Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Spokojnie na wysokich poziomach

0
Podziel się:

Po poniedziałkowym osłabieniu (efekt gorszych od oczekiwań danych makro) i relatywnej słabości względem parkietów europejskich, wczoraj GPW zaprezentowała się dość dobrze.

Spokojnie na wysokich poziomach

Po poniedziałkowym osłabieniu (efekt gorszych od oczekiwań danych makro) i relatywnej słabości względem parkietów europejskich, wczoraj GPW zaprezentowała się dość dobrze. Większość głównych indeksów warszawskiej giełdy zyskało na wartości, a prym we wzrostach wiodły spółki największej kapitalizacji (z KGHM na czele).

Kontynuację krótkoterminowej tendencji wzrostowej obserwowaliśmy również w Europie Zachodniej. Niemiecki indeks DAX i francuski CAC zyskały ok. 1% i ustanowiły nowe lokalne maksima cenowe. Nad Wisłą indeks WIG po wzroście o 0,5% znalazł się w okolicy szczytu z końca czerwca (40.810 pkt.). Nadal na naszym rynku możliwe jest przedłużenie tendencji wzrostowej zapoczątkowanej w pierwszych dniach czerwca br.

Najbliższym oporem dla WIGu jest poziom 41,2 tys. pkt. W przypadku WIG20, inwestorzy pozostają ostrożni w kwestii przebicia się przez strefę oporu w przedziale 2.280-2.300 pkt. Należy przy okazji wspomnieć, że sztuka ta będzie w przyszłym tygodniu utrudniona, gdyż cenowy indeks WIG20 będzie musiał w swojej wartości odzwierciedlić odcięcie znaczącej dywidendy na KGHM.

Czekamy na decyzję RPP

Od wczoraj trwa posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Dzisiaj po południu opublikowana zostanie decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych. Ekonomiści zgodnie prognozuje, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na dotychczasowym poziomie. Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 4,75 procent. Wygląda na to, że Rada w najbliższym czasie będzie miała związane ręce w kwestii dalszych działań.

Z jednej strony mamy bowiem wysoką inflację, z drugiej strony jednak pojawia się coraz więcej oznak spowalniania naszej gospodarki, o czym świadczyć może m.in. opublikowany w poniedziałek wskaźnik PMI (jego wartość spadła poniżej kluczowego poziomu 50 pkt. i była najniższa od 35 miesięcy). Prognozy na drugie półrocze również nie napawają optymizmem (spodziewane jest bowiem m.in. wyhamowanie sprzedaży detalicznej).

Czy EBC pomoże rynkom?

Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie może przebiegać w zwolnionym tempie. Od wczorajszego popołudnia świętują bowiem inwestorzy za Oceanem. Dzisiaj w USA rynki finansowe nie pracują ze wglądu na Dzień Niepodległości. Kalendarz danych makro wskazuje na poranną publikację czerwcowych PMI dla strefy euro, Niemiec i Wielkiej Brytanii, tym razem w strefie usług.

We wszystkich przypadkach spodziewana jest niewielka poprawa. Ważniejszą pozycją w tym tygodniu wydaje się jednak czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Zgodnie z oczekiwaniami EBC ma obniżyć stopy procentowe oraz przedstawić propozycję wsparcia rynku obligacji.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)