Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sytuacja na Ukrainie wystraszyła inwestorów z GPW, ale na krótko

Sytuacja na Ukrainie wystraszyła inwestorów z GPW, ale na krótko

W skali tygodnia WIG20 stracił niespełna procent. Pozostałe indeksy (WIG50 i WIG250) mimo sytuacji na Ukrainie zanotowały wzrost. Panika pojawiła się na rynku w czwartek, kiedy na teren naszych wschodnich sąsiadów wtargnęły regularne wojska rosyjskie. Ostatnie pięć dni na giełdach to również historyczny rekord amerykańskiego indeksu S&P500 oraz półroczne wyniki dużych spółek z GPW.

Pierwsze trzy dni przebiegały na polskiej giełdzie spokojnie z tendencją wzrostową. Największy skok notowań odnotowaliśmy we wtorek. Wówczas WIG20 urósł o 0,77 procent. Ponad procentową zwyżkę zanotował WIG50.

Dobre nastroje wśród inwestorów w Europie wywołały poniedziałkowe rekordy na Wall Street. Pierwszy raz w historii indeks S&P500 przekroczył poziom 2000 punktów. Wskaźnik ten jest wyliczany od 1957 roku.

Na plus zadziałał także wtorkowy odczyt sprzedaży detalicznej w Polsce za lipiec. Zmiana w ujęciu rocznym była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 2,1 procent. Jednocześnie wypadła lepiej od rezultatu czerwcowego.

Notowania indeksów z GPW w minionym tygodniu

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Środa to przede wszystkim dzień z wynikami dużych spółek na GPW. Półroczne raporty opublikowali tacy giganci jak Asseco Poland, Enea, PGE, PZU czy TVN. Więcej od prognoz zarobił największy polski ubezpieczyciel. W samym drugim kwartale zysk netto wyniósł 960 mln złotych. O wiele lepiej zaprezentowały się spółki energetyczne. Enea na głównej działalności zarobiła 492,2 mln złotych wobec 196,5 mln złotych przed rokiem.

Wśród innych danych ze spółek należy wymienić również czwartkowy raport półroczny Bogdanki, która zarobiła nie tylko mniej od prognoz, ale również mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Najwięcej emocji na rynku wzbudził czwartek. Była to najgorsza sesja w tym miesiącu. Powodem było wejście regularnych wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. WIG20 stracił wówczas 1,86 procent. W najgorszym momencie przecena wyniosła blisko 3 procent.

Negatywne informacje ze Wschodu bilansowały dobre dane gospodarcze z USA. PKB w ujęciu zannualizowanym w drugim kwartale wzrósł o 4,2 procent kwartał do kwartału. Nie przejmować się sytuacją za naszą wschodnią granicą zdawały się giełdy w Londynie i Paryżu. Z kolei na fali tych wydarzeń WIG-Ukraina stracił podczas pięciu sesji ponad 6,5 procent.

Notowania indeksu WIG-Ukraina w minionym tygodniu

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Sytuacja podczas piątkowej sesji pokazała jednak, że czwartkowa sytuacja była lekko przesadzona. Podczas ostatniej sesji tego tygodnia indeksy zmieniały swoją wartość minimalnie. WIG20 stracił 0,18 procent. Na mocnym plusie znalazł się WIG250, który poszybował o około procent w górę. Niewiele zmieniła publikacja finalnego odczytu PKB z polskiej gospodarki (+ 3,3 procent). Nieco więcej działo się na rynku walutowym, gdzie za jedno euro trzeba zapłacić około 4,21 zł, a za dolara 3,20 zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy
Money.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie
2014-08-31 07:34 portfel 10-sięciotysiącznik na forum
Nadal płynie kapitał zarówno do funduszy akcji jak i obligacji w USA

The inflows were the biggest since April, according to the data from ICI, a U.S. mutual fund trade organization. Funds that specialize in U.S. stocks attracted $738 million, marking their first week of new money since April. Bond funds attracted $5 billion, marking their biggest inflows since early May

http://www.reuters.com/article/2014/08/27/us-investing-fundflows-ici-idUSKBN0GR1M220140827

To jest pewnie to "wywalanie" i "brak kapitału" na rynku o którym dzień w dzień pisze tu emeryt

"Nie ma kasy na umorzenia" :)))
ZT
83.6.163.* 2014-08-30 17:53
Na rynku mamy ciężką sytuację z powodu konfliktu na Ukrainie, zacząłem dziś analizę od poszukiwania jakiejś niedźwiedziej formacji, która pokazałaby koniec sierpniowej fali wzrostowej i takowej nie znalazłem, tak więc poprzedni komentarz pozostaje w mocy, za to na wykresie w20 z łatwością znalazłem formację kontynuacji sierpniowych wzrostów, która się zowie "Reciprocal AB=CD" tu: http://stooq.pl/q/a/?s=wig20&i=360&u=12045444 Jak sama nazwa wskazuje jest to odwrócona klasyczna formacja AB=CD i pojawia się na odwróceniach trendu i zapoczątkowuje nowy ruch. W naszym przypadku kończy spadki od czerwcowo-sierpniowe i jest elementem nowej fali wzrostowej od sierpnia. Na rysunku pokazałem wsparcie od którego powinna nastąpić kontynuacja wzrostów (linie zielone ok. 2400). Dodatkowo gwałtowne osłabienie USDPLN do okolic 3.2 czyni akcje atrakcyjne dla zagranicy. Kolejno, dalej będę się upierał, że otoczenie makro sprzyja wzrostom (PKB, stopy%). Niestety nie ma tak różowo bo niestety atak na Ukrainę jest czynnikiem nie dającym się w żaden sposób przewidzieć i wszelkie analizy mogą wziąć w łeb, w końcu w/w formacja może zostać zanegowana, dlatego należy uważnie obserwować w najbliższym tygodniu poziom 2400 pkt. Reasumując jest szansa, że spadki zatrzymają się na 2400, ale jeśli poziom ten zostanie z hukiem przebity (o co może zadbać car Putin I) to wejdziemy prawdopodobnie w spadki, które potrwają do grudnia. Miłego łikendu oby bez niemiłych niespodzianek na froncie wschodnim. Kiedy człowiek nauczy się wyciągać wnioski z historii?
z13
217.99.32.* 2014-08-29 17:35
O Boże Ukraina znowu przestraszyła naszych wytrawnych inwestorów.No jestem straszliwie tym wstrząśnięty.Przecież na tej pożal się Boże giełdzie to normalka.Głupota goni głupotę.