Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Bugaj
|

Pokaz słabości w wydaniu GPW

0
Podziel się:

Dnia dzisiejszego w oczy rzucała się słabość polskiego rynku na tle innych europejskich parkietów. Przyczyna takiego stanu rzeczy pewnie nie jest jedna, ale kończąca się wielkimi krokami oferta JSW może być głównym powodem.

Pokaz słabości w wydaniu GPW

Słabość indeksów w Warszawie widoczna jest od początku zeszłego tygodnia, gdy zabrakło notowań czerwcowej serii kontraktów. Pewnie wcześniejsza siła po części wynikała z chęci dobrego zamknięcia wygasających instrumentów pochodnych. Dzisiaj część zwiększonej podaży wynikała prawdopodobnie z faktu powrotu wielu inwestorów z dłuższego weekendu podczas którego ciężko było doszukać się powodów do kupna akcji.

Ważnym czynnikiem jest również zbieranie gotówki na ofertę JSW. Dzisiaj jest ostatni dzień zapisów w transzy inwestorów indywidualnych, a instytucje za swoje akcje muszą zapłacić do końca tygodnia. Najprawdopodobniej jeszcze jutro na rynku widoczna będzie podaż związana z ofertą JSW, ale o mniejszej skali niż to miało miejsce dzisiaj.

Grecja nieustannie w centrum uwagi

Na Zachodzie wciąż najwięcej mówi się o Grecji. Dla wielu inwestorów może to już być nudne, ale skoro tym żyją serwisy informacyjne to niejako dla zasady należy wspomnieć, że dzisiaj w parlamencie ateńskim rozpoczęła się trzydniowa debata nad wieloletnim programem oszczędnościowym na kwotę 78 mld euro, z którego większa część (50 mld euro) obejmuje prywatyzację majątku do 2015 roku.

Jutro i pojutrze obradom ma towarzyszyć kolejny strajk generalny, pod presją którego pewnie niektórzy posłowie z partii rządzącej będą mieli problemy z oddaniem głosu w zgodzie z wolą wierzycieli Hellady. Już mówi się, że przewaga głównego obozu z pięciu głosów stopniała do zaledwie jednego.

Europa czyni kolejne kroki przygotowawcze by pomóc Grecji

Tymczasem w Europie czynione są dalsze kroki by ostatecznie spiąć nowy program pomocowy na kwotę zbliżoną do tego uchwalonego ponad rok temu. Francuzi już mają propozycję według której mają być rolowane obligacje będące w posiadaniu banków. Przyglądają się jej najbardziej niechętne całej operacji banki niemieckie. Ponadto podczas podróży premiera Chin Wen Jiabao po Europie padły jego ponowne zapewniania odnośnie dalszego wsparcia Państwa Środka dla zmagającej się z problemami Europy.

Inwestorzy na Wall Street chcą oddalić indeks S&P500 od 200-sesyjnej średniej kroczącej

W kwestii publikowanych danych nie można mówić o momencie przełomowym, gdyż informacje o dochodach i wydatkach Amerykanów ciężko nazwać za istotne. Co prawda wydatki okazały się nieco słabsze od prognoz a dane za miniony miesiąc zrewidowano w dół, ale większego wrażenia na inwestorach te publikacje nie wywarły.

Obojętnie potraktowano również publikację, na którą baczną uwagę zwraca Fed. Chodzi o inflację w wersji PCE core, której roczna dynamika na poziomie 1,2 proc. daje komfortowe pole manewru, gdyż pozostaje poniżej nieoficjalnej bariery Rezerwy Federalnej w wysokości 2 procent. Z kolei notowania na Wall Street walczą w okolicach 200-sesyjnej średniej kroczącej przy sporej atencji środowiska inwestycyjnego.

Część inwestorów czeka na tradycyjną letnią zwyżkę, ale tym razem będzie o nią ciężej niż rok temu. Charakter obserwowanego od jakieś czasu spowolnienia przyjmuje bowiem obraz trwałej tendencji, a nie przejściowych trudności, których doświadczaliśmy dokładnie rok temu.

komentarz
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Millennium DM
KOMENTARZE
(0)