Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Ostatnie rozdanie przed decyzją Fed

0
Podziel się

Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie FED. Poza tym poznamy dane dotyczące inflacji ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

 Przemysław Kwiecień 
  
Analityk XTB
Przemysław Kwiecień Analityk XTB
bErTjMVx

Poniedziałek na rynkach stał pod znakiem nieoczekiwanej decyzji Larrego Summersa, który wycofał się z kandydowania na fotel szefa Fed. Rynki zareagowały wyprzedażą dolara i wzrostami cen aktywów ryzykownych, choć w drugiej części dnia ta reakcja była korygowana. Dziś mamy dzień inflacji. Takie dane poznamy w USA i Wielkiej Brytanii. Szczególnie ta pierwsza publikacja może mieć spory wpływ na rynek.

Dane o inflacji mogą mieć spore znaczenie dla rynku. Inflacja w USA z reguły nie zaskakuje, ale mając na uwadze fakt, iż decyzja Fed już jutro, każde odchylenie od oczekiwań może mieć duży wpływ na notowania. Nie brakuje głosów, że niska inflacja może być dla Fed wymówką przed podnoszeniem stóp nawet gdy bezrobocie spadnie do celu 6,5 procent. Takie oczekiwania przedstawił m.in. bank Goldman Sachs. Eksperci Banku twierdzą, że Fed zaznaczy w jutrzejszym komunikacie, że spadek stopy bezrobocia do 6,5 procent nie wystarczy do podwyżki stóp, ale że jednocześnie inflacja musi wrócić (trwale) w okolice 2 procent. Oczywiście, takie sformułowanie byłoby negatywne dla dolara. Dlatego dziś szczególnie niższa inflacja umocniłaby ostatni trend odwrotu od USD. Konsensus to +1,6 procent R/R dla inflacji ogółem i 1,8 procent dla bazowej, dane o 14:30. Najświeższy komentarz oczywiście na www.xpuls.pl

O 10.30 poznamy analogiczne dane dla Wielkiej Brytanii. Tam inflacja ma być wyższa: 2,7 procent dla wskaźnika ogółem i 2 procent dla bazowego. Dane z nieco mniejszym potencjałem jeśli chodzi o reakcję rynku, ale również nie bez znaczenia mając na uwadze fakt, iż jutro (o tej samej porze) poznamy minutes Banku Anglii z ostatniego posiedzenia.
Syria: raport ONZ miażdżący, ale konsekwencji nie będzie

bErTjMVz

- _ Zbrodnia wojenna, najbrutalniejsze wykorzystanie broni chemicznej XXI wieku i od czasu użycia jej przez Husajna w Iraku w latach 90-tych, przejmujące i bezdyskusyjne rezultaty _ – takie sformułowania zawarte są w raporcie ONZ dotyczącym użycia broni chemicznej w Syrii bądź były zawarte w komentarzu sekretarza generalnego ONZ do raportu. Raport nie odnotowuje jedynie jednego, bardzo istotnego faktu – nie wskazuje KTO użył tej broni. Z drugiej strony odnotowuje się tam, jaka dokładnie broń została użyta i jakich pocisków wymagała i sugeruje niedwuznacznie, iż winę za atak ponosi Assad.

Gdyby raport pojawił się dwa tygodnie temu, bylibyśmy już po serii bombardowań. Obama szukał wygodnej podkładki, ale nie dostał jej na czas. Przestraszył się politycznych konsekwencji decyzji o interwencji i w efekcie mamy paradoks, że w momencie prezentowania dowodów winy dogaduje się już z oskarżonym. Na tę chwilę wydaje się, iż tylko głupota Assada mogłaby sprowokować atak.

Dane z USA: słabsza aktywność, produkcja zgodnie z oczekiwaniami

Dane o produkcji za sierpień były zgodne z oczekiwaniami, ale w tym przypadku to dobra informacja. Roczna dynamika wyniosła 2,7 procent, najwięcej od marca. Nie zmienia to jednak faktu, że ostatnio seria danych jest trochę słabsza i to tuż przed posiedzeniem Fed. My traktujemy to jako przejściowy fenomen, ale trzeba być świadomym, iż sentyment wobec dolara jest niekorzystny. Wczoraj wzmocniły go słabsze dane o aktywności: indeks z okolic Nowego Jorku odnotował spadek z 8,24 do 6,29 pkt. i był to drugi kolejny spadek.
Ponadto w kalendarzu: ZEW, rynek pracy w Polsce

Poza figurami o inflacji, mamy dziś publikację indeksu ZEW w Niemczech (11.00, konsensus 46 pkt.) oraz dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w Polsce (14.00, oczekujemy spadku zatrudnienia o 0,7 procent w skali roku i wzrostu wynagrodzeń o 3,2 procent). Dane nie powinny mieć jednak silnego wpływu na rynek, szczególnie figury z Polski.

bErTjMVF

Na wykresach:

OIL, D1 - Kontrakt na baryłkę ropy Brent testuje obecnie istotne miejsce wsparcia. Mowa tutaj o dolnym ograniczeniu w przyspieszonym kanale wzrostowym, którego górne ograniczenie zatrzymało już wcześniej kupujących. Tym samym gdyby wspomniana linia została przełamana, cena ropy mogłaby zniżkować do 105,33, gdzie wypada kolejne wsparcie. Z kolei byki mają obecnie okazję do zakupów zakładając, że kanał wzrostowy zostanie utrzymany.

USDCHF, H4 – Ostatnie osłabienie dolara widoczne jest także na parze USDCHF. Para ta testuje obecnie górne ograniczenia kanału spadkowego. Trwałe wybicie z kanału dawałoby szansę na domknięcie wczorajszej luki oraz na wzrosty w okolice 0,9286 i 0,9348 (dwa istotne opory). W przypadku dalszych spadków po obronieniu górnego ograniczenia kanału) ich przyspieszenie powinno nastąpić w przypadku przebicia wsparcia na poziomie 0,9232.

bErTjMWa
giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)