Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Są pierwsze decyzje Fed. To nie koniec emocji na dzisiaj

0
Podziel się:

Ben Bernanke właśnie zadecydował o rozszerzeniu programu QE3 i stopach procentowych w USA. Co się dzieje na Wall Street?

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Fed zadecydował, że po wygaśnięciu programu _ Operation Twist _, powiększy obecny program skupu aktywów o 45 miliardów dolarów miesięcznie, co da w sumie 85 miliardów dolarów.

Aktualizacja: godzina 18:55

Nie oznacza to jednak, że na rynek będą trafiać większe pieniądze. Do tej pory Fed wydawał co miesiąc 40 miliardów dolarów w ramach QE3 i 45 miliardów dolarów w ramach wygasającej w tym roku _ Operation Twist _.

Zgodnie z oczekiwaniami, Fed nie zmieni stóp procentowych i pozostawi główną w przedziale 0 - 0,25 proc. Po tych decyzjach, najważniejsze indeksy na Wall Street idą w górę.

Notowania indeksów na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najważniejsze grupy spółek w Warszawie zakończyły dzień na plusach. WIG20, przy obrotach sięgających niemal 800 milionów złotych, powiększył się o ponad pół proc. i bije kolejne maksima.

To była kolejna udana sesja dla akcjonariuszy TVN - spółka podrożała na dzisiejszej sesji o ponad 5,5 proc. i zbliża się do tegorocznych maksimów z stycznia. Ponad procentową zwyżkę zaliczyły dziś walory w sumie pięciu spółek.

Ostatecznie WIG20 zamyka dzień w środku europejskiej stawki, o wiele bardziej urosły bowiem indeksy w Rosji, Estonii lub Rumunii. Wynik inwestorów z GPW okazał się jednak lepszy od giełdowych graczy z najważniejszych parkietów Starego Kontynentu. Niemiecki DAX rośnie o ok. 0,3 proc., a francuski CAC40 zamyka dzień w pobliżu wczorajszego zamknięcia.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy czekają teraz na kolejne wiadomości z amerykańskiego Fed. Kluczowa będzie konferencja Bena Bernanke'go, która ma się rozpocząć przed godziną 20.30 czasu polskiego.

Udana sesja na GPW. Czy może być jeszcze lepiej?

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:05

Rosnące kontrakty terminowe na najważniejsze indeksy na Wall Street sugerują, że tamtejsze indeksy rozpoczną sesję na plusach. Inwestorzy za Oceanem czekają na dzisiejsze wystąpienie Bena Bernanke'go oraz doniesienia z Kongresu.

Europejskie rynki akcji od rana rosną, a średnia zwyżka najważniejszych indeksów dobija do pół procent. Wśród najlepszych jest teraz hiszpański IBEX35, na plusach są też niemiecki DAX i francuski CAC40. WIG20, przy obrotach przekraczających pół miliarda złotych, rośnie o ponad 0,5 proc.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Otwarcie giełd na Wall Street może umocnić dobre nastroje w Europie. Tamtejsi inwestorzy czekają na dzisiejsze wystąpienie Bena Bernanke'go, zaplanowane na wczesne godziny wieczorne. Ekonomiści oczekują od szefa Fed zapowiedzi luzowania polityki monetarnej.

Wzrost kontraktów na indeksy w USA to też prawdopodobnie efekt porozumienia w sprawie przyszłych podatków. Barack Obama zgodził się na forsowane przez Republikanów obniżenie łącznej sumy wpływów do budżetu z tytułu danin z 1,6 do 1,4 biliona dolarów. Widać, że każda wiadomość przybliżająca do ostatecznego porozumienia jest w Stanach obierana za dobrą monetę. Nawet, jeśli doniesienia zawierają w sobie jedynie ogólny zarys ostatecznego rozwiązania.

WIG20 walczy z psychologicznym poziomem. Czy się uda?

Arkadiusz Droździel, godzina 12:45

Gorsze niż się spodziewano dane o produkcji przemysłowej w eurolandzie ostudziły, i tak niewielki zapał do zakupów akcji na warszawskim parkiecie.

WIG20 nadal jednak skutecznie broni się przed spadkiem poniżej 2500 punktów, który przekroczył na zakończenie wtorkowego handlu i tym samym znalazł się najwyżej od początku sierpnia 2011 roku. Pod kreską znajduje się również sWIG80, natomiast na plusach utrzymuje się mWIG40.

Zobacz, jak zachowują się indeksy w Warszawie

Indeks największych spółek po porannych nieznacznych wzrostach zaczął tracić na wartości po gorszych niż się spodziewano danych ze strefy euro. Okazało się bowiem, że w październiku produkcja przemysłowa w porównaniu do września spadła tam o 1,4 proc., choć miała wzrosnąć o 0,3 procent. Rozczarowujące okazały się też wyniki w ujęciu rocznym. Przemysł wyprodukował mniej o 3,6 proc., a prognozy zakładały spadek o 2,3 procent.

Liderem wzrostów wśród warszawskich blue chipów są papiery TVN, które drożeją o ponad 5 procent. Na drugim biegunie znajdują się akcje PGNiG, które tracą ponad 1,5 procent.

WIG20 walczy z psychologicznym poziomem. Czy się uda?

Arkadiusz Droździel, godz. 9:55

Na GPW nie ma zbytniej ochoty do realizacji pokaźnych zysków wypracowanych podczas ostatnich dwóch sesji. Inwestorzy oczekują na słowa szefa Fed, które mogą dać impuls do jeszcze większych wzrostów.

WIG20 na starcie sesji utrzymuje się powyżej 2500 punktów, gdzie po raz ostatni przebywał na początku sierpnia 2011 roku. Zyskują również indeksy małych i średnich spółek.

Po piątkowej sesji, gdy WIG20 zszedł do 2450 punktów, podczas poniedziałkowej i wtorkowej sesji indeks zyskał ponad 50 punktów i przebił psychologiczne 2500 punktów. Inwestorzy oczekują obecnie na impuls zza Oceanu, dzięki któremu możliwa będzie kontynuacja wzrostów. Po godzinie 20:00 opublikowane zostaną prognozy Fed dla amerykańskiej gospodarki. Zdaniem analityków Rezerwa Federalna planuje spadek bezrobocia do 6,5 proc., a inflację na poziomie 2,5 procent. Ponadto szef Fed miałby zapowiedzieć rozszerzenie od nowego programu wykupu obligacji o 40-45 mld dolarów miesięcznie. Działanie to ma zastąpić operację Twist, która wygasa z końcem tego roku.

Wśród spółek z WIG20 zdecydowanie najlepiej wypada TVN, którego akcje drożeją o ponad 6 procent. Natomiast papiery Lotosu rosną o półtora procent.

WIG20 powyżej ważnego poziomu. Będą dalsze wzrosty?

Łukasz Pałka

WIG20 przebił ważną barierę 2,5 tysiąca punktów. I wiele wskazuje na to, że w środę na warszawskiej giełdzie... nic wielkiego się nie wydarzy. Sesja powinna upłynąć pod znakiem wyczekiwania na wieści zza oceanu.

W USA rozpoczęło się bowiem ostatnie w tym roku posiedzenie banku centralnego. Jest ono o tyle istotne, że po jego zakończeniu Ben Bernanke ma przedstawić najnowsze prognozy dla amerykańskiej gospodarki. Co więcej, inwestorzy oczekują dalszych deklaracji w sprawie programów pomocowych Fed, w miejsce dobiegającej właśnie końca _ Operacji Twist _. Bez wcześniejszego rozwiązania tych dwóch kwestii inwestorzy raczej nie zaryzykują dalszych, wzmożonych zakupów akcji.

WIG20 znalazł się we wtorek powyżej ważnego poziomu 2,5 tysiąca punktów. To istotna bariera, w okolicach której wskaźnik blue chipów był po raz ostatni na początku sierpnia ubiegłego roku.

Wówczas ten poziom nie wytrzymał i szybko pękł w okresie bardzo dużych spadków. Teraz odwrotnie, przynajmniej teoretycznie, powinien on chronić indeks WIG20 przed gwałtownym _ zjazdem _ i raczej zachęcać inwestorów do kupowania akcji.

Zobacz indeks WIG20 od początku sierpnia ubiegłego roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tym sposobem spadki nam raczej nie grożą, chociaż należy mieć na uwadze to, że w okresie rajdu świętego mikołaja giełda już wyraźnie zyskała, co oczywiście rodzi ryzyko, że część inwestorów bez specjalnego powodu zacznie realizować zyski. Powstrzymać ich przed tym może właśnie dobry pretekst w postaci informacji z USA.

We wtorek takim pretekstem do zakupów akcji stały się nieoczekiwanie dobre dane z niemieckiej gospodarki. Tamtejszy wskaźnik nastrojów Fed za grudzień okazał się znacznie lepszy od poprzedniego odczytu, a także prognoz. Informacje wpłynęły nie tylko na poprawę nastrojów na giełdach, ale również na wyraźne umocnienie euro wobec dolara.

W środę, przynajmniej do zakończenia handlu w Warszawie, na tak ważne i zaskakujące dane raczej nie mamy co liczyć. W kalendarium europejskim znajdziemy tylko mniej istotne dla inwestorów informacje o inflacji w europejskich gospodarkach, czy produkcji przemysłowej w strefie euro. One jednak nie mają zwykle wpływu na notowania.

Informacje po posiedzeniu Fed napłyną do nas dopiero wieczorem polskiego czasu. Wcześniej jednak warto również szukać nowych informacji na temat tzw. _ klifu fiskalnego _ w USA. To również istotna kwestia, która w ostatnich dniach ma spory wpływ na rynkowe nastroje.

Wszystko wskazuje na to, że Demokraci i Republikanie dojdą wreszcie do porozumienia i automatyczne podniesienie podatków przy jednoczesnym cięciu wydatków publicznych od nowego roku nie będzie miało miejsca. Kompromis musi jednak zostać przegłosowany jeszcze przed świętami.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)