Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynki w oczekiwaniu na ECB

0
Podziel się:

amerykańskie giełdy przezwyciężyły szereg ponurych danych makroekonomicznych, mówiących o coraz gorszej kondycji tamtejszej gospodarki i pomimo słabego początku zamknęły się na plusie.

Podczas wczorajszej sesji amerykańskie giełdy przezwyciężyły szereg ponurych danych makroekonomicznych, mówiących o coraz gorszej kondycji tamtejszej gospodarki i pomimo słabego początku zamknęły się na plusie.

**Sesja cechowała się małym wolumen obrotów oraz dużymi wahaniami indeksów. Dow Jones Industrial kilkukrotnie spadał poniżej poziomu ostatniego zamknięcia, by na koniec dnia zyskać 2,05%. W reakcji na informacje o ponad 100% wzroście wniosków o kredyty hipoteczne, do góry poszybowały akcje deweloperów, m.in. jednego z liderów rynku, grupy Hovanian (17,4% wzrostu). Silnie zwyżkowała również Constellation Energy, po wczorajszym oświadczeniu francuskiego potentata energetycznego EDF o zamiarze wykupienia 50% walorów spółki.

Na dzisiejszej sesji parkiety azjatyckie cechowała podobna nerwowość. Nikkei225 stracił na finiszu 1%, Hang Seng 0,6%, za to Shanghai Composite zyskał prawie 2%.. W dalszym ciągu spadały walory Hondy, traciły również akcje Sanyo Electric, po podwyższeniu przez Panasonic ceny wykupu, w celu sfinalizowania przejęcia do końca tygodnia. Duże, bo aż 11% wzrosty zanotowały Nippon Oil i spółka wydobywcza Nippon Mining, po ogłoszeniu zamiaru fuzji.

Tak duża zmienność rynków wynikała m.in. z oczekiwań na dzisiejsze decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii w sprawie stop procentowych. Europejskie giełdy rozpoczęły dzień optymistycznie, większość indeksów, w tym polski WIG20, około godz. 10.00 zyskiwała ponad 1%. Oznaczać to może, że rynek kapitałowy w Europie dyskontuje większe od oczekiwań obniżki stóp w strefie euro i Wielkiej Brytanii (prognozy zakładają cięcia o odpowiednio 50 i 100 pb.). Gdyby faktycznie wspomniane obniżki okazały się większe od prognoz, zwyżka na europejskich parkietach może jeszcze przybrać na sile. Bank Anglii swoją decyzję poda o godz. 13.00, natomiast Europejski Bank Centralny o godz. 13.45.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
TMS Brokers
KOMENTARZE
(0)