Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie wystraszyła inwestorów z GPW, ale na krótko

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, co wydarzyło się w tym tygodniu na rynku finansowym.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

W skali tygodnia WIG20 stracił niespełna procent. Pozostałe indeksy (WIG50 i WIG250) mimo sytuacji na Ukrainie zanotowały wzrost. Panika pojawiła się na rynku w czwartek, kiedy na teren naszych wschodnich sąsiadów wtargnęły regularne wojska rosyjskie. Ostatnie pięć dni na giełdach to również historyczny rekord amerykańskiego indeksu S&P500 oraz półroczne wyniki dużych spółek z GPW.

Pierwsze trzy dni przebiegały na polskiej giełdzie spokojnie z tendencją wzrostową. Największy skok notowań odnotowaliśmy we wtorek. Wówczas WIG20 urósł o 0,77 procent. Ponad procentową zwyżkę zanotował WIG50.

Dobre nastroje wśród inwestorów w Europie wywołały poniedziałkowe rekordy na Wall Street. Pierwszy raz w historii indeks S&P500 przekroczył poziom 2000 punktów. Wskaźnik ten jest wyliczany od 1957 roku.

Na plus zadziałał także wtorkowy odczyt sprzedaży detalicznej w Polsce za lipiec. Zmiana w ujęciu rocznym była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 2,1 procent. Jednocześnie wypadła lepiej od rezultatu czerwcowego.

Notowania indeksów z GPW w minionym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Środa to przede wszystkim dzień z wynikami dużych spółek na GPW. Półroczne raporty opublikowali tacy giganci jak Asseco Poland, Enea, PGE, PZU czy TVN. Więcej od prognoz zarobił największy polski ubezpieczyciel. W samym drugim kwartale zysk netto wyniósł 960 mln złotych. O wiele lepiej zaprezentowały się spółki energetyczne. Enea na głównej działalności zarobiła 492,2 mln złotych wobec 196,5 mln złotych przed rokiem.

Wśród innych danych ze spółek należy wymienić również czwartkowy raport półroczny Bogdanki, która zarobiła nie tylko mniej od prognoz, ale również mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Najwięcej emocji na rynku wzbudził czwartek. Była to najgorsza sesja w tym miesiącu. Powodem było wejście regularnych wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. WIG20 stracił wówczas 1,86 procent. W najgorszym momencie przecena wyniosła blisko 3 procent.

Negatywne informacje ze Wschodu bilansowały dobre dane gospodarcze z USA. PKB w ujęciu zannualizowanym w drugim kwartale wzrósł o 4,2 procent kwartał do kwartału. Nie przejmować się sytuacją za naszą wschodnią granicą zdawały się giełdy w Londynie i Paryżu. Z kolei na fali tych wydarzeń WIG-Ukraina stracił podczas pięciu sesji ponad 6,5 procent.

Notowania indeksu WIG-Ukraina w minionym tygodniu

Sytuacja podczas piątkowej sesji pokazała jednak, że czwartkowa sytuacja była lekko przesadzona. Podczas ostatniej sesji tego tygodnia indeksy zmieniały swoją wartość minimalnie. WIG20 stracił 0,18 procent. Na mocnym plusie znalazł się WIG250, który poszybował o około procent w górę. Niewiele zmieniła publikacja finalnego odczytu PKB z polskiej gospodarki (+ 3,3 procent). Nieco więcej działo się na rynku walutowym, gdzie za jedno euro trzeba zapłacić około 4,21 zł, a za dolara 3,20 zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)