Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Próba ataku WIG20, czy tylko nieistotne wahnięcie?

0
Podziel się:

Warto też obserwować rynek obligacji, na którym, zdaniem wielu obserwatorów, panuje bańka spekulacyjna.

Próba ataku WIG20, czy tylko nieistotne wahnięcie?

Sytuacja na rynkach bazowych okazała się istotniejsza od kolejnej odsłony afery podsłuchowej. Tak przynajmniej dla indeksu WIG20 można skomentować przebieg pierwszej sesji tego tygodnia na GPW.

Niewielki plusik należy się również naszemu rynkowi za relatywną silę względem wczorajszego osłabienia indeksu niemieckiej giełdy DAX. Znacznie gorzej było natomiast w segmencie małych i średnich spółek, które w większości traciły na wartości.

Neutralne otwarcie indeksu WIG20 podczas poniedziałkowej sesji pokazało inwestorom, iż kolejna odsłona afery podsłuchowej nie będzie, przynajmniej teraz, miała większego znaczenia dla naszego rynku. Założenie to pozwoliło kupującym kontrolować sytuację w trakcie kolejnych godzin wczorajszej sesji. W środkowej fazie notowań z konsolidacji naszego rynku nie było w stanie wyrwać nawet pogorszenie klimatu inwestycyjnego u naszych zachodnich sąsiadów po publikacji czerwcowych indeksów PMI.

Możemy założyć również, iż wzrost indeksu dużych spółek GPW odnotowany w końcówce poniedziałkowej sesji to również zasługa wcześniej wypracowanej poprawy klimatu inwestycyjnego. Na uwagę wśród blue chips zasługuje wczoraj przede wszystkim kurs JSW, który wybił się ponad poziom 48,0 zł i dotarł w okolice psychologicznej wartości 50,0 zł. Tym samym kontynuowana jest średnioterminowa korekta wzrostowa z lokalnym zasięgiem w rejon szczytów z lutego 2014 r. (53,0-54,0 zł). Dobrze, dzięki wzrostowi cen ropy naftowej, zaprezentowały się wczoraj notowania PKN Orlen. Ceny ropy naftowej na rynku surowcowym rosną z powodu eskalacji przemocy w Iraku.

Warto również zauważyć, że odreagowanie w dniu wczorajszym zaliczyły banki, choć nadal brakuje sygnałów do trwałej poprawy klimatu inwestycyjnego wśród spółek finansowych. Z technicznego punktu widzenia sytuacja na indeksie WIG20 znacząco nie zmieniła się. Wczorajszy zryw kupujących w końcówce sesji oznacza testowanie najbliższej strefy oporu w przedziale 2.470-2.480 pkt. Wyżej mamy maksimum z początku czerwca na poziomie 2.500 pkt.

Krajowy rynek akcji w dniu wczorajszym praktycznie całkowicie zignorował wyraźne obsunięcie w dół indeksu niemieckiego rynku akcji. DAX w poniedziałek chwilami tracił na wartości ok. 1 proc. Wszystkiemu winne są odczyty czerwcowych PMI zarówno dla całej strefy euro, jak i dla gospodarki niemieckiej, które zgodnie wypadły poniżej oczekiwań. Tym samym czerwcowa koniunktura na Starym Kontynencie nie wpisała się w pozytywny scenariusz sygnalizowany rano przez wzrost indeksu PMI dla gospodarki chińskiej.

Nowy tydzień rozpoczął się od śladowej realizacji zysków dla amerykańskiego indeksu Dow Jones i S&P500. Równie mikroskopijny wzrost o 0,01 proc. uratował indeks Nasdaq. Inwestorzy poznali korzystne dane z rynku nieruchomości (wzrost sprzedaży domów na rynku wtórnym w maju). W opinii specjalistów sytuacja na rynku nieruchomości pozostaje korzystna, czemu sprzyja m.in. wzrost zatrudnienia, utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe. To właśnie ewentualny szybszy od oczekiwań wzrost stóp procentowych w USA, jest uznawany jako największego zagrożenie dla rynku akcji za Oceanem.

W tym kontekście warto obserwować rynek obligacji, na którym, zdaniem wielu obserwatorów, panuje bańka spekulacyjna. Przegrzanie na rynku długu widoczne jest w niskich poziomach rentowności obligacji. Obecne oprocentowanie papierów dłużnych znajduje się znacznie poniżej historycznych średnich.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)