80.

Zobacz przebieg notowań na warszawskiej giełdzie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej * notowania mWIG40 i sWIG80 opóźnione o 15 minut

Swoimi wynikami za ostatni kwartał pochwaliły się między innymi DuPont, Johnson & Johnson, McDonald's, Travelers, czy Verizon. Wyniki albo przebiły oczekiwania analityków, albo tylko nieznacznie się z nimi minęły. To jednak nie poprawiło nastrojów panujących wśród giełdowych graczy, które wciąż nie są najlepsze.

Skala spadków na GPW jest jednak stosunkowo niewielka. WIG20 traci niemal 0,5 proc., podobną skalę przeceny odnotowują obecnie kontrakty terminowe na najważniejsze amerykańskie indeksy. Większe spadki odnotowują inne parkiety w Europie. Najważniejsze indeksy - niemiecki DAX, francuski CAC, czy brytyjski FTSE - tracą po około 1 procent.

GPW: Kupujący w odwrocie. Nic im nie pomoże?

Maciej Rynkiewicz, godzina 12:30

Wiadomości, które jak dotąd napłynęły na rynki finansowe nie rozczarowały. Inwestorzy jednak _ nie palą się _ do kupowania akcji. Wygląda na to, że mają coraz większą ochotę na realizację zysków.

WIG20 po trzech godzinach sesji w dalszym ciągu utrzymuje się na stosunkowo niedużym, bo nie przekraczającym 0,5 proc. minusie. Pod kreską utrzymują się także wskaźniki spółek średnich i małych.

Do lepszych od oczekiwań analityków danych o koniunkturze w europejskim przemyśle i usługach, o 11-tej _ doszła _ kolejna, lepsza od prognoz wiadomość. Eurostat podał wówczas, że liczba zamówień w sektorze wytwórczym spadła w listopadzie o 1,3 procenta. Ekonomiści przewidywali jednak jeszcze większy spadek, który miał wynieść 2,3 procenta.

Dobre dane spłynęły ponownie z europejskiego rynku długu. Bank centralny Hiszpanii przeprowadził udaną aukcję bonów skarbowych o łącznej wartości 2,51 miliarda euro. Rentowność 3-miesięcznych papierów spadła z 1,74 do 1,29 proc., z kolei półrocznych z niespełna 2,5 do 1,85 procent.

To jednak nie wystarczyło, aby zachęcić inwestorów z GPW do kontynuacji 6-dniowej tendencji wzrostowej. Wszystkie indeksy warszawskiej giełdy aktualnie znajdują się pod kreską. Ostatnia sesja na Wall Street pokazała, że również zapał kupujących za Oceanem zaczyna słabnąć. Pretekstem do realizacji zysków mogą okazać się publikacje wyników finansowych kilku dużych spółek, w tym Verizon, McDonald's i Johnson & Johnson.

Zaskakujące dane nie przekonują. Huśtawka nastrojów na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 9:46

Dobre wiadomości o aktywności gospodarczej w niemieckim przemyśle i usługach lekko poprawiły nastroje panujące na GPW. Nie wystarczyły jednak, aby zachęcić inwestorów do zdecydowanych zakupów.

Indeks WIG20 po trzech kwadransach notowań w dalszym ciągu znajduje się jednak poniżej poniedziałkowego zamknięcia. Symboliczną skalę przeceny odnotowują także wskaźniki spółek średnich i małych.

Zobacz notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pozytywnie zaskoczyły dane dotyczące gospodarki Niemiec. Okazało się bowiem, że wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w niemieckim przemyśle przekroczył oczekiwania analityków (49 pkt) i znalazł się powyżej granicznego poziomu 50 punktów (50,9 pkt.). Prognozy ekspertów pokonał także wskaźnik obrazujący kondycję sektora usługowego.

Usługi lepiej od oczekiwań wypadły także we Francji. Tutaj jednak nieco rozczarowały dane obrazujące sektor wytwórczy. Odczyt na poziomie 48,5 pkt okazał się gorszy zarówno od danych z ubiegłego miesiąca (48,9 pkt), jak i od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że będzie on nieco wyższy od 49 punktów.

Tylko jedna spółka z WIG20 traci więcej niż 1 procent. Minimalnie wyższą przecenę odnotowują obecnie akcje KGHM, dla którego rekomendację i cenę docelową obniżyli analitycy ING. Wzrostom w gronie blue chipów liderują natomiast, drożejące o ponad 2 procent, papiery PBG. Ponad 1,5-proc. wzrosty notują także GTC i Lotos.

GPW: Czy to już czas na realizację zysków?

Paweł Zawadzki, 23.01, 22:50

W poniedziałek chętni do kupowania akcji ewidentnie dostali zadyszki. Choć nie przekreśla to jeszcze szans na kontynuację wzrostów, to zdecydowanie powinno skłonić do zachowania wzmożonej ostrożności. Szczególnie w kontekście dużej liczby sygnałów, które mogą wpływać na rynkowe nastroje.

Pierwszą sesję tego tygodnia na Wall Street spokojnie można byłoby pominąć. Brak istotnych danych z gospodarki, brak ważnych wiadomości _ okołorynkowych _ oraz trzy główne amerykańskie indeksy, które notowania zakończyły w odległości mniejszej niż 0,1 proc. od swoich piątkowych zamknięć - to najlepsza charakterystyka poniedziałkowych notowań za Oceanem.

Zobacz przebieg sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Olbrzymich chęci do kupowania akcji nie pokazują również poniedziałkowe wzrosty na GPW. Indeks największych spółek poszedł bowiem w górę o 0,2 proc. przy stosunkowo niskich obrotach. W taki sposób wyznaczający kolejne tegoroczne maksima WIG20, może mieć poważny problem z pokonaniem oporu (2300 pkt) stojącego na drodze w kierunku lokalnego szczytu z sierpnia 2011 roku (2400-2450 punktów).

Z jednej strony mamy zatem krótkoterminowy trend wzrostowy, spójny kierunek wszystkich najważniejszych indeksów GPW, wyraźną poprawę na rynku europejskiego długu i całkiem niezłe dane publikowane przez amerykańskie spółki. Z drugiej – wciąż wiele niedopowiedzeń w Europie, wiszące nad rynkiem obniżki ratingów przez Fitch i Moody's, czy obawy związane z Iranem.

Zobacz jak w ciągu 10 ostatnich sesji radziły sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Warto pamiętać, że WIG20 zanotował już sześć z rzędu sesji zakończonych powyżej poprzedniego zamknięcia. Jeśli w najbliższych dniach inwestorzy _ nie dostaną _ argumentów, które pomogą utrzymać optymistyczne nastroje, scenariusz zakładający przynajmniej krótkoterminowe odreagowanie ostatnich wzrostów może się ziścić. Wówczas ważnym testem siły kupujących w przypadku WIG20 będzie zachowanie indeksu w okolicach najbliższego wsparcia, czyli poziomu 2180-2200 punktów.

We wtorek, wyjątkowo, większą liczbą wiadomości z gospodarki pochwali się Stary Kontynent. Tylko w ciągu pierwszej godziny notowań na GPW, inwestorzy poznają aż sześć odczytów obrazujących _ styczniową _ aktywność gospodarczą w europejskim przemyśle i usługach (kolejno z Francji, Niemiec i całej strefy euro). Według szacunków analityków powinny one być lepsze niż w grudniu.

Komplet danych z Europy uzupełni informacja o nowych zamówieniach w przemyśle. Inwestorzy będą czekać także na kolejne wiadomości z rynku długu. Swoje bony skarbowe będzie próbowała bowiem na jak najlepszych warunkach uplasować Hiszpania. Warto również śledzić wszelkie informacje napływające ze spotkania ministrów finansów Unii Europejskiej.

Kalendarz ważnych publikacji z amerykańskiej gospodarki jest pusty. Nie oznacza to jednak, że Amerykanie będą jedynie przyglądać się temu, co dzieje się po drugiej stronie Oceanu. Bardzo obficie prezentuje się bowiem wykaz spółek publikujących dane finansowe za ostatni kwartał. Jeszcze przed rozpoczęciem notowań w USA swoimi osiągnięciami pochwalą się m.in. DuPont, Johnson & Johnson, McDonald's, Travelers, czy Verizon.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)