Notowania

dziś w money
30.06.2009 23:21

USA: Słabe nastroje konsumentów nie pozwoliły na wzrosty

Ostatnia sesja w tym półroczu przyniosła spore rozczarowanie, przede wszystkim tym, którzy sądzili, że będziemy mieli do czynienia z tzw. window dressing.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zwolennicy tego typu myślenia zostali dzisiaj mocno sprowadzeni na ziemię z powodu nie najlepszych danych makro, a dokładnie fatalnego odczytu indeksu zaufania konsumentów.

W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami sytuacji, gdy odczyty danych makro były często lepsze od oczekiwań analityków. To rozbudziło apetyty inwestorów, dotyczące przyszłości. Dane, które otrzymaliśmy dziś przed sesją były ponownie lepsze niż oczekiwania rynku. Odczyt Indeksu S&P/Case-Schiller dla 20 metropolii w kwietniu obniżył się w ciągu roku o 18,1%, wobec szacowanych 18,5%. Lepsze dane dotyczyły również odczytu Indeksu Chicago PMI. 39,9 pkt to wynik lepszy niż prognozy analityków na poziomie 38,2 pkt.

Cała uwaga inwestorów skupiła się dzisiaj przede wszystkim na odczycie indeksu zaufania konsumentów, który okazał się mocno rozbieżny in minus w stosunku do tego, co prognozowali eksperci. Odczyt na poziomie 49,3 pkt, wobec szacowanych 57 pkt, jest tym bardziej zaskakujący, że w ostatnich miesiącach to właśnie odczyty tego wskaźnika były lepsze od oczekiwań, co powodowało u inwestorów zdecydowany wzrost optymizmu. Tym razem reakcja była odwrotna i od początku sesji mieliśmy do czynienia ze zdecydowanym atakiem niedźwiedzi, który bardzo szybko sprowadził indeks S&P500 nawet o 1,5% poniżej wczorajszego zamknięcia.

Spółkami, które mocno w dniu dzisiejszym odczuły negatywny sentyment inwestorów były przede wszystkim: jeden z największych producentów maszyn budowlanych i górniczych - Caterpillar. Akcje tej spółki spadły o ponad 4%. Inną znaną spółką, która odczuła boleśnie dzisiejszą przecenę był Starbucks, największa na świecie sieć kawiarni. Przecena była bolesna i wyniosła -5,19%. Do dobrych tej sesji nie zaliczą również Office Depot (-5,23%) oraz AIG. Akcje spółki przeceniono dzisiaj o ponad 14%. Spadek ten związany jest ze stratami, które spółka mogła zanotować na tzw. CDS (Credit Default Swap).

Wszystkie indeksy kończyły sesję na minusach. Dow Jones zniżkował o 0,95%, Nasdaq o 0,49%, a S&P500 0,85% .

* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
Noble Funds TFI
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz