Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Widoczna poprawa nastrojów

0
Podziel się:

Poniedziałkowa sesja na globalnych rynkach akcyjnych przebiegła pod dyktando obozu niedźwiedzi.

<b>Marek Nienałtowski</b> 
<br /><br />
Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.
<b>Marek Nienałtowski</b> <br /><br /> Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.

Poniedziałkowa sesja na globalnych rynkach akcyjnych przebiegła pod dyktando obozu niedźwiedzi. Ogólnoświatowy indeks MSCI AC World stracił na wartości 0,37 proc., co było wynikiem słabego zachowania się parkietów w krajach rozwiniętych (indeks MSCI World zniżkował o 0,40 procenta).

Delikatnie w dół poszły także ceny walorów spółek w gospodarkach wschodzących, a obrazujący je indeks MSCI EM obsunął się o 0,12 procenta. Na Starym Kontynencie skala spadków wyniosła 0,32 proc. (indeks STOXX Europe 600), a czynnikiem decydującym o tej przecenie stała się sprawa grecka.

Niepokój inwestorów o możliwą restrukturyzację długu tego kraju, a nawet o możliwe jego wyjście ze strefy euro (choć oficjele zapowiadają, że obie te kwestie nie są brane pod uwagę, a na spotkaniu w dniu 16 maja ministrowie finansów strefy euro będą rozmawiać nt. możliwości udzielania Helladzie drugiej ratunkowej pożyczki), zwiększyła agencja Standard and Poor's, która po południu zdecydowała o obniżeniu ratingu Grecji do poziomu B z BB minus z perspektywą negatywną.

Z kolei wieczorem inna agencja, Moody's Investors Service, umieściła rating tego kraju na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia. Na niepokoje związane z kwestią zadłużenia Grecji, zareagowała też wczoraj GPW, gdzie główne jej wskaźniki, czyli WIG i WIG20 zniżkowały odpowiednio o: 0,85 proc. i 1,11 proc. (do 2835,49 pkt). Skala przeceny w Warszawie nie odbiegała od tej obserwowanej w Niemczech (DAX -1,11 proc.) i Francji (CAC40 -1,25 procent).

Pomimo _ greckiego syndromu _ wczorajsza sesja za oceanem zakończyła się już jednak na plusach. Indeks S&P500 zwyżkował o 0,45 proc., reagując na mocne odbicie cen na rynku towarowym - obrazujący je indeks Reuters/Jefferies CRB wzrósł w poniedziałek o 2,00 proc., podnosząc się po najsłabszym dla niego od 2008 r. ostatnim tygodniu handlu.

W USA akcję zakupową cały czas wspomagały także dobre piątkowe dane z rynku pracy, a swoje trzy grosze do wzrostów dodały także pozytywne doniesienia sprzedażowe ze spółki McDonald's.

We wtorek nastroje na światowych rynkach jak na razie nie są najgorsze. Pomogło dobre zamknięcie handlu w USA, a o sprawie Grecji jakby nieco zapomniano, być może zakładając, że znowu wszystko rozejdzie się po kościach.

Na Dalekim Wchodzie pozytywnie odebrano dane o bilansie handlowym Chin, a w Europie wyniki kwartalne spółki Deutsche Post. Dziś w regionie Azji i Pacyfiku ceny akcji wzrosły średnio o 0,2 proc. (indeks MSCI AC Asia Pacifc), a na Starym Kontynencie o godz. 9:55 paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 0,39 procenta. W tym samym czasie najszerszy warszawski wskaźnik, czyli WIG, handlowany był na 0,54 proc. plusie.

Przedstawione dziś dane o chińskim bilansie handlowym za kwiecień zaskoczyły. Nadwyżka wyniosła 11,4 miliarda dolarów i była ponad trzykrotnie większa od oczekiwanej. To zasługa 29,9 proc. zwyżki eksportu, którego wartość wyniosła 155,7 miliardów dolarów i była rekordowo wysoka.

Z kolei dane o produkcji przemysłowej Francji za marzec okazały się być gorsze od spodziewanych (m/m spadła ona o 0,9 proc. wobec prognozy na poziomie -0,4 proc.), a te ze Szwajcarii pokazały 0,1 proc. wzrost m/m inflacji w kwietniu, wyraźnie mniejszy od oczekiwanego (+0,6 procenta).

W kalendarium makroekonomiczne na dalszą część dzisiejszego dnia znajdują się jeszcze doniesienia ze Stanów Zjednoczonych dotyczące: cen importu i eksportu za kwiecień (godz. 14:30) oraz zapasów hurtowych za marzec (godz. 16:00)

Jeśli chodzi o polskie podwórko, to dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem prawie wszystkich analityków i ekonomistów w maju do trzeciej już w tym roku podwyżki kosztu pieniądza nie dojdzie, a oczekiwania te znajdują również swoje odzwierciedlenie na rynku, który to wycenia jedynie minimalne prawdopodobieństwo 25 pkt zacieśnienia polityki monetarnej już jutro.

komentarz
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)