Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska produkcja przemysłowa ogranicza wzrosty

0
Podziel się:

Optymistyczny nastrój polskich inwestorów napotkał na gorsze dane o produkcji przemysłowej nad Wisłą. Odczyt na poziomie -0,8 proc. m/m. i 0,5 proc. w skali roku. zahamował dobrą passę byków.

Polska produkcja przemysłowa ogranicza wzrosty

Notowania indeksów na środowej sesji były dość spokojne. Po publikacji kolejnych danych makro, zmiany na parkietach nie były duże. Pretekstem do sprzedaży akcji nad Wisłą okazały się złe dane o produkcji przemysłowej w Polsce. Gorsze od oczekiwań analityków dane, ograniczyły chęć do dalszych wzrostów na WIG20. Poprawa nastrojów przyszła wraz z publikacją danych ze Stanów Zjednoczonych. Amerykański rynek nieruchomości znów okazał się wsparciem dla kupujących akcje. Sprzedaż domów na rynku wtórnym wyniosła 4,82 mln i była lepsza od poprzedniej 4,47 mln. Zwiększeniu uległa też liczba rozpoczętych budów nowych domów. W sierpniu wyniosła 750 tys. Gdzie poprzednio wyniosła 733 tys.
Na warszawskiej giełdzie największe obroty były na akcjach PKO BP (124 mln PLN). Liderami wzrostów wśród blue chipów okazały się akcje Banku Handlowego ( wzrost o 3,08 proc.) i kolejny dzień z rzędu, Lotosu ( wzrost o 2,14 proc.). Z małych i średnich spółek na uwagę zasługują akcje Polimexu Mostostal, o którym było dzisiaj głośno dzięki informacji o podpisaniu z Agencją Rozwoju Przemysłu niewiążącego list intencyjnego w sprawie udziału agencji w podwyższeniu kapitału zakładowego spółki. Po tej informacji akcje notowanej w mWIG40 spółki rosły nawet ponad 20 proc. Drugą spółką, której obroty i wzrost były zauważone przez większość inwestorów, były walory NFI MIDAS. Przy dużym wolumenie wynoszącym 21 mln. sztuk, akcje spółki rosły o ponad 13 proc. Był to największy wzrost walorów od połowy maja tego roku. Największą zagadką okazał się brak jakichkolwiek informacji ze spółki, które mogłyby spowodować taki wzrost kursu.

Na zachodnich giełdach, spokój. Nieniecki DAX zakończył notowania 0,60 proc. powyżej kreski, francuski CAC40 rósł o 0,54 proc. a londyński FTSE o 0,40 proc. Mimo dobrych danych z rynku nieruchomości, amerykańskie indeksy zamknęły swe notowaniach bez większych zmian. Dow Jones zmienił wartość o 0,10 proc., S&P500 o 0,12 proc. powyżej wtorkowego zamknięcia.

Dziś w kalendarzu indeks PMI dla przemysłu Chin ( poprz. 47,6 pkt.), indeks PMI dla przemysłu w Niemczech (poprz. 44,7 pkt.) i dla usług (poprz. 48,3 pkt.). W obu przypadkach analitycy nie przewidują dużych zmian. Godzinę po otwarciu notowań w Polsce poznamy dane ze strefy euro o indeksie PMI dla przemysłu. Prognozowana wartość to 45,5 pkt. a dla usług 47,5 pkt. Z USA napłyną dane o zasiłkach dla bezrobotnych (prog. 373 tys. Poprzednio 382 tys.). Ważne okażą się dane z godz. 16:00 polskiego czasu, o wskaźniku wyprzedzającym -Conference Bard. Analitycy spodziewają się spadku poprzedniej wartości z 0,4 proc. do – 0,1 procent.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dwie pierwsze świece ewentualnej formacji _ Three White Soldiers _ pojawiły się 7 i 8 czerwca. Notowania WIG20 rozpoczynały się wtedy poniżej wcześniejszego poziomu zamknięcia, jednak sesja okazała się wzrostowa i kurs zamknął się powyżej poprzedniej wartości końcowej.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Noble Securities
KOMENTARZE
(0)