Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Spokojny start tygodnia, ale nie dla wszystkich

0
Podziel się:

Otwarcie nowego tygodnia handlu nie przyniosło większych zmian na warszawskiej giełdzie, podobnie zresztą jak i na zachodnich parkietach.

 Marek Nienałtowski  
  
Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.
Marek Nienałtowski Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.

Nastroje uczestników rynków akcyjnych pozostają cały czas nietęgie z racji obaw o: dalszy rozwój sytuacji w Eurolandzie oraz obserwowane spowolnienie światowej gospodarki, ale pod nieobecność świętujących dziś londyńskich inwestorów, chęć ze strony pozostałych europejskich graczy do zawierania w poniedziałek większych transakcji jest jednak wyraźnie mniejsza niż zazwyczaj.

Główny indeks GPW (WIG20)
rozpoczął sesję na lekkim minusie (0,29%), a to samo tyczyło się także paneuropejskiego indeksu STOXX Europe 600, który otworzył się 0,37% pod kreską. Jednak w kolejnych godzinach handlu oba te wskaźniki radziły już sobie lepiej i w momencie sporządzania tego komentarza notowały nieduży wzrost.

Nieoczekiwanym tematem dnia na GPW stała się decyzja trzech spółek z grupy PBG tj. PBG, Hydrobudowa Polska oraz APRIVIA o złożeniu w sądzie wniosków o ogłoszenie ich upadłości układowej.

Po stronie makro

Wczoraj chińskie Narodowe Biuro Statystyczne Chin oraz Chińska Federacja Logistyki i Zakupów (CFLP) podały, że oficjalny indeks PMI dla sektora usług Państwa Środka spadł w maju do poziomu 55,2 pkt z 56,1 pkt w kwietniu i był najniższy od marca 2011 r., czyli od momentu od kiedy ten wskaźnik jest liczony w obecnym kształcie. Według danych CFLP sektor usług w Chinach odpowiada obecnie za 43 proc. gospodarki tego kraju.

Z kolei dziś okazało się, że indeks Sentix mierzący poziom zaufania europejskich inwestorów obniżył się w czerwcu do swojego ponad 3-let. minimum (a dokładnie to od maja 2009 r.), zniżkując do minus 28,9 pkt z minus 24,5 pkt w maju. Jego odczyt był jednak nieco lepszy niż oczekiwane na rynku minus 29,5-30,0 pkt.

W poniedziałek poinformowano też, że w kwietniu ceny produkcji w Eurolandzie wzrosły w ujęciu rok do roku o 2,6%, a miesiąc do miesiąca nie uległy one zmianie. Średnia prognoz wskazywała na odczyt na poziomie odpowiednio: +2,7% i +0,2%.

Dziś o godz. 16:00 napłyną jeszcze dane ze Stanów Zjednoczonych o zamówieniach w przemyśle za kwiecień. Analitycy spodziewają się, że wzrosły one m/m o 0,2-0,3%, po tym jak w marcu spadły o 1,9%.

Bieżąca sytuacja rynkowa

Dziś o godz. 15:10 indeks blue-chipów, czyli WIG20, szedł w górę o 0,17% do 2075,09 pkt, paneuropejski indeks STOXX Europe 600 rósł o 0,07% do 235,26 pkt, a kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P500 polepszały swoje notowania o 0,35% do 1278,45 pkt, zapowiadając lekko zwyżkowe otwarcie poniedziałkowego handlu za oceanem.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)