Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Rekordy na Wall Street skłoniły do zakupów akcji?

0
Podziel się:

Ceny w USA były ostatnio tak wysokie w 2007 roku. Tuż przed krachem.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

*Indeks S&P500 przebił poziom 1500 punktów i znajduje się najwyżej od 12 grudnia 2007 roku. Tymczasem najważniejsze indeksy w Europie kończą dzień na umiarkowanych plusach. WIG20, przy obrotach na poziomie niemal półtora miliarda złotych, wzrósł o 0,4 proc. i notuje 2569 punktów. Suma dzisiejszych obrotów na spółce PKO wyniosła 783 miliony złotych. *

Podobną skalę zwyżki zanotowały szersze grupy spółek, mWIG40 powiększył się o 0,74 proc., z kolei sWIG80 wzrósł o 0,33 proc. Warszawska giełda znalazła się dziś w środku europejskiej stawki. Niemiecki DAX rośnie o pół procent, z kolei francuski CAC40 o 0,7 proc.

Dzisiejsze notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nie bez znaczenia na notowania europejskich indeksów miała dzisiejsza zwyżka S&P500. Indeks naruszył historyczny poziom 1500 punktów i nadal wokół niego oscyluje. Co ciekawe, obroty na rynku są dużo wyższe od średniej. To bardzo newralgiczny moment, bowiem niewiele wyżej kończyły się dwie ostatnie hossy na amerykańskim rynku akcji - w 2007 i 2000 roku.

GPW: Inwestorzy już przebili miliard złotych

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:00

Notowania kontraktów terminowych na najważniejsze indeksy na Wall Street sugerują, że tamtejsza sesja otworzy się na niewielkich minusach. To w dużej mierze efekt publikacji wyników finansowych giganta Apple.

Co prawda zysk na akcję przebił prognozy analityków i wyniósł 13,81 dolara (wobec 13,87 dolara rok wcześniej), jednak przychód firmy okazał się niższy od wcześniejszych szacunków. Apple rozczarowała też spadkiem marż i prognozami na kolejne miesiące. Sesja rozpocznie się prawdopodobnie od kilkuprocentowych spadków wartości.

Przed otwarciem giełd pojawiły się również ważne dane z rynku pracy za Oceanem. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w minionym tygodniu spadła o około pięć tysięcy do poziomu 330 tysięcy, względem prognoz na poziomie 355 tysięcy, podał Departament Pracy.

Z kolei opublikowany dzisiaj indeks PMI w amerykańskim przemyśle wyniósł w styczniu 56,1 pkt. wobec 54,0 pkt. miesiąc wcześniej i analiz na poziomie 53 punktów, podał Markit.

Tymczasem najważniejsze indeksy w Europie notują niewielkie plusy, CAC40 zyskuje około 0,2 proc., niemiecki DAX kilka minut temu wyszedł na zero. Podobne nastroje panują na giełdzie w Warszawie, WIG20, przy obrotach na całym rynku przekraczających miliard złotych, notuje wartości z wczorajszego zamknięcia, podobnie szersze indeksy spółek.

Notowania najważniejszych indeksów w Warszawie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Światło dzienne ujrzał dziś zapis z posiedzenia RPP z 9 stycznia. Wynika z niego, że większość członków nie wyklucza dalszego łagodzenia polityki pieniężnej, o ile napływające informacje, w tym dane o PKB za 2012 rok, potwierdzałyby trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej. Z drugiej strony jednak, ryzyko nasilenia presji inflacyjnej musiałoby pozostać ograniczone.

GPW: Dane z Polski nie zachęcają do kupna akcji

Łukasz Pałka, godz. 12.50

Kiepskie dane na temat bezrobocia i sprzedaży detalicznej nie poprawiają nastrojów wśród inwestorów. Na rynku przewagę zdobywają sprzedający akcje.

Bezrobocie na poziomie 13,4 procent i spadek sprzedaży detalicznej o 2,5 procent r/r. Zwłaszcza ta druga informacja okazała się negatywnym zaskoczeniem, potwierdzającym, że spowolnienie w Polsce jest coraz wyraźniejsze i zaczyna uderzać nas po kieszeniach. Te dane będą również kolejnym argumentem dla RPP do tego, żeby już w lutym zdecydować się na kolejną obniżkę stóp procentowych.

Inwestorzy giełdowi spokojnie reagują na dane z Polski, choć z pewnością nie dały im one pretekstu do zakupów akcji. Notowania indeksu WIG20 znacząco się dzisiaj nie zmieniają.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 tylko Boryszew i TVN są na razie na wyraźniejszych plusach. Po kilku dniach mocniejszych spadków odbiły również notowania PKO BP. Mocniej dołują za to Taroun, Lotos oraz PGNiG.

Koncern Apple rozczarował inwestorów. Będzie reakcja GPW?

Łukasz Pałka, godz. 9.40

Rynkowe informacje są od rana zdominowane przez kiepskie wyniki koncernu Apple i znaczy spadek jego kursu na Wall Street.

W handlu posesyjnym na nowojorskiej giełdzie kurs akcji największej na świecie spółki spadł o ponad 10 procent i teraz jej akcje znalazły się na poziomie z początku 2011 roku. To wynik kiepskich wyników za ostatni kwartał podanych przez firmę. Gorsze nastroje po tym raporcie mogą mieć wpływ również na notowania w Europie, choć dla inwestorów będą się również liczyć publikacje wskaźników PMI.

WIG20 rozpoczął sesję na warszawskiej giełdzie od minimalnej przeceny i obecnie waha się w okolicy poziomu z wczorajszego zamknięcia. Inwestorzy czekają nie tylko na wyniki PMI, ale również na dane dotyczące sprzedaży detalicznej i bezrobocia w Polsce.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy dostali sygnał do zakupów

Damian Słomski, 23.01, g.22.55

Izba Reprezentantów przegłosowała w środę późnym wieczorem zawieszenie przepisów dotyczących limitu zadłużenia do 19 maja 2013 roku. Wzrostowa sesja na Wall Street oraz neutralne zapowiedzi w stosunku do jutrzejszych danych makro będą raczej zachęcać do kupowania akcji.

Odpowiednia ustawa w sprawie limitu trafi teraz do Senatu i do podpisu Prezydenta Obamy. Są to jednak tylko formalności, gdyż lider demokratycznej większości w Senacie już zapowiedział, że Senat przyjmie ustawę. Podobne deklaracje płyną z Białego Domu.

Za ustawą głosowało 285, a przeciw było 144 kongresmenów. Rozkład głosów przebiegał zgodnie z linią partyjną. Przeciw była zdecydowana większość Demokratów, wskazując na krótkoterminowy charakter tego rozwiązania. Politycy mają teraz dodatkowy czas na próby znalezienia kompromisu w sprawie warunków na jakich ów limit zostanie podniesiony. Warto przypomnieć, że podwyższenie bariery zadłużenia Stanów Zjednoczonych nie jest niczym nowym. Od 1962 roku był on podwyższany już 75 razy. Ostatnio 30 stycznia 2012 roku Kongres przesunął limit o 1,2 bln do 16,394 bln dolarów.

Z punktu widzenia rynków finansowych odsunięcie o prawie 4 miesiące tematu limitu zadłużenia jest pozytywną informacją. Główne amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły środowe notowania na plusach. Dow Jones i Nasdaq zyskały około 0,4 proc., natomiast S&P500 wzrósł 0,15 procent. Skala zwyżki mogła być większa. Podczas ostatniej godziny notowań kurs jednak obsunął się o kilkanaście dziesiątych procenta.

Wśród największych spółek zgrupowanych w Dow Jones Industrial Average wyróżniały się papiery IBM, których kurs wzrósł o 4,84 procent. We wtorek spółka opublikowała raport finansowy, według którego zarówno przychody jak i zysk na akcje przekroczyły oczekiwania analityków (choć wyniki były gorsze niż poprzednio).

Zobacz jakie nastroje panowały podczas środowej sesji za oceanem Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W czwartek NBP przedstawi zapis dyskusji z posiedzenia RPP w styczniu. Należy przypomnieć, że miała wtedy miejsce trzecia z rzędu obniżka stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego. Obecnie wartość referencyjna wynosi 4 procent. Na konferencji po posiedzeniu Rady prezes sugerował, iż w kolejnych miesiącach może nastąpić przerwa w dalszym luzowaniu polityki pieniężnej. Szczegóły dotyczące dyskusji mogą dać więcej wskazówek w kontekście tego jaka decyzja zostanie podjęta w przyszłym miesiącu.

Z kolei GUS poda wyniki badania koniunktury konsumenckiej w styczniu, sprzedaży detalicznej (+1,4 proc. w skali roku) oraz stopy bezrobocia (13,4 procent). Szczególne znaczenie ma ten ostatni wskaźnik, gdyż od lipca obserwujemy nieprzerwany wzrost udziału bezrobotnych. Jeśli sprawdzą się te przewidywania to będzie to najwyższy wynik od marca zeszłego roku.

Opublikowana zostanie także cała seria indeksów PMI dla przemysłu i usług w największych europejskich gospodarkach. Analitycy są w tym temacie optymistami i zgodnie z prognozami powinniśmy oczekiwać poprawy koniunktury.

Powyższe dane pojawią się już w trakcie sesji w Europie, natomiast wcześniej napłyną dane z Azji. Inwestorzy poznają bilans handlowy Japonii (spadek deficytu) oraz dane dotyczące aktywności sektora przemysłowego w Chinach.

Na godzinę przed startem sesji za oceanem, ogłoszone zostaną cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Oczekiwania rynkowe wskazują na wzrost z 335 tysięcy do 350-355 tysięcy. Jeśli rzeczywiste wyniki okażą się gorsze, może to znacznie pogorszyć nastroje wśród inwestorów.

Znacznie większe znaczenie mają obecnie publikacje wyników finansowych amerykańskich spółek giełdowych. Wynikami podzielą się miedzy innymi Microsoft i Starbucks. Najbardziej znany na świecie producent komputerowych systemów operacyjnych najprawdopodobniej wykaże wzrost przychodów o 3,3 proc., jednak nie przekłada się to na zyski. Według szacunków zysk przypadający na akcję wyniesie 75 centów wobec 78 poprzednio. Znacznie lepsze prognozy formułują analitycy w stosunku do największej na świecie sieci kawiarni. Przychody mają wzrosnąć o 11,6 proc. do 3,84 mld dolarów, natomiast zysk na akcję do 57 centów (+14 procent).

Na GPW...Publikacja raportów na GPW na dobre się jeszcze nie zaczęła. Wstępny raport za 2012 rok opublikuje w czwartek słoweńska KRKA.

Zaplanowane jest również Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Mostostalu Export. Podjęte zostaną najprawdopodobniej uchwały dotyczące upoważnienia zarządu do podwyższania kapitału zakładowego spółki z pozbawieniem prawa poboru, zmiany statutu, warunkowej emisji obligacji i zmian w składzie Rady Nadzorczej.

W czwartek ruszają także zapisy dla inwestorów indywidualnych na akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości. Cena maksymalna akcji została ustalona na 26 zł. W ramach oferty spółka oferuje do 10.846.000 akcji o wartości nominalnej 1 zł każda. Obecnie jedynym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa, który posiada 43.384.003 akcje stanowiące 100 proc. jej kapitału. Zapisy potrwają do 1 lutego.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)