Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tydzień na GPW. WIG20 w ważnym miejscu. Koniec wyprzedaży przez OFE

0
Podziel się:

Przeczytaj, jak minął ostatni tydzień na warszawskiej giełdzie.

Tydzień na GPW. WIG20 w ważnym miejscu. Koniec wyprzedaży przez OFE

Cały miniony tydzień to dla WIG20 walka o utrzymanie się powyżej poziomu 2300 pkt. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w kolejnych dniach.

Szczególnie widać to było w środę, gdy wszystkie rynki w oczekiwaniu na wieczorną decyzję amerykańskiego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie QE3 notowały dość silne przeceny. W piątek WIG20 okazał się wyjątkowo odporny na zagraniczne spadki, zyskując w na koniec sesji 0,86%. Ostatecznie, indeks dwudziestu największych spółek z polskiego parkietu utrzymał się powyżej ważnego poziomu, zwiększając swoją wartość względem zamknięcia z zeszłego tygodnia jedynie o 0,36%. Pod tym względem, liderem na polskim parkiecie był sWIG80 który wzrósł o prawie 2%, a cała giełda zyskała około 0,5%.

Wydarzeniem tygodnia było wspomniane posiedzenie FOMC, na którym zdecydowano o dalszym wygaszaniu miesięcznego skupu aktywów, również o 10 mld dolarów. Takiego ruchu spodziewała się zdecydowana większość analityków i w związku z tym, w czwartek europejskie indeksy (wliczając nasz) odrobiły część środowych korekt.

Tydzień minął pod znakiem słabych informacji z globalnej gospodarki, oraz całkiem przyzwoitych z naszego kraju. Negatywnie zaskakiwały szczególnie dane ze Stanów Zjednoczonych - amerykański rynek nieruchomości pozostaje pod dużą presją wygaszania QE3, ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła z 329 tysięcy do 348 tysięcy (o 17 tysięcy więcej niż przewidywano), nieco gorszy okazał się także pierwszy odczyt PKB za 4 kwartał. W Niemczech miesiąc do miesiąca spadła sprzedaż detaliczna, japońscy konsumenci również wykazali się, nieco większą niż przewidywana, słabością, a pozytywnym akcentem był spadek stopy bezrobocia w całej Strefie Euro o 0,1 punktu procentowego.

W czwartek GUS opublikował dane o wzroście PKB w Polsce w 2013 roku, który wyniósł 1,6%, a więc nieco wyżej od prognoz. Potwierdza to przewidywania dyrektorów finansowych, których opinie w swoim raporcie zebrał Deloitte. Większość z nich uważa, że wzrost gospodarczy w bieżącym roku przekroczy zeszłoroczną zmianę PKB. Wydźwięk raportu jest generalnie bardzo pozytywny, w związku z czym można oczekiwać, że sytuacja gospodarcza w kraju będzie się stabilnie poprawiać.

Z punktu widzenia warszawskich inwestorów, ważne odczyty czekają nas w pierwszej połowie tygodnia, kiedy to publikowane będą wskaźniki PMI dla europejskich krajów, czwartkowe posiedzenie i konferencja EBC, oraz piątkowe dane o zmianie zatrudnienia w USA.

W środę Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce, jednak jakakolwiek zmiana jest bardzo mało prawdopodobna.

WIG20 powinien w nadchodzącym tygodniu wybić któreś z ograniczeń obecnej konsolidacji, a wybicie to prawdopodobnie określi kierunek ruchu w najbliższych dniach. Biorąc pod uwagę średnioterminową sytuację techniczną, bardziej prawdopodobne nadal pozostają spadki, choć trzeba pamiętać, i może być to czynnik o wiele ważniejszy, że z warszawskiej giełdy zdjęty zostaje właśnie ciężar wyprzedaży akcji przez OFE.

W mijającym tygodniu wyniki publikowały dwa banki - Nordea oraz BZWBK. Zysk netto pierwszego z nich spadł w czwartym kwartale o prawie 60%. Sam bank wciąż czeka na decyzję KNF w sprawie przejęcia przez PKO BP, która ma zostać podjęta jeszcze przed końcem I kwartału bieżącego roku. Zysk netto drugiego z banków również zmienił się o około 60%, z tym że przeciwną stronę. BZWBK zarobił w ostatnim kwartale 2013 roku ponad 650 milionów złotych, jednak informacja ta nie wywołała istotnej reakcji inwestorów.

Do innych ważnych informacji należy przede wszystkim autoryzacja Apple na sprzedaż swoich produktów, jaką otrzymał Komputronik. Kurs spółki rósł w dniu ogłoszenia informacji nawet o 8,5%.

Umowę o współpracy podpisały również Enea Trading (część grupy kapitałowej Enea) oraz PKN Orlen. Płocki koncern naftowy sprzedawać będzie Enei gaz ziemny, co w efekcie ma zoptymalizować odpowiedzialnej za handel hurtowy Enea Trading koszty jego pozyskania.

Na główny rynek przenosi się Comperia. Maksymalna cena akcji na które zapisywać się można od 1 lutego do 7 lutego to 22 złote. Pozyskane środki w wysokości 10 mln złotych spółka zamierza przeznaczyć na inwestycje, ewentualną nadwyżkę na sfinansowanie działalności.

W opublikowanym w poniedziałek komunikacie UOKiK "zobowiązał PGNiG do zmiany praktyk, które utrudniały liberalizację rynku gazu”. Urząd, przez owe praktyki ma na myśli m.in. wyznaczanie maksymalnej ilości gazu, którą kontrahenci spółki mogą odsprzedawać, czy zakaz zmniejszania zamawianej ilości paliwa. Cena akcji spółki po chwilowym odbiciu kontynuuje spadki.

Wynik finansowy netto Tauronu za zeszły rok obniży rezerwa na nieotrzymane uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Spółka określa jej wielkość na około 219 milionów złotych. Raport roczny opublikowany zostanie w drugiej połowie marca. Mimo tej zapowiedzi, akcje Tauronu zyskiwały w dalszej część tygodnia, kontynuując odbicie od strefy popytowej w okolicach 4,10 PLN.

GPW wprowadzi pod koniec marca kolejne indeksy. Będzie to zapowiadany WIG50, który swoim zasięgiem obejmie 3/4 indeksu mWIG40, oraz część spółek z sWIG80. Prócz nowego indeksu średnich spółek, notowany będzie także WIG250, którego wprowadzenie jest wynikiem konsultacji, jakie zarząd giełdy przeprowadził z uczestnikami rynku (pierwotnie miał to być WIG100).

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)