Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Spore spadki na giełdzie. Dłuższa korekta rozpoczęta?

0
Podziel się:

Zobacz, co spowodowało gwałtowną wyprzedaż na europejskich parkietach.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
bFfYUNKJ

Łukasz Pałka, godz. 17.35

Inwestorzy na warszawskiej giełdzie mają za sobą sesję, która upłynęła pod znakiem sporych spadków. Na rynek znów wróciły obawy o kondycję strefy euro.

W drugiej części handlu spadki głównego indeksu WIG20 jeszcze się pogłębiły. Podobnie wyglądała sytuacja w przypadku pozostałych wskaźników warszawskiej giełdy. Wszystkie spadły o ponad 1,5 procenta.

bFfYUNKL

Główne indeksy warszawskiej giełdy podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy na warszawskim parkiecie poddali się dzisiaj kiepskim nastrojom, które napłynęły do nas z krajów strefy euro. W całej Europie na giełdach dominowały spore spadki, do których pretekstem stały się kolejne doniesienia o kłopotach Eurolandu. Chodzi między innymi o słabe dane makroekonomiczne, jak również mało udaną aukcję hiszpańskich obligacji. Do tego doszedł potem kiepski odczyt amerykańskiego wskaźnika ISM dla sektora usługowego, który był niższy od wcześniejszych prognoz analityków.

Kilka spółek notowanych w WIG20 zaliczyło dzisiaj pod tym wpływem spore spadki. Inwestorzy wyprzedawali akcje GTC, KGHM, TVN, Pekao i Lotosu. Wszystkie straciły po ponad 3 procent.

bFfYUNKR

*GPW: Spadki się pogłębiają. Nie pomogły ważne dane *

Łukasz Pałka, godz. 15.02

Dane z amerykańskiego rynku pracy na razie nie skłaniają inwestorów do kupowania akcji. Handel na Wall Street zapewne rozpocznie się od wyprzedaży.

Indeks WIG20 traci już około 1,3 procenta. Inwestorzy wyprzedają również akcje spółek notowanych w pozostałych indeksach. Kiepskie nastroje panują również na europejskich parkietach. Na niemieckim parkiecie spadki głównego indeksu przekraczają już 2 procent.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bFfYUNKS

Optymizmu wśród inwestorów nie zwiększyły na razie dane z amerykańskiego rynku pracy. Według opublikowanego właśnie raportu ADP w marcu zatrudnienie w sektorze prywatnym amerykańskiej gospodarki wzrosło o 209 tysięcy osób. Dane się nieco lepsze od wcześniejszych prognoz analityków.

Wśród spółek notowanych w indeksie WIG20 najmocniej spadają notowania spółek GTC oraz KGHM. Obie tracą po ponad 3 procent. Przed głębokimi spadkami bronią się za to Bogdanka i PKO BP.

Coraz gorzej na GPW. Zobacz, co pogorszyło nastroje

Paweł Zawadzki, godzina 12:24

bFfYUNKT

Wszystkie indeksy warszawskiej giełdy tracą już po około 1 procent. Nastrojów panujących wśród inwestorów nie mogły poprawić ani opublikowane dotychczas dane z gospodarki, ani wiadomości, które napłynęły z Hiszpanii.

Tym samym, najważniejsze indeksy GPW niemal _ dorównały _ już do giełdowych wskaźników z Wielkiej Brytanii, Francji, czy Niemiec. Tam spadki sięgają obecnie od 1,2 do 1,8 procent.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bFfYUNKU

Z opublikowanych dziś danych ze Starego Kontynentu pozytywnie zaskoczył jedynie finalny odczyt wskaźnika obrazującego aktywność gospodarczą w europejskich usługach. Gorsze od prognoz analityków okazały się natomiast zarówno dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro oraz zamówieniach w niemieckim przemyśle.

Pozytywne wiadomości nie napłynęły także z Hiszpanii. Jeden z najmocniej zadłużonych i będących w ścisłym centrum zainteresowania rynków, kraj strefy euro uplasował dziś na rynku warte nieco ponad 2,5 mld euro. Choć pozyskał kwotę bliską dolnej granicy oczekiwań, to wyraźnie w górę poszły rentowności papierów skarbowych.

Inwestorom pozostaje czekać na sygnały z Europejskiego Banku Centralnego i dane ze Stanów Zjednoczonych - raport ADP oraz wskaźnik aktywności gospodarczej w amerykańskich usługach. EBC stóp procentowych zmienić nie powinien, zatem już tradycyjnie znacznie większa uwaga będzie skierowana na konferencję prasową po posiedzeniu banku centralnego.

GPW wyraźnie w dół, ale wciąż relatywnie mocna

Paweł Zawadzki, godzina 09:35

Po wczorajszych spadkach na parkietach zachodnioeuropejskich oraz amerykańskich trudno było spodziewać się wzrostów na GPW. Główne indeksy, zgodnie z oczekiwaniami, notowania rozpoczęły pod kreską.

Najmocniejszej przecenie ulega indeks największych spółek - traci bowiem około 0,8 procent. Lepiej radzą sobie sWIG80 i mWIG40, które zniżkują, jednak skala spadków sięga około 0,3-0,4 procent.

Zobacz notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW w dalszym ciągu wypada jednak lepiej niż najważniejsze giełdy Starego Kontynentu. Wczoraj WIG20 stracił 0,1 proc., podczas gdy główne indeksy giełd w Paryżu, czy Frankfurcie zanurkowały o ponad 1 procent. Dziś traci niespełna 1 proc. mimo że indeksy najważniejszych giełd zachodniej Europy już tę barierę przekroczyły.

Kupującym nie pomógł opublikowany wczoraj protokół z ostatniego posiedzenia Fed. Wynika z niego bowiem, że znacznie zmalały szanse na kolejną turę luzowanie polityki pieniężnej. To przełożyło się gwałtowne umocnienie dolara oraz spadki na większości giełd.

Nerwowo na Wall Street. Co z akcjami na GPW?

Paweł Zawadzki, 03.04, godzina 22:35

O wzrosty na warszawskiej giełdzie będzie coraz trudniej. Powodów do zadowolenia inwestorom posiadającym w swoich portfelach akcje nie dają bowiem ani komunikat z posiedzenia Fed, ani sytuacja na wykresie WIG20. Nie pomaga także świąteczny kalendarz.

Rezerwa Federalna nie widzi potrzeby dalszego luzowania polityki pieniężnej – taki wniosek płynie z protokołu z marcowego posiedzenia przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego. Liczba członków wskazujących, że kolejna tura _ luzowania ilościowego _ może okazać się niezbędna, jeśli gospodarka zacznie tracić impet, była niższa niż na poprzednim posiedzeniu.

Znacznie mniejsze szanse na Q3E momentalnie skłoniły inwestorów do pozbywania się akcji. Choć najważniejsze amerykańskie indeksy pod kreską były praktycznie przez całą sesję, to po publikacji protokołu skala spadków się podwoiła. Ostatecznie większość tej mocno _ emocjonalnej przeceny _ została odrobiona, jednak wszystkie indeksy Wall Street notowania zakończyły na minusie.

Zobacz przebieg wtorkowej sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Takie zakończenie sesji za Oceanem nie najlepiej wróży otwarciu notowań na GPW. Tym bardziej, że we wtorek warszawski parkiet był relatywnie silny. WIG20 poszedł w dół o symboliczne 0,1 proc., podczas gdy główne indeksy giełd we Frankfurcie, czy Paryżu straciły odpowiednio 1,1 i 1,6 procent. Aktualnie trudno znaleźć argument przemawiający za tym, że najbardziej prestiżowy indeks GPW może ruszyć w przeciwnym kierunku niż reszta giełd.

Dodatkowo WIG20 nie zdołał zamknąć wtorkowych notowań powyżej 2300 pkt, mimo że niemal przez całą sesję znajdował się ponad tą, istotną z punktu widzenia analizy technicznej, barierą. To sugeruje, że obecnie bardziej prawdopodobny od kolejnego ataku na 2300 pkt, jest ruch w kierunku najbliższego wsparcia (2240-2250 punktów). Dopiero jednak jego wyraźne _ przebicie _ dałoby pierwszy sygnał do powrotu WIG20 w okolice tegorocznych minimów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/248/m210424.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/podatek;belki;zobacz;jak;rozliczyc;sprzedaz;akcji;na;gpw,118,0,1059446.html) *Twoje akcje straciły? Możesz zapłacić podatek * Zbliża się ostateczny termin zapłaty podatku Belki. Zobacz jako go rozliczyć. Do kupowania akcji nie zachęca także sam kalendarz. Inwestorzy z GPW _ pohandlują _ jeszcze w środę i czwartek, po czym _ idą _ na 4-dniowy, świąteczny urlop. Przed komputery powrócą dopiero we wtorek.

Biorąc pod uwagę, że w piątek zostaną opublikowane, kluczowe w tym tygodniu, dane z amerykańskiego rynku pracy oraz fakt, że Nowy Jork do handlu wraca dzień wcześniej niż Warszawa, spora rzesza graczy operujących na GPW może powstrzymywać się od ważniejszych decyzji, a część z nich wręcz wycofywać środki z giełdy.

Szanse na to, że dwie najbliższe sesje nie upłyną pod znakiem marazmu i niewielkich obrotów nieco zwiększa kalendarz publikacji z gospodarki. W środę inwestorzy poznają między innymi – (z Europy) sprzedaż detaliczną w strefie euro i zamówienia w niemieckim przemyśle oraz (ze Stanów Zjednoczonych) raport ADP o zatrudnieniu oraz wskaźnik aktywności gospodarczej w usługach (ISM).

To jeszcze nie koniec ważnych wydarzeń - wyjątkowo w środę decyzję w sprawie stóp procentowych w Eurolandzie podejmie Europejski Bank Centralny. Zapewne pozostawi je na dotychczasowym poziomie, jednak bardzo ważne będą słowa, które padną na konferencji prasowej szefa EBC. Swoje posiedzenie, decyzją w sprawie stóp procentowych w Polsce zakończy także Rada Polityki Pieniężnej. Również w tym przypadku rynki nie oczekują ich zmiany.

Sam porównuj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bFfYUNLm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)