Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

WIG20 broni się przed korektą

0
Podziel się:

Początek miesiąca przebiega w optymistycznych nastrojach, mimo że opublikowane dane makro nie dały zbytnio argumentu do podtrzymania tendencji wzrostowej.

WIG20 broni się przed korektą

Poniedziałkowe dane makroekonomiczne, które w wielu wypadkach rozczarowały, nie przeszkodziły europejskim giełdom w dobrym rozpoczęciu tygodnia. WIG20 i WIG traciły na otwarciu poniedziałkowej sesji po 0,3 proc. Później było jednak znacznie lepiej. Na koniec dnia indeks największych i najbardziej płynnych spółek warszawskiego parkietu zyskiwał 1,2 proc. Indeks szerokiego rynku wzrósł natomiast o 1 proc. Dobre nastroje panowały również na innych europejskich parkietach.

PMI wciąż na niskich poziomach

Inwestorom nie przeszkodziły nawet mieszane dane makroekonomiczne. Rozczarował chociażby wrześniowy indeks PMI dla przemysłu w Polsce, który spadł do 47 z 48,3 w sierpniu do poziomu najniższego od połowy 2009 roku. Odczyt na poziomie zaledwie 47 pkt jest już szóstym z kolei poniżej istotnego poziomu 50 pkt i wciąż nie widać jaskółki zapowiadającej odwrócenie negatywnej tendencji. Wskaźnik okazał się niższy od prognoz analityków, którzy przewidywali, że sięgnie 48.

Inwestorów zbytnio nie rozczarowały też indeksy Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W pierwszym z tych krajów PMI dla przemysłu spadł do 43,6 z 46,7 w sierpniu. Eksperci spodziewali się natomiast wzrostu do 47,5. W Wielkiej Brytanii indeks wyniósł natomiast 48,4 wobec oczekiwań na poziomie 49 i wartości 49,5 przed miesiącem. Minimalnie lepsze od oczekiwań okazały się za to wskaźniki dla przemysłu strefy euro i Niemiec. W obydwu wypadkach dane nie napawają jednak optymizmem, gdyż wciąż wskazują na recesję. Złe dane odbiły się jednak skromnym echem na warszawskim parkiecie i lekki spadek indeksu WIG20 poniżej piątkowego zamknięcia wykorzystany został do zakupów na fali optymizmu budującego się na parkietach zachodnioeuropejskich.

Hiszpania nie straszy

Większą wagę inwestorzy zdawali się przykładać w poniedziałek nie do danych makroekonomicznych lecz do wiadomości z Hiszpanii. Ostatni audyt banków z tego kraju pokazał, że ich sytuacja nie pogorszyła się w porównaniu z lipcem, gdy przeprowadzona została pierwsza faza testów. Braki kapitałowe zostały oszacowane na 59,3 mld euro. W kolejnych dniach oczy inwestorów będą zwrócone natomiast w stronę banków centralnych. W środę zbierze się polska Rada Polityki Pieniężnej, w czwartek Bank Anglii i Europejski Bank Centralny, a na zakończenie tygodnia Bank Japonii.

WIG20 broni się przed korektą

W poprzednim tygodniu indeks WIG20 domknął lukę hossy, jaka została utworzona na fali entuzjazmu po decyzji Rezerwy Federalnej o uruchomieniu trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Domknięcie luki nie przekreśla jednak jeszcze szans na zwyżki. Na gruncie analizy technicznej takim niepokojącym sygnałem byłby trwały powrót poniżej strefy wsparcia 2340,0-2350 pkt. Tworzy ją dolne ograniczenie wspomnianej luki. To mogłoby oznaczać rosnące prawdopodobieństwo pogłębienia spadków, a więc i zaprzepaszczoną szansę na szybkie wybicie górą z ponadrocznego trendu bocznego.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)