Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Police powoli wychodzą na prostą

0
Podziel się:

Środowe przedpołudnie na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem zwyżki głównych indeksów. Indeks WIG20 sforsował opór na poziomie 2400pkt. i o godzinie 11.15 zyskuje 0,6 procent.

Police powoli wychodzą na prostą

Kolejną sesję dobrze wypadają spółki małe i średnie. Indeksy sWIG80 oraz mWIG40 zyskują odpowiednio 0,4 oraz 1,1 procent.

Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na poprawę sentymentu do spółek chemicznych. Kolejną sesję dobrze rodzą sobie zakłady chemiczne Police. Pomorska spółka jest zdeterminowana aby w najbliższym czasie poprawić płynność. Z tego punktu widzenia rynek pozytywnie przyjął informację odnośnie możliwości sprzedaży przez Police licencji na produkcję bieli tytanowej. Z tytułu tej transakcji chemiczna spółka może uzyskać nawet kwotę rzędu 15 mln USD. Potencjalnym nabywcą jest podmiot z Azji. W grę wchodzi jednak nie tylko sprzedaż licencji ale również szersza współpraca obu podmiotów.

Tomasz Zieliński, wiceprezes Polic, nie wyklucza, że kierowana przez niego spółka mogłaby w przyszłości stać się udziałowcem wietnamskiego podmiotu. Warto zauważyć, że uzyskana kwota z tytułu sprzedaży licencji ok. 43 mln zł stanowi jedynie niewielki procent rocznych przychodów, które wynoszą 1,5 mld zł. Police znajdują się jednak w dalszym ciągu w bardzo trudnej sytuacji finansowej i oczekują na pożyczkę 150 mln zł przeznaczonych na ratowanie przedsiębiorstwa.

Police ucierpiały w wyniku załamania na rynku nawozów w końcówce 2008r. Sytuacja w sektorze chemicznym powoli stabilizuje się. Police w IV kwartale 2009r. zaskoczyły rynek wielkością sprzedaży wolumenowej, co wskazuje, że prowadzona polityka redukcji cen wpłynęła na ożywienie krajowego popytu. Publikacja dobrych pod względem sprzedażowym wyników wpłynęła na poprawę sentymentu inwestorów do spółki. Z drugiej strony pozostaje problem presji na obniżkę marż ze względu na wzrost kosztów surowców oraz odłożenie w czasie kosztów remontowych. Ponadto nadal nierozwiązana do końca pozostaje kwestia na poziomie kapitału obrotowego. Większy wolumen sprzedaży w IV kwartale 2009r. pozwolił osiągnąć wyższe przychody, jednak nie przełożyło się to na poprawę wyników na poziomie operacyjnym. EBIT chemicznej spółki w ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniósł -60 mln złotych.

Sposobem na poprawę wskaźników płynności w Policach jest sprzedaż części spółek zależnych. Niewykluczone, że z tego tytułu chemiczna spółka może osiągnąć kwotę w wysokości nawet do 50 mln zł. Transakcje sprzedaży spółek zależnych mogą zostać przeprowadzone do połowy tego roku. Ponadto zarząd Polic zapowiada poprawę wyników już w pierwszym kwartale 2010r. Wiele będzie zależało od wyników sprzedaży w marcu. Wydaje się jednak, że drożejące surowce uniemożliwią Policą osiągnięcie dodatniego wyniku operacyjnego. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest możliwa podwyżka cen gazu. Wiele wskazuje jednak na to, że inwestorzy zaczynają dyskontować poprawę w polskich spółkach chemicznych. Police na dzisiejszej sesji zyskują blisko 5 procent.

Dzisiejsza sesja podobnie jak dwie poprzednie w tym tygodniu nie przyniesie ważnych publikacji danych makroekonomicznych. Z tego względu dalsze zachowanie rynków akcyjnych nad Wisłą będzie uzależnione od otwarcia sesji na Wall Street. W przypadku gdyby amerykańskim bykom udało się sforsować tegoroczne maksima na S&P500 możliwe będzie podtrzymanie dobrego sentymentu na GPW.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)