Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Barembruch
|

Rating w górę, akcje też

0
Podziel się:

Dobre informacje, które nadeszły z otoczenia giełdy, niespodziewanie skróciły rozkręcającą się korektę po ostatniej fali wzrostów. Po trzech dniach niewyraźnych nastrojów w czwartek słaba była tylko pierwsza część notowań.

Dobre informacje, które nadeszły z otoczenia giełdy, niespodziewanie skróciły rozkręcającą się korektę po ostatniej fali wzrostów. Po trzech dniach niewyraźnych nastrojów w czwartek słaba była tylko pierwsza część notowań.

Do godziny 14.00 inwestorzy utrzymywali giełdowe indeksy w okolicach poziomów ze środy i nic nie zapowiadało przełomu. Jednak po południu niespodziewanie nadeszła informacja agencji ratingowej Standard&Poor's o podniesieniu ratingu Polski. Inwestorzy zareagowali entuzjastycznie. WIG20 zakończył dzień 2 proc. na plusie, a WIG - niewiele mniej, bijąc historyczny rekord. Optymizm panujący na rynku podkreślały wysokie obroty, które sięgnęły 2,3 mld zł.

Giełdową koniunkturę nakręcały zwłaszcza banki, których indeks branżowy poszedł w górę o 2,6 proc., oraz branża budowlana, ze wzrostem indeksu rzędu 2,4 proc. Wśród mniejszych spółek rekordy popularności znów biją fundusze NFI. Aż cztery z nich, ze wzrostem cen od kilkunastu do ponad 22 proc., znalazły się w dziesiątce najlepszych inwestycji czwartkowej sesji.

Cieszy, że optymistyczne nastroje nie dotyczą tylko stosunkowo nielicznej grupy spółek, ale zdecydowanej większości emitentów. W czwartek w górę poszło prawie 200 spółek, spadło tylko 70. W gronie dwudziestu największych firm spadł tylko węgierski MOL (notowany równolegle w Budapeszcie i Warszawie). Ale to dlatego, że po informacji o podniesieniu ratingu Polski kapitał zachodni intensywnie przenosił się z giełdy węgierskiej na parkiet w Warszawie. Budapeszteński indeks BUX zyskał w ciągu całego dnia na wartości jedynie 0,1 proc.

Eksplozja optymizmu związana z lepszym postrzeganiem Polski przez międzynarodowy kapitał może wspomóc koniunkturę i spowodować, że ceny warszawskich akcji będą się zachowywały lepiej, niż na innych parkietach naszego regionu. Oby tylko z największych światowych gospodarek, zwłaszcza tej amerykańskiej, nie nadeszły żadne złe wieści, które mogłyby zniechęcić globalnych graczy do inwestowania na tzw. wschodzących rynkach.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)