Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

To był tydzień rekordów na Wall Street

0
Podziel się:

Przeczytaj w komentarzu analityka Money.pl, co się stało na rynkach akcji w Polsce i na świecie.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Indeks WIG20, przy obrotach na całym rynku na poziomie ponad 650 milionów złotych, zakończył dzień na 0,26-procentowym plusie. Nie był to jednak udany tydzień dla kupujących na GPW. Polskie blue chips od poniedziałku straciły bowiem równo 1,7 proc. Tymczasem indeksy na Wall Street, po bardzo dobrych wiadomościach z amerykańskiej gospodarki, osiągają pięcioletnie maksima.

Przemysłowy Dow Jones, po blisko procentowych wzrostach na początku notowań, dobił dziś do pułapu 14 tysięcy punktów, zbliżając się maksimów z drugiej połowy października 2007 roku. Podobnie wcześniej S&P500 osiągnął pięcioletnie maksimum, zamykając się we wtorek na wysokości 1508 punktów.

Notowania amerykańskich indeksów w tym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Motorem dla kupujących w tym tygodniu okazały się niezłe dane z tamtejszej gospodarki. Chodzi między innymi o dzisiejszą publikację indeksu ISM dla amerykańskiego sektora produkcyjnego, który wyniósł 53,1, względem prognoz ekonomistów 50,5 pkt. Dzień wcześniej pozytywnie zaskoczył również indeks PMI za styczeń w sektorze przemysłowym w okolicach Chicago, który wzrósł z 50 do 55,6 pkt. To najwyższy wynik od połowy 2006 roku.

Najważniejsze i najlepsze dane pojawiły się jednak z amerykańskiego rynku pracy. Zmiana liczby pracowników zatrudnionych w amerykańskich przedsiębiorstwach prywatnych, niemal zgodnie z oczekiwaniami, wyniosła w styczniu plus 166 tysięcy, względem 202 tysięcy w grudniu. Równocześnie w sektorze pozarolniczym przybyło 157 tysięcy, względem prognozowanych 160 tysięcy nowych etatów. Bureau of Labor Statistics podało również, że stopa bezrobocia w USA wynosi obecnie 7,9 procent. Choć wyniki nie spełniły oczekiwań ekonomistów, oznaczają jednak, że amerykański rynek pracy ma za sobą kolejny, dobry miesiąc.

Dobre nastroje na giełdach w USA nie udzieliły się jednak na GPW w Warszawie. Indeks WIG20 ostatecznie nie obronił poziomu 2500 punktów i kontynuuje korektę zapoczątkowaną w połowie stycznia.

Notowania WIG20 w mijającym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Mocna przecena WIG20 w tym tygodniu była efektem sporego spadku akcji Pekao SA. Według informacji agencyjnych, włoski inwestor UniCredit sprzedał pakiet 9,1 procent akcji banku po 156 złotych za sztukę. Suma całej transakcji sięgnęła więc kwoty 3,7 miliarda złotych, co poskutkowało przeceną notowań banku o ponad 6 procent.

Nie bez znaczenia była też publikacja Głównego Urzędu Statystycznego na temat polskiego PKB w 2012 roku. Według wstępnego odczytu, zmiana wyniósła 2 proc. wobec 4,3 proc. poprzednio. Jest to wynik nieco gorszy od średniej oczekiwań ekonomistów na poziomie 2,1 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)