Notowania

giełda
18.01.2013 10:08

Nowe szczyty w USA. Są jednak sygnały ostrzegawcze

S&P500 na 5-letnich maksimach, USDJPY na kolejnym lokalnym maksimum, EURUSD zwyżkuje. Nastroje na rynkach nadal są świetne.

Podziel się
Dodaj komentarz
Przemysław Kwiecień Analityk XTB

S&P500 na 5-letnich maksimach, USDJPY na kolejnym lokalnym maksimum, EURUSD zwyżkuje. Nastroje na rynkach nadal są świetne. Lecz nie wszystko za tym przemawia - mix informacji z amerykańskiej gospodarki był wczoraj mocno specyficzny i akurat te dane, które mają większą wartość prognostyczną nie wypadły najlepiej. Nie wykluczone, iż zwrotem na rynku będzie posiedzenie Banku Japonii w przyszłym tygodniu.

Liczba budów nowych domów wzrosła w grudniu do 950 tys. (najlepiej od połowy 2008), zaś liczba nowych zarejestrowań bezrobotnych obniżyła się do 335 tys. Obydwie figury są na pozór świetne i to dzięki nim wczorajsza sesja wyniosła indeks S&P500 na nowe kilkuletnie maksima. Są jednak znaki zapytania. Tendencja na rynku nieruchomości jest niezaprzeczalnie korzystna, ale pojawiły się komentarze, iż bardzo dobry odczyt za grudzień to efekt wyjątkowo sprzyjającej pogody. Co ciekawe, nie są znane czynniki, które mogły tak istotnie obniżyć nowe zarejestrowania bezrobotnych, ale w przypadku tej figury takie jednorazowe odchylenia nie są niczym nowym. Dlatego w obydwu przypadkach z wyciągnięciem wniosków należy się wstrzymać do kolejnych publikacji.
...ale Intel, Philly Fed sygnalizują ostrożnośćNatomiast już indeks Fed z Filadelfii był bezdyskusyjnie słaby. Spadek z +8,1 do -5,8 pkt. wpisuje się w to, co pokazał podobny indeks dla Nowego Jorku – początek roku dla przemysłu na wschodnim wybrzeżu jest słaby. To z pewnością nie idzie w parze z testującym 5-letnie maksima indeksem akcji.

Inwestorzy źle przyjęli też wyniki spółek. Nienajlepsze wyniki pokazały banki: Bank of America i Citi. Jednak kluczowe znaczenie miał Intel. Wyniki spółki co prawda były nieznacznie lepsze w zakresie zysku na akcję (48c wobec oczekiwanych 45c) i osiągnęły konsensus (13,5 mld USD) w zakresie przychodów, ale już prognoza przychodów na kolejny kwartał (12,7 mld) była poniżej oczekiwań, a planowane znaczące inwestycje budzą obawy o rentowność firmy. Akcje spółki drożały zaraz po publikacji wyników, ale po sesji wyraźnie taniały (ponad 5 procent).
PKB Chin wzrósł o 7,9 procentPKB w ostatnim kwartale wzrósł w chińskiej gospodarce o 7,9 procent, tj. nieznacznie szybciej niż oczekiwał rynek (7,8 procent). Lepsze były też grudniowe dane o produkcji (10,3 procent) i sprzedaży detalicznej (15,2 procent). Naturalnie może zastanawiać fakt, iż we wszystkich trzech przypadkach dane są właśnie minimalnie powyżej konsensusu. Poprawa sytuacji w chińskiej gospodarce zdaje się być oczywista, nas bardziej zastanawia jak trwała ona będzie, co powinno być choćby widoczne w popycie na surowce przemysłowe.
Dziś wyniki GE, Morgan Stanley, raport nastrojów konsumentów w USAKolejne raporty dziś przed sesją opublikują General Electric oraz Morgan Stanley. Bank podobnie jak GS powinien pokazać dobry raport. GE z kolei jest uważany za gospodarkę w pigułce, rynek będzie zatem ciekaw, co pokaże po stronie przychodowej. Ciekawy będzie także raport Uniwersytetu z Michigan. W grudniu nastroje konsumentów w USA pogorszyły się wyraźnie, gdyż w tamtejszych mediach wiele mówiło się klifie fiskalnym i były to głównie raporty o negatywnej wymowie. Teoretycznie zatem w styczniu nastroje powinny się poprawić – gdyby tak się nie stało oznaczałoby to ryzyko dla popytu w pierwszej połowie roku. Dane o 15.55.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, komentarze walutowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
X-Trade Brokers
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz