Notowania

gpw
25.07.2014 17:15

Ruszył sezon wyników w Polsce. Jest nowy prezes GPW

W komentarzu Money.pl przeczytaj, jak minął tydzień na warszawskiej giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Początek sezonu wyników wśród największych spółek, wybór nowego prezesa GPW, publikacja ważnych wskaźników gospodarczych i ciągła walka o obronę poziomu 2.400 punktów na indeksie WIG20. Inwestorzy mają za sobą dość ciekawy tydzień, pomimo tego że na rynku wciąż panuje marazm.

Piątkowy handel na warszawskiej giełdzie zakończył się z lekką przewagą inwestorów sprzedających akcje. Kupujący zdołali jednak utrzymać wskaźnik WIG20 powyżej pułapu 2.400 punktów.

Główne wskaźniki GPW w mijającym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jednym z najważniejszych wydarzeń tygodnia na GPW był start sezonu wyników kwartalnych spółek notowanych w indeksie WIG20. Jako pierwszy raport opublikował koncern PKN Orlen. Okazały się one fatalne. Uwagę zwraca również to, że koncern musiał dokonać odpisów na Orlen Lietuva w wysokości 4,2 miliarda złotych i Unipetrol na poziomie 711 milionów złotych. Co więcej, PKN Orlen nie wyklucza, że konieczne będzie czasowe wyłączenie rafinerii w Możejkach.

W piątek z kolei raport po drugim kwartale opublikował Orange Polska. W tym jednak przypadku wyniki okazały się lepsze od prognoz analityków: zysk netto w drugim kwartale wzrósł do 94 z 76 milionów złotych rok wcześniej.

Jeżeli chodzi o ważne wydarzenia w spółkach, to warto odnotować, że po długim okresie wyczekiwania Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę i Paweł Tamborski został nowym prezesem GPW. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego szefa warszawskiej giełdy, Adama Maciejewskiego. Nowy prezes będzie musiał m.in. zmierzyć się zadaniem polegającym na _ zwiększeniu atrakcyjności rynku dla emitentów i poprawy jego płynność - _tak przynajmniej swoje oczekiwania wobec Tamborskiego zdefiniował minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

To dość istotne, zwłaszcza w kontekście tego, że reforma OFE spowodowała odpływ kapitału z giełdy. Eksperci szacują, że w funduszach emerytalnych pozostanie około milion osób. Można więc stwierdzić, że OFE zostaną zmarginalizowane i stracą swoją istotną rolę na GPW.

Niewielki wpływ na nastroje wśród inwestorów miały w mijającym tygodniu publikacje danych makroekonomicznych z Polski a także innych krajów. Pozytywnym zaskoczeniem okazały się dane na temat najnowszego odczytu wskaźnika PMI w chińskiej gospodarce: 52 punkty wobec prognoz na poziomie 51 punktów.

Wśród danych dotyczących polskiej gospodarki inwestorzy poznali m.in. najnowsze doniesienia na temat sprzedaży detalicznej. W tym jednak przypadku wynik był bardzo słaby. Okazało się, że w porównaniu do czerwca ubiegłego roku wzrosła ona o 1,2 procent, podczas gdy analitycy oczekiwali wyniku na poziomie około 4 procent. Zgodny z prognozami okazał się za to najnowszy wskaźnik bezrobocia, które wynosi obecnie 12 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz