Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Wróbel
|

Surowce ustawiały sytuację na giełdach

0
Podziel się:

Niewielka liczba ważnych danych z największych światowych gospodarek i mała zmienność kursów giełdowych indeksów nie oznaczają, że w minionym tygodniu na rynkach wiało nudą.

Surowce ustawiały sytuację na giełdach

Centrum zainteresowania inwestorów zaczyna się przenosić z finansowych problemów poszczególnych państw na rynki surowcowe, gdzie ceny nie przestają rosnąć. Miedź podrożała w minionym tygodniu o ponad 3 proc. i była wyceniana wyżej niż w przed załamaniem hossy z 2008 r., a ropa naftowa zmagała się lokalnym oporem leżącym na wysokości 90 USD za baryłkę.

Jest to ważne z kilku powodów. Po pierwsze, wzrostowi cen surowców przestała sprzyjać sytuacja na rynkach walutowych, gdzie dolar umacniał się względem pozostałych walut. W piątek po południu kurs euro znajdował się w okolicy 1,32 USD, czyli o około 1,4 proc. niżej niż przed tygodniem, a typowo surowcowa waluta, jaką jest nowozelandzki dolar potaniał względem _ zielonego _ o ponad 2 proc. Zaniknęła zatem silna korelacja między instrumentami uznawanymi przez inwestorów za bardziej ryzykowne, co w połączeniu z niskim odczytami indeksu zmienności VIX (ok. 17, poprzedni dołek ustalony został w okolicy 15 w kwietniu 2010 r., tuż przed wzrostem do 45), może zwiastować, że zbliżamy się do średnioterminowego wyczerpania trendu wzrostowego.

Po drugie, można powiedzieć, że rynki surowcowe miały w minionym tygodniu patent na generowanie ruchów indeksów giełdowych. Najlepszym przykładem był WIG20, który poprzednie lokalne wierzchołki zdołał osiągnąć niemal wyłącznie dzięki wzrostom cen akcji PKN Orlen, Lotos-u oraz KGHM. Mimo obniżki wiarygodności kredytowej Irlandii przez agencje ratingowe, spółki z sektora finansowy zachowywały się dość spokojnie.

Pogoń za spółkami surowcowymi przez zarządzających kapitałem w funduszach inwestycyjnych w miarę zbliżania się końca roku staje się coraz bardziej gorączkowa - w obecnych warunkach ten segment rynku daje największe szanse na dogonienie konkurencji.

Po trzecie, wysokie ceny surowców znajdują już przełożenie w rosnącej inflacji i to w perspektywie kilku miesięcy może być największym problemem banków centralnych. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że w Niemczech inflacja jest najwyższa od dwóch lat, a Chinach bank centralny podniósł stopy procentowe już po raz szósty w tym roku. W piątek po południu WIG20 przy niewielkich obrotach (o godz. 16 wynosiły mniej niż 1 mln PLN) rósł symbolicznie (o 0,1 proc.). Za granicą tydzień kończył się także spokojnie - w Londynie FT-SE zyskiwał na wartości 0,1 proc., podobnie jak paryski CAC40, a za oceanem S&P500 rozpoczął sesję od zwyżki o ok. 0,3 proc.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)