Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Smolarek
|

W USA dobry początek trudnego tygodnia

0
Podziel się:

Tak jak przed sesją sugerowały kontrakty S&P500 rozpoczął sesję od spadków w okolicach 0.6%.

W USA dobry początek trudnego tygodnia

Tak jak przed sesją sugerowały kontrakty S&P500 rozpoczął sesję od spadków w okolicach 0.6%.

Było to powieleniem słabych nastrojów na giełdach w Europie. Indeks jednak nie spadał już dalej, lecz zaczął powoli się podnosić. Po półtorej godzinie był już w rejonach piątkowego zamknięcia (okolice 1042 pkt.) i przez kolejne trzy godziny poruszał się w tych rejonach. Na półtorej godziny przed końcem sesji popyt zaatakował i indeks zyskał 3 pkt. Pół godziny przed końcem indeks dodał kolejne 3 pkt. i zamknął sesję niemal na dziennym maksimum.

Zysk S&P500 wyniósł dziś 0.63% (poziom 1049.34 pkt.). Dow Jones zyskał 0.22% , a Nasdaq 0.52%. Dziś mija rok od upadku Lehman Brothers. W mediach pojawiało się więc sporo wypowiedzi znanych ekonomistów oraz przede wszystkim było przemówienie prezydenta Obamy. Nie miało to jednak wpływu na notowania. Inwestorzy rozpoczynają bardzo ciekawy tydzień i inne informacje są w kręgu zainteresowań.

W piątek po zamknięciu sesji administracja ogłosiła, że nakłada karne cło na opony importowane z Chin. Reakcja władz chińskich była ostra. Uważają to za naruszenie zasad handlu międzynarodowego. Napięcie między dwoma potęgami gospodarczymi nie jest niczym dobrym dla inwestorów i serwisy tłumaczyły tą informacją ujemne otwarcie giełd. Przypominam, że Chiny są głównym wierzycielem USA. Z takiego rozwoju sytuacji zadowoleni jednak mogli być akcjonariusze Goodyear, producenta opon, którego akcje wzrosły dziś o 3%.

Wraz z wyłaniającym się ożywieniem powoli zaczyna powracać temat fuzji i przejęć (M&A). Wielu widzi we wzmożonej aktywności M&A kolejną ,,nogę" podtrzymującą trend wzrostowy na giełdach. Skoro bowiem firmy chcą nieraz płacić odpowiednio dużą premię za udziały w przejmowanej spółce często oznacza to, że dobrze postrzegają przyszłość w swojej branży oraz uważają spółkę przejmowaną za odpowiednio tanią. Czy ta aktywność rzeczywiście nabierze tempa przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Ostatnio głośno było o Kraft i Cadbury. Dziś Sunday Telegraph podał, że Deutsche Telekom zlecił Deutsche Bank analizę potencjalnego przejęcia Sprint Nextel, amerykańskiego operatora telefonii komórkowej. Sprint nie potwierdził doniesień. Kurs spółki wzrósł dziś o 10.1%.

Najwięcej rosły kursy spółek użyteczności publicznej (+1.1%) oraz spółek przemysłowych (+1.75%). Te pierwsze zyskiwały m.in. na skutek informacji w WSJ, że fundusz narodowy Chin może kupić udziały w AES Corp (elektrownie). Spółka zyskała dziś 4.5%. Spółkom przemysłowym przewodził General Electric (+4.6%), który był też najlepszą spółką z Dow Jones.

Poza GE duże wzrosty w indeksie DJ notował JP Morgan (+2.9%), Du Pont (+1.5%) i Coca-Cola (+1.3%) . Traciła m.in. Alcoa (-0.4%), która dostała rekomendację ,,niedoważaj" od HSBC. Analitycy uważają, że spółka jest już za droga.

Dziś nie było żadnych danych makro. Cały tydzień jednak będzie obfitował w nie obfitował. Zaczynamy we wtorek od danych o sprzedaży detalicznej. Wiadomo, że samochody dzięki programowi ,,cash for clunkers" wzmocniły łączną sprzedaż, dlatego ważniejsza będzie informacja o sprzedaży bez środków transportu. Dane z sieci detalicznych za sierpień nie były najgorsze, wiele spółek pokazało sprzedaż wyższą od oczekiwań.

Poznamy też dane o produkcji (środa), dwa regionalne wskaźniki PMI (NY - wtorek i Philly - czwartek), raport z rynku nieruchomości (czwartek). Ciekawe również czy w danych o wnioskach o zasiłki zobaczymy dalszą poprawę. Ponadto wyniki kwartalne publikują takie spółki jak: FedEx, Best Buy, Oracle. A w piątek wygasają kontrakty i opcje. Zatem tydzień zapowiada się bardzo interesująco.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)