Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Wall Street zaczyna od nieśmiałych wzrostów. Na GPW pogorszenie nastrojów

0
Podziel się:

O tym, co obecnie dzieje się na światowych rynkach akcji - czytaj w komentarzu Money.pl.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Amerykańskie indeksy rozpoczęły notowania powyżej wczorajszego zamknięcia - S&P 500 liczy obecnie 1737 punktów i pomału oddala się od rekordów z września.

Tym, co uzasadnia dobre nastroje inwestorów za Oceanem, są między innymi wyniki tamtejszych spółek. General Electric w trzecim kwartale zaraportował zysk na akcję na poziomie 36 centów, wobec nieco niższych prognoz. Również przychody ze sprzedaży przebiły oczekiwania analityków i wyniosły 35,7 miliarda dolarów.

Nieco gorsze nastroje powróciły za to na europejskie rynki akcji, aczkolwiek wciąż większość najważniejszych indeksów świeci się na zielono. W skromnej grupie spadkowej znajduje się jednak WIG20, który po wzrostach w pierwszej części sesji, obecnie notuje poziomy poniżej wczorajszego zamknięcia.

Notowania WIG20 i WIG30 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nieznacznie gorzej radzi sobie indeks WIG30, głównie za sprawą dzisiejszego spadku Aliora, który wchodzi w jego skład. Obroty na tej spółce są wciąż największe na rynku i wynoszą już ponad 160 milionów złotych. Bank doczekał się dzisiaj aż trzech aktualizacji rekomendacji - _ niedoważaj _od GP Morgan, _ sprzedaj _od Espirito Santo oraz _ równoważ _od Barclays.

Huśtawka nastrojów na [GPW](https://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/). Zdecydowana poprawa WIG20

Paweł Zawadzki, godzina 12:05

Po nerwowym starcie notowań sytuacja na GPW wyraźnie się poprawiła. Poza kilkoma wyjątkami ocieplił się również stosunek inwestorów do banków.

WIG20 nad kreskę wyszedł już po około pięciu kwadransach dzisiejszych notowań. Obecnie indeks największych spółek zyskuje ponad 0,5 procent.

Poniżej wczorajszego zamknięcia w dalszym ciągu znajduje się WIG30. Powód jego przeceny jest ten sam, który odpowiada za ponad 2,5-procentową stratę mWIG40. Około 20 procent w dalszym ciągu tracą akcje Alior Banku.

Zobacz dzisiejsze notowania na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W ciągu ostatnich kilku godzin niewiele zmieniło się natomiast na najważniejszych europejskich parkietach. Kluczowe indeksy giełd w Paryżu, Frankfurcie, czy Londynie w dalszym ciągu znajdują się nad kreska, ale ich wzrosty w dalszym ciągu nie przekraczają 0,5 procent.

#

Rekordy na Wall Street i gwałtowna przecena na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 09:43

Amerykańskie indeksy wyznaczyły wczoraj nowe maksima, niezłe dane napłynęły nad ranem z chińskiej gospodarki, ale inwestorzy handlujący na GPW ruszyli do pozbywania się akcji. Polskim indeksom najmocniej ciążą notowania banków.

Po około trzech kwadransach notowań wyraźnie tracą wszystkie najważniejsze indeksy warszawskiej giełdy. WIG20 i WIG30 zniżkują po około procencie. Podobna skala przeceny ma miejsce w przypadku sWIG80. Ponad trzy procent traci natomiast mWIG40.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Co ciekawe, na najważniejszych europejskich giełdach w dalszym ciągu obserwujemy niewielkie wzrosty. Z kolei mimo niezłych wiadomości WIG20, który po gwałtownej wyprzedaży na fixingu stracił wczoraj ponad procent, dziś nie ruszył do odrabiania przeceny.

Inwestorom nie pomogły ani nowy rekord wyznaczony wczoraj przez amerykański indeks szerokiego rynku (S&P500), ani też zgodne z prognozami, ale lepsze niż w poprzednim kwartale (+7,5 proc.) dane o wzroście PKB w Chinach w trzecim kwartale tego roku (+7,8 proc.).

Głównym winowajcą mocnej przeceny na GPW są banki. Od ponad 2 do około 5 procent w WIG20 zniżkują kursy BZ WBK, Banku Handlowego i BRE Banku. w mWIG40 najmocniej _ obrywa _ natomiast Alior (-20 proc.), Getin Noble Bank (-9 proc.) oraz Millennium (-8 proc.). Z tego też powodu negatywne rekomendacje analityków dla banków uderzyły przede wszystkim w indeks grupujący średnie spółki.

#

Ważne dane z Chin. Jak długo rynek pozostanie pod ich wpływem?

Przemysław Ławrowski, 17. października, godzina 22:25

Najbardziej oczekiwanymi danymi podczas ostatniego dnia handlu w tym tygodniu jest odczyt chińskiego PKB za trzeci kwartał. Informacja ta będzie jednak działać na rynki tylko w pierwszej połowie sesji. To co się zdarzy później będzie raczej efektem dogaszania emocji powiązanych z kryzysem budżetowym w USA.

Czwartkowa sesja nie była szczęśliwa dla posiadaczy długich pozycji na rynku akcji. Indeks giełdowych blue chipów stracił 1,21 procent. Inaczej zachowały się małe spółki zgrupowane we wskaźniku sWIG80, który urósł o 1,94 procent. Czwartkowe dane dotyczące produkcji przemysłowej (6,2 procent r/r) i budowlano montażowej (-4,8 procent r/r) okazały się nieco gorsze od oczekiwań. Mimo tego była to optymistyczna informacja z punktu widzenia realnej gospodarki, gdyż dynamika wskaźnika poprawiła się względem poprzedniego odczytu.

Dane z czwartku zakończyły trzydniowy cykl ważnych dla polskiej gospodarki publikacji. We wtorek pojawiły się informacje na temat inflacji konsumenckiej, a w środę przestawiono dane dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia. Sesja zakończyła się na minusie także w Niemczech (-0,4 procent) oraz we Francji (-0,1 procent).

Notowania europejskich indeksów podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W piątek danymi dnia będą informacje z Chin. O godzinie 4 rano naszego czasu, państwo środka zaprezentuje odczyt PKB za trzeci kwartał. Rok do roku ma on wzrosnąć o 7,8 procent, a kwartał do kwartału 1,9 procent. Analitycy przewidują zatem, że w dane poprawią się względem odczytu za drugi kwartał, który ujrzał światło dzienne 15 lipca.

O tej samej godzinie inwestorzy dowiedzą się również, jak zmieniła się we wrześniu sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa tego kraju. Prognozowane wartości to odpowiednio 13,5 procent oraz 10,1 procent. Widać, że dynamiki wskaźników są tutaj dużo wyższe niż można to obserwować w Europie.

Już o godzinie 9 inwestorzy ze starego kontynentu będą mięli możliwość zareagowania na te dane. Wtedy zaczyna się bowiem sesja. Będzie to umiarkowana reakcja, gdyż informacje z Chin nie są tak ważne dla europejskich rynków akcji, jak te ze strefy euro lub Stanów Zjednoczonych. Z większą siłą zareagują surowce, a w szczególności miedź oraz ropa naftowa.

Trzeba zwrócić uwagę, że w piątek nie ma danych, które mogłyby przejąć pałeczkę o chińskich odczytach. GPW prawdopodobnie będzie kolejny dzień odreagowywać ostatnie wzrosty. Ruch nie powinien być jednak duży, gdyż sprawa zaczyna nieco _ przygasać _, a rynek akcji dużych spółek nadal będzie się utrzymywał w pobliżu poziomu 2500 punktów.

Z informacji publikowanych przez polskie spółki warto wspomnieć o JSW. W piątek trafi do obrotu na GPW 179.107 akcji zwykłych na okaziciela serii A oraz 12.766 akcji zwykłych na okaziciela serii D.

Czwartkowa sesja w Stanach Zjednoczonych mimo słabego startu zakończyła się wzrostem indeksów Nasdaq (0,6 procent) oraz S&P500 (0,67 procent). Blisko poziomu wczorajszego zamknięcia notowania zakończył Dow Jones (-0,01 procent). Po sesji swoje wyniki opublikowała spółka Google. Jej zysk w trzecim kwartale bieżącego roku wyniósł 10,74 USD na jedną akcję. Prognozowano 10,35 USD, natomiast rok wcześniej było to 9,03 USD.

Zobacz, jak zakończyła się czwartkowa sesja na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W piątek o godzinie 16 pojawi się indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board, który pokazuje kierunek zmian gospodarczych w nadchodzącym okresie w Stanach Zjednoczonych. Natomiast w ramach sezonu wyników za trzeci kwartał, w tym samym dniu rezultatami działalności pochwali się Morgan Stanley oraz General Electric.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)