Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Szczyt sięga zenitu. Co dalej na giełdach?

0
Podziel się:

Na GPW odnotowano niewielkie wzrosty. Inwestorzy liczą, że Hiszpania już wkrótce poprosi o międzynarodową pomoc, a kryzys zadłużenia w strefie euro zostanie załagodzony.

Szczyt sięga zenitu. Co dalej na giełdach?

Na GPW odnotowano niewielkie wzrosty. Inwestorzy liczą, że Hiszpania już wkrótce poprosi o międzynarodową pomoc, a kryzys zadłużenia w strefie euro zostanie załagodzony. WIG20 zyskał w czwartek 0,3 proc., a WIG 0,4 proc. Obydwa indeksy zaliczyły jednak także przejściowe spadki. Pierwszy z nich tracił maksymalnie 0,4 proc., a drugi 0,2 procent.

Rynek spodziewa się, że Hiszpania zwróci się o wsparcie już w ciągu najbliższych kilku tygodni. Pozwoli to Europejskiemu Bankowi Centralnemu uruchomić program skupu hiszpańskich obligacji. Inwestorom pomogły też opublikowane dane świadczące o stabilizacji chińskiej gospodarki Zgodnie z oczekiwaniami PKB tego kraju wzrósł w trzecim kwartale o 7,4 proc. w ujęciu rok do roku. Nieco lepsze od oczekiwań okazały się natomiast dane dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Sprzedaż wzrosła o 14,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2011 r. (oczekiwano zwyżki o 13,3 proc.). Produkcja zwiększyła się natomiast o 9,2 proc., wobec oczekiwanego wzrostu o 9 proc. Pozytywne zaskoczenie było oczekiwane, ale odczyty i tak pomogły giełdom.

Odskok od normy

Rozczarował natomiast odczyt liczby tzw. nowych bezrobotnych, czyli osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Po ubiegłotygodniowej, zaskakującej fali optymizmu, tym razem przyszło graczom przełknąć gorzką pigułkę, gdyż bezrobotnych przybyło o 46 tys. i przekroczone zostały prognozy analityków. Sytuacja nieznacznie poprawiła się po danych o wzroście aktywności gospodarczej w regionie Filadelfii oraz wzroście indeksu wskaźników wyprzedzających. Mimo tych optymistycznych odczytów, większą uwagę gracze zwracali na dane z rynku pracy, co dodawało siły stronie podażowej.

Sezon dobrych wyników

W centrum uwagi inwestorów znajdują się obecnie publikacje wyników finansowych amerykańskich spółek. Nastroje wsparły lepsze od prognoz sprawozdania między innymi Johnson & Johnson i Goldman Sachs, jednak jednocześnie rynki rozczarowały wyniki IBM i JP Morgan Chase. W trzecim kwartale 2012 roku wyższy od oczekiwań zysk zanotowało 65 procent z 14 procent firm wchodzących w skład indeksu S&P 500, które podały dotąd wyniki. Średnia długookresowa wynosi 62 procent.

Szczyt sięga zenitu

Inwestorzy czekają także na efekty rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego szczytu Unii Europejskiej. Zastanawiają się, jak przywódcy regionu rozwiążą kwestie Grecjii, Hiszpanii i unii bankowej. Rynki nie spodziewają się jednak, że na szczycie podjęte zostaną jakiekolwiek znaczące decyzje, więc inwestorzy wolą się wstrzymać z decyzjami.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)