Notowania

Premier pogrążył notowania KGHM i WIG20

Akcje kombinatu miedziowego potaniały dziś o niemal 14 procent. W skali tygodnia inwestorów niepokoiły rekordowe rentowności obligacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wydarzeniem dzisiejszego dnia było expose premiera. Choć Donald Tusk poruszył bardzo dużo tematów gospodarczych, to inwestorzy nie ruszyli do kupowania akcji polskich przedsiębiorstw. Słowa premiera spowodowały natomiast panikę wśród akcjonariuszy KGHM.

Akcje kombinatu miedziowego z Lubina zanurkowały o niemal 14 procent. Odpowiadały zatem za większość spadku indeksu największych spółek. WIG20 ostatecznie notowania zakończył na ponad 2-proc. minusie.

Lepiej poradziły sobie indeksy spółek średnich i małych. W ich wypadku skala przeceny nie przekroczyła 1 proc. Tej granicy nie pokonał również wymiar spadków w przypadku największych giełd Starego Kontynentu.

Zobacz notowania akcji KGHM na tle indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Według zapowiedzi premiera do 2015 roku dług publiczny ma spaść do 47 procent PKB, z kolei deficyt ma nie przekraczać 1 procent. Donald Tusk mówił także między innymi o podwyższeniu wieku emerytalnego, reformie KRUS, likwidacji przywilejów emerytalnych, zniesieniu ulgi na internet, czy zwiększeniu składki rentowej.

Inwestorów mocno _ dotknęły _ słowa o opodatkowaniu złóż metali. Premier wymienił miedź i srebro, co inwestorzy momentalnie odebrali jako _ atak _ na chwalącego się ostatnio znakomitymi wynikami finansowymi KGHM. Papiery miedziowego konglomeratu poszły w dół o niemal 14 proc., co odpowiada prawie 2-proc. spadkowi WIG20.

Emocji nie brakowało także w całym tygodniuOlbrzymią niepewność giełdowych graczy najlepiej obrazuje wykres w ujęciu tygodniowym. WIG20 od poniedziałku do czwartku na zmianę odnotowywał sesję wzrostową i spadkową. Dopiero dziś, kończąc drugą sesję z rzędu pod kreską, przerwał tę tendencje. Piątkowa sesja zdecydowała także o tym, że cały tydzień indeks największych spółek zakończył ze stratą.

Zobacz jak w skali całego tygodnia wypadły WIG20, mWIG40 i sWIG80 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kwestii, które rozgrzewały w tym tygodniu emocje inwestorów było sporo. Pracę w Grecji i Włoszech rozpoczęli nowi, uznawani za świetnych fachowców, premierzy Lukas Papademos oraz Mario Monti. To jednak nie uspokoiło giełdowych inwestorów, bowiem coraz większe obawy o europejskie długi skutkowały gwałtownie rosnącą rentownością obligacji Włoch, Hiszpanii, a nawet Francji.

Czytaj w Money.pl

Z drugiej strony inwestorzy ostatnio _ zafascynowani _ głównie kwestiami związanymi z kryzysem w Europie praktycznie nie zważali na dobre dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych, gdzie lepiej od prognoz analityków wypadły: sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych, czy wydanych pozwoleń na budowę domów i rozpoczętych budów.

Z rodzimego rynku warto odnotować zakończenie sezonu publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał tego roku. Zysk spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 od lipca do września spadł o 7,5 procent. Zdecydowanie lepiej poradziły sobie notowane na warszawskiej giełdzie banki, które w trzecim kwartale poprawiły wyniki o niemal jedną czwartą.

Mimo że z grona trzynastu uwzględnionych w obliczeniach banków, tylko jeden zaprezentował zysk netto niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, w tym tygodniu perspektywę dla polskiego sektora bankowego obniżył Moody's, jedna z trzech najważniejszych światowych agencji ratingowych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: sesja na gpw, expose, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz