Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Tusk i Rostowski spowodowali wyprzedaż akcji

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz o najważniejszych, giełdowych wydarzeniach mijającego tygodnia.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Za nami tydzień, w którym ziściły się obawy inwestorów, dotyczące przyszłości funduszy emerytalnych. Nie pozostało to bez wpływu na notowania głównych indeksów.

Ostatnia sesja czerwca nieco złagodziła zły obraz, jaki pozostawia po sobie mijający tydzień na GPW. Inwestorzy nie zdążyli nawet odreagować mocnej wyprzedaży po wystąpieniu Bena Bernanke z 19. czerwca i zapowiedzi likwidacji programu QE3, gdy tym razem duży niepokój na rynek wprowadzili przedstawiciele polskiego rządu.

Zobacz główne indeksy GPW w mijającym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pretekstem do wyprzedaży akcji stała się długo oczekiwana publikacja raportu rządu na temat OFE, które na polskiej giełdzie zgromadziły w sumie około 100 miliardów złotych. Rząd zaprezentował trzy propozycje zmian w OFE. Chociaż najbardziej realna wydaje się tylko jedna z nich, o czym pisaliśmy tutaj, to jednak każda - delikatnie mówiąc - dość wyraźnie ogranicza ilość środków płynących z OFE na giełdę. Reakcja inwestorów była bardzo nerwowa, co negatywnie odbiło się na notowaniach zwłaszcza dużych spółek. Niemniej jednak taka sytuacja powinna niepokoić wszystkich inwestorów, bo fundusze emerytalne są obecne w akcjonariacie aż 70 procent firm na naszym parkiecie.

Nie bez wpływu na pogorszenie nastrojów wśród polskich inwestorów jest też fakt, że zwłaszcza kilka dużych spółek zawiodło, jeżeli chodzi o dywidendy. Mowa tu chociażby o miedziowym koncernie KGHM. Oczekiwania dotyczące dywidendy sięgały kilkunastu złotych na akcję, a ostatecznie stanęło na 9,8 złotego za papier. Niższe od prognoz okazały się również dywidendy z PGE i PKN Orlen.

Zwłaszcza akcjonariusze wspomnianej spółki energetycznej PGE również mają za sobą trudny tydzień. Jej notowania zaliczyły w czwartek ostry spadek do poziomu najniższego w historii. Powodem była zapowiedź premiera Donalda Tuska o tym, że PGE będzie rozbudowywać Elektrownię Opole.

Jeżeli chodzi o wydarzenia za granicą, to w mijającym tygodniu zdecydowanie zostały one w Polsce przysłonięte przez sprawę OFE. Wśród ważnych informacji warto odnotować ostateczny odczyt PKB w USA po pierwszym kwartale (zannualizowany wzrost 1,8 procent), który okazał się gorszy od prognoz. To paradoksalnie dobra wiadomość dla tych, którzy oczekują, że Ben Bernanke jednak wstrzyma się z ograniczeniem skupu obligacji w ramach programu QE3.

Z kolei zgodna z prognozą okazała się najnowsza liczba wniosków o zasiłki w USA: ukształtowała się tym tygodniu na poziomie 346 tysięcy.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)