Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Rząd skutecznie demontuje OFE

0
Podziel się:

Krajowy rynek akcji w dniu wczorajszym istotnie stracił na wartości, co automatycznie oznacza, iż faza spadkowej korekty będzie miała większy rozmiar.

Rząd skutecznie demontuje OFE

Długo oczekiwana decyzja w sprawie OFE miała kluczowe znaczenie dla przebiegu środowych notowań na GPW. Tabela zmian procentowych głównych indeksów jednoznacznie świadczy, iż rynek negatywnie przyjął propozycje rządowe w sprawie funduszy. Krajowy rynek akcji w dniu wczorajszym istotnie stracił na wartości, co automatycznie oznacza, iż faza spadkowej korekty będzie miała większy rozmiar.

Do czasu ogłoszenia przez rząd ostatecznego wariantu _ rozbiórki OFE _, indeksy na GPW prezentowały się dość stabilnie. Można było odnieść wrażenie, iż rynek zdyskontował już ten czynnik ryzyka. Nawet po wystąpieniu premiera nastąpiła konsolidacja, a żadna ze stron nie podejmowała większych działań. Taki stan rzeczy nie utrzymał się jednak długo.

Ostatnie trzy godziny sesji to istotna presja ze strony podaży. W największym stopniu przecenione zostały najpłynniejsze spółki, realizując tym samym scenariusz spadku indeksu WIG20 w rejon poziomu 2.300 pkt. WIG przełamał natomiast istotny poziom 48,5 tys. pkt. Wśród dużych spółek najgorzej zaprezentowały się akcje Eurocash, ostatecznie tracąc na wartości blisko 9%.

Przecena nie ominęła również segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. W przypadku indeksu mWIG40 nieudana próba powrotu ponad poziom 3.150 pkt. zwiększa ryzyko rozwinięcia większej korekty spadkowej. Od dołu kluczowy jest teraz poziom 3.080 pkt. Jego załamanie, prawdopodobnie na kilka tygodni pogorszy nastroje wśród spółek średniej kapitalizacji.

Wiele teraz zależy od deklaracji uczestników OFE

Wybrany przez rząd wariant demontażu systemu emerytalnego jest najmniej szkodliwy dla rynku akcji w krótkim terminie. Jego negatywne skutki GPW będzie jednak odczuwała w średnim terminie. Po pierwsze OFE będą musiały przekazywać aktywa uczestników, którym do osiągnięcia prawa do świadczeń emerytalnych brakuje mniej niż 10 lat. Po drugie, wybrany wariant zakłada dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, i domyślność po stronie ZUS. Można niestety przypuszczać, iż spora część społeczeństwa nie złoży deklaracji pozostania w OFE. Taki scenariusz oznaczać będzie, iż OFE wygenerują tzw. ujemne przepływy pieniężne, tzn. będą musiały sprzedawać akcje, w celu zaspokojenia zobowiązań wobec OFE.

Wall Street w końcu w górę dzięki Beżowej Księdze

Po czterech dniach wahań i niepewności, czy indeksom uda się w końcu odreagować sierpniową deprecjacje, wczoraj krok w dobrym kierunku podjęła strona popytowa. Zaraz po otwarciu sesji widoczna była wyraźniejsza chęć do kupowania akcji. Na chwilę w tle pozostała kwestia zaplanowanego na przyszły tydzień głosowania w Kongresie nt. interwencji w Syrii.

Głównym wydarzeniem makro była natomiast publikacja tzw. Beżowej Księgi. Z materiału przygotowanego przez FED wynika, iż gospodarka amerykańska utrzymywała umiarkowane tempo rozwoju w lipcu i w sierpniu, co było możliwe dzięki wyższym wydatkom konsumentów na nieruchomości i samochody. W tym okresie spadła w prawdzie aktywność kredytowa Amerykanów. Jednak można spodziewać się, iż statystyki te nie powstrzymają Rezerwy przed redukcją programu skupu obligacji o 15 mld USD podczas wrześniowego posiedzenia. Scenariusz taki jest obecnie zgodny z oczekiwaniami rynkowi i w dużej części został już zawarty w wycenach giełdowych indeksów.

Porównaj na wykresach notowania walut

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)